Cilvēkus sociālajos tīklos pamatīgi šokējis veselības ministra Gunta Belēviča viedoklis par homeopātiskiem medikamentiem.
Šis jautājums aktualizējies pēc tam, kad uzņēmējs Sergejs Bižāns savā blogā dalījies sašutumā, ka viņam aptiekā ieteikts homeopātijas līdzeklis, nevis ķīmiskas zāles. Uzņēmējs esot ieradies aptiekā ar vēlmi iegādāties zāles ģimenei, kurā viens no bērniem saslimis ar gripu. Aptiekāre ieteikusi tam iegādāties līdzekli "Aflubin", kurš homeopātisks līdzeklis.
Diskusijā iesaistījās arī mediķis un veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS), kurš pauda uzskatu - homeopātijas līdzekļi ir vienlīdzīgi ar medicīniskām zālēm, un tos var droši lietot, jo tās dažiem palīdz, bet citiem nekaitē.
Lieki teikt, ka šāds viedoklis no ministra un mediķa puses sociālajos tīklos raisījis pamatīgu sašutumu un cilvēki metušies apšaubīt G. Belēviča kunga veselo saprātu un kompetenci šajā jautājumā.
Iegāju normālā aptiekā. Lūdzu visai ģimenei kaut ko imunitātei, jo Klāvs gripu noķēris. Iesmērēja šito sūdu. Dusmas. pic.twitter.com/2q7Reke6OG
— Sergejs Bižāns (@mrserge) January 30, 2016
@milumsone @mrserge Tāpēc,ka daļai pacientu palīdz,bet pārējiem nekaitē.Vācieša Hānemana alternatīvā ārstniec metode.Izplatīta vācu zemēs.
— Guntis Belēvičs (@guntisbelevics) January 30, 2016
@mrserge @guntisbelevics @milumsone varbūt to dzinušas fejas un noturējušas to kristāldzidrā mēnesgaismā, pievienojot zvaigžņu putekļus?
— Edgars Briedis (@briedijs) January 30, 2016
@JanisPolis @milumsone @mrserge Homeopātiskās zāles izmanto ārstniecībā, lai arī dubultaklajos pētījumos nav pierādīta pietiekama to efektiv
— Guntis Belēvičs (@guntisbelevics) January 30, 2016
Kā VM var vadīt amatpersona, kura tic nezinātniskiem murgiem, kas ir pilnīgā pretrunā ar tās pārvaldīto nozari? Kā to pieļauj @Jekaba11?
— Jānis Polis (@JanisPolis) January 30, 2016
@guntisbelevics @lastguru_net @andrispp Un ziniet kāpēc - jo tās NAV zāles :D
— Jānis Polis (@JanisPolis) January 30, 2016
@JanisPolis @lastguru_net @andrispp homeopātiskās zāles IR zāles.
— Guntis Belēvičs (@guntisbelevics) January 30, 2016
@guntisbelevics @JanisPolis @lastguru_net @andrispp Belēviča kungs, nav laiks uz trakonamu?
— Armands (@thearmi) January 30, 2016
Kad veselības ministram laiks pie ārsta. pic.twitter.com/ZbhfJz4JLh
— Mārtiņš Otto (@cybercannibal) January 31, 2016
Par valdību runājot, vajadzētu dibināt Pseidozinātnes un pseidoizglītības ministriju - šajā jomā netrūkst gan speciālistu gan patērētāju.
— Pāvils Jurjāns (@PavilsJurjans) February 1, 2016
Kad bulciņas un cukuru aizvāc no telpām, ēdnīcās izveidojas homeopātiskais cukurs un bulciņa. Tagad bērni riktīgi uzbarosies #homeopātija
— Klāvs Sedlenieks (@klavsse) January 31, 2016
Kad meita paklūp un sasitas, sāpošo vietu papūšu un nobučoju. Meita uzreiz jūtas labāk, tomēr es to nesaucu par medicīnu.
— Toms Lūsis (@_affair) February 1, 2016
"Tā, paskatīsimies.. ahā, jā, lūzums. Nu tad pieliec ceļmallapu un līdz kāzām sadzīs." #homeopatija
— Annija Grēka (@JaukaMeitene) February 1, 2016
Lai dators vai viedtālrunis nepieķertu kādu vīrusu, regulāri iesmērējiet tos ar briljantzaļā spirta šķīdumu. #homeopātija #senčupadoms
— Ruslans Antropovs (@rusantro) February 1, 2016
Jāuzsver - Homeopātija ir alternatīvās medicīnas veids, kuru 18. gadsimta beigās radījis vācu ārsts Zāmuels Hānemanis, piedāvājot ārstēt pacientus ar ļoti atšķaidītiem preparātiem. Pamatojoties uz paša Hānemaņa izvirzītu aksiomu, homeopātijā tiek praktizēta "līdzīgā ārstēšana ar līdzīgo", noteiktu simptomu ārstēšana ar zāļu vielām, kas veselos cilvēkos rada tieši tādus pašus simptomus.
Mūsdienu zinātniskā medicīna skeptiski attiecas pret homeopātiju, jo tās principi neatbilst pašreizējiem priekšstatiem par vesela un slima organisma funkcionēšanu, vairumam homeopātisko zāļu nav pārbaudīta to efektivitāte un lietošanas drošums, un veiktajos klīniskajos pētījumos nav konstatētas atšķirības starp homeopātiskajiem līdzekļiem un placebo.*
* Informācija sagatavota atsaucoties uz interneta enciklopēdiju wikipedia.org