Radiologi bažīgi par VM iecere samazināt amortizācijas maksu radioloģiskajām iekārtām

© Kaspars Krafts/ F64 photo Agency

Veselības ministrijas (VM) iecere samazināt samaksu par radioloģisko izmeklējumu iekārtu amortizāciju samazinās slimnīcu ieņēmumus par vairākiem miljoniem eiro gadā, uzskata Latvijas Radiologu asociācija.

Kā norāda asociācijas prezidente Maija Radziņa, iekārtu amortizācijas vienādošana un to apmaksas samazinājums nenodrošinās novecojušo iekārtu nomaiņu pret drošākām, ar kurām patoloģiju var diagnosticēt ātrāk un precīzāk. Samazinātais finansējums "spiedīs" ārstniecības iestādes lietot iekārtas ilgāk, nekā tas ir lietderīgi, vai iegādāties lētas, zemas kvalitātes diagnostiskās iekārtas, pārliecināta Radziņa.

"Vai šāds virziens var uzlabot pakalpojumu kvalitāti? Vai novecojušo iekārtu dīkstāves remontu dēļ uzlabos pakalpojumu pieejamību un samazinās rindas uz izmeklējumiem?" jautā Radziņa.

Viņa informē, ka saskaņā ar Latvijas lielāko ārstniecības iestāžu aprēķiniem jauno tarifu ieviešana tām kopā katru gadu samazinās ieņēmumus par vairākiem miljoniem eiro. Radziņa norāda, ka tas nekādi nesaskan ar VM plānoto viena miljona eiro budžeta ietaupījumu.

Asociācijas vadītāja arī brīdina, ka gadījumā, ja ārstniecības iestādes saņems mazāku finansējumu par to pašu vai lielāku sniegto izmeklējumu skaitu, tad nenovēršami samazināsies ārstu radiologu, ultrasonogrāfijas speciālistu un radiologa asistentu atalgojums, kas, visticamāk, veicinās jauno un kvalificēto speciālistu aizplūšanu uz ārzemēm.

Detalizēti iepazīstoties ar plānotajām izmaiņām, asociācija uzskata, ka piedāvātais projekts nopietni apdraud ne tikai radioloģijas turpmāko attīstību, bet arī padara neiespējamu radioloģisko pakalpojumu sniegšanu pašreizējā līmenī.

Asociācija gan atbalsta tarifu pārskatīšanu, optimizēšanu kopumā, taču uzver, cik svarīgi ir pārrēķināt diagnostiskās radioloģijas pakalpojuma visas sastāvdaļas, ne tikai iekārtu amortizāciju. Tarifos ir jāiekļauj arī pacienta reģistrācija, izmeklējumu veikšanas infrastruktūra, veikšanas process līdz attēlu un atbilžu saņemšanai, attēlu pieejamībai valstī visos ārstnieciskajos etapos. Papildus nepieciešams izstrādāt biežāk sastopamo slimību diagnostikas algoritmus un pacientu ceļa kartes, uzsver radiologi.

Kopumā asociācija uzskata, ka ilgstoši jau tā ļoti ierobežota budžeta apstākļos konkrētais VM un Nacionālā veselības dienesta piedāvātais "budžeta ietaupījums" vispārējo situāciju tikai pasliktinās, panākot pretēju efektu cerētajam.

Asociācija rosina turpināt darbu pie projekta, kas sniegtu nozarei attīstības iespējas, uzlabotu diagnostiskās radioloģijas pakalpojumu kvalitāti un, galvenais, nodrošinātu augstvērtīgu mērķtiecīgu pakalpojumu pieejamību pacientiem.

Jau ziņots, ka VM ieplānojusi ārstniecības iestādēm vairs nemaksāt lielāku amortizācijas piemaksas daļu par dārgāku radioloģisko izmeklējumu iekārtu izmantošanu, šādi nākamgad ietaupot aptuveni vienu miljonu eiro.

Kā aģentūru LETA informēja VM pārstāvis Oskars Šneiders, lai palielinātu izmeklējumu pieejamību pacientiem ar pieejamo finansējumu, VM un Nacionālais veselības dienests veica pārrēķinu valsts pakalpojuma apmaksas nosacījumos radioloģiskajiem izmeklējumiem. Viņš skaidroja, ka līdzšinējais normatīvo aktu regulējums paredz, ka iestādes, kas iegādājušās dārgākas un jaudīgākas iekārtas, saņem vairākkārt augstāku samaksu par veikto izmeklējumu arī gadījumos, kad to varēja veikt ar tehnoloģiski vienkāršāku risinājumu.

Latvijā

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas sāktā un izmeklētā kriminālprocesā Eiropas Prokuratūra (EPPO) Rīgā un Viļņā veikusi plaša mēroga operāciju pret noziedzīgu sindikātu, kas tiek turēts aizdomās par sarežģītu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) krāpšanas shēmu saistībā ar elektronisko preču tirdzniecību, aģentūru LETA informēja VID pārstāvji.

Svarīgākais