Latvijā: Ģenerālprokurors: Traģēdija Zolitūdē bija "ieprogrammēta" ēkas projektā 13 komentāri
 
Latvijā

Ģenerālprokurors: Traģēdija Zolitūdē bija "ieprogrammēta" ēkas projektā

 
F64

Kļūda, kas izraisīja Zolitūdes traģēdiju, jau pašā sākumā bija ieprogrammēta ēkas projektā, tā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" norādīja ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

"Nebija jautājumi - sabruks vai nesabruks, bet tikai viens jautājums - kad tas notiks. Kļūda jau pašā sākumā bija ieprogrammēta projektā," teica Kalnmeiers.

Ģenerālprokurors norādīja, ka savākti pierādījumi, kas apliecina, ka pieļautas būtiskas atkāpes no būvnormatīviem, projektēšanas jomā. Atsevišķi ēkas mezgli bijuši pārslogoti pat par 630%, viņš uzsvēra.

Kalnmeirers rezumēja, ka nelaimi izraisīja dažādu cēloņu virkne, ar kuru nākotnē tiks iepazīstināta arī sabiedrība. Mēģinājums novērst vienu kļūdu palielināja slodzi uz jumta, tad tā pakāpeniski pieauga līdz sasniedza kritisko masu, teica ģenerālprokurors.

Jau ziņots, ka prokuratūra Zolitūdes traģēdijas krimināllietu nodevusi tiesai. Prokuratūra par cietušajiem krimināllietā atzinusi 263 personas. Kopējais pieteiktais kompensācijas apmērs lietā ir 155 miljoni eiro. Vairākiem apsūdzētajiem un arī juridiskajām personām ir uzlikti mantas aresti - apķīlāti konti, uzņēmumu kapitāldaļas, nekustamie īpašumi.

Lietas materiāli ir apkopoti 80 sējumos. Patlaban lietā ir pieteikti 144 liecinieki, kā arī piesaistīti desmit eksperti.

Prokuratūra pavasarī piecas personas sauca pie kriminālatbildības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas. Šīs personas ir ēkas būvinženieris Ivars Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, lielveikala projekta autors arhitekts Andris Kalinka un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš. Toreiz arī trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem - Rīgas pilsētas būvinspekcijas priekšnieka vietniekam Jānim Balodim, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas ekspertei Marikai Treijai un būvinspekcijas priekšnieka vietniecei Aijai Meļņikovai - tika uzrādītas apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas. Būvvaldē patlaban vairs nestrādā Balodis un Treija.

Nesen prokuratūra Sergetam, Gulbim, Draudiņam, Kalinkam un Kumpiņam apsūdzības uzrādījusi arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības.

Iepriekš Rīgas tiesas apgabala prokuratūra pie kriminālatbildības saukusi arī SIA "Maxima Latvija" darbinieci Innu Šuvajevu. Persona pie kriminālatbildības tiek saukta pēc Krimināllikuma panta par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu, kas izraisīja smagas sekas.

Pirms tam tika sākts vēl viens kriminālprocess, jo saistībā ar Zolitūdes traģēdiju policija atklāja viltotus ar būvniecību saistītus dokumentus, un vainīgais sodu jau saņēmis.

2013.gada 21.novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Komentāri [13]
#
Leo 14.oktobris 2015 20:16 atbildēt
 
#
IM 14.oktobris 2015 14:14 atbildēt
Vispār jau izskatās tā ka tā (tās) kļūdas kas izraisīja nelaimi kaut kā tomēr netiek teiktas, tas ir kaut kā tomēr tiek slēptas. Toties daudz runāts tiek par to kas varētu izraisīt sabrukumu kaut kad, bet ne konkrēto gadījumu. Tā sakot, liktenīgās sakritības tiek noraktas varbūtējo liktenīgo sakritību sējumu kalnos.
Grūti, grūti tiesai būs atrast konkrēto liktenīgo sakritību autorus tajos tiesas materiālu kalnos. Gan jau ka ērs tikai pa virsu un tos ko visvieglāk noķert. Bet kā savādāk ja jau tādi kalni savākti. Kas ta tos kalnus tā ņems un visus tagad gāzīs, kā saka?
 
#
par visu lems tiesa » IM 14.oktobris 2015 15:20 atbildēt
Nu nefantazē!!
 
#
IM » par visu lems tiesa 14.oktobris 2015 15:40 atbildēt
Nu bet kā lai nefantazē?
Atsevišķi mezgli pārslogoti teju 6x. Bet nav jau pateikts vai tie ir tie kas sabruka? ES jau minēju, nav liktenīgo mezglu uzskaitījums un konkrēts to pārslogojums, nav to autoru. Praktiskais liktenīgais ir paslēpts iespējamā teorētiskā kalnos.
Nav absolūti noskaidrots (vismaz prokurors par to nerunā) kas faktiski ir noticis. Tas tiek aizvietots ar to kas varēja notikt ja nebūtu noticis tas kas ir noticis. Manprāt tomēr ir liela atšķirība tam kas būtu ja būtu, un tam kas ir realitātē jau noticis fakts.
Es gibu zināt kas reāli ir noticis, bet man pasniedz fantāziju kas būtu ja būtu? Kā lai te nefantazē ja visi tiai fantazē?
 
#
haralds 14.oktobris 2015 12:08 atbildēt
iespējama traģēdija ir "ieprogrammēta" jebkurā prodžek†ā, kurš var apdraudēt veselību un dzīvību un kurš taisīts un / vai realizēts pa roku galam!
 
#
naivais 14.oktobris 2015 11:40 atbildēt
Rādās ka prokurors ir izpaudis izmeklēšanas noslēpumu jo tikai Tiesa tādu lēmumu var iznest!!!!
Vai tad prokurors var spriest Zālamana tiesu pats?
Vai tā nav iejaukšanās paredzētajā Tiesas darbā ar konkrētu norādi uz vainīgajiem!
Kāpēc vajadzīga Tiesa?
Vai šis nav labs pamats notiesājošā sprieduma gadījumā lai vainīgās personas vērstos Eiropas attiecīgajās institūcijās?
 
#
haralds » naivais 14.oktobris 2015 12:09 atbildēt
tiesa iznes spriedumu!
 
#
nekā personīga » naivais 14.oktobris 2015 13:53 atbildēt
Un kur tu redzi to "iznesto lēmumu" , un kur ir spriedums? Stulbums nav naivums.
 
#
IM » naivais 14.oktobris 2015 13:56 atbildēt
Nu bet, prokurors tak nerunā ne par projektētājiem, ne par būvniekiem. Prokurors runā par "programmētājiem". Un tak ne jau laikam par tiem kas datorprommas taisa. Es tā saprotu ka prokurors runā par tiem kas pastāvošo kārtību valstī taisa un ieprogrammē. Tas ir, prokurors runā daļēji arī par sevi, varbūt. Jeb ne?
 
#
nefantazē! » IM 14.oktobris 2015 14:15 atbildēt
Kļūda jau pašā sākumā bija ieprogrammēta projektā," teica Kalnmeiers.

Ģenerālprokurors norādīja, ka savākti pierādījumi, kas apliecina, ka pieļautas būtiskas atkāpes no būvnormatīviem, projektēšanas jomā. Atsevišķi ēkas mezgli bijuši pārslogoti pat par 630%, viņš uzsvēra.
Prokurors runā tikai un vienīgi par ĒKAS projektu, ja kas.Kalnmeiers neatbild par kļūdainu, nekvalitatīvu projektu- atbild projektētājs un eksperts, tā nav Visslatvijas un visas tautas atbildība.Es nejūtos par to atbildīgs, bet redzot, kā šajos gados tapa šādi projekti, tam bija jānotiek.
 
#
Valdis. 14.oktobris 2015 11:37 atbildēt
Pilnībā piekrītu Kalnmejera kungam . Uz ēkas jumta gāzt zemi un taisīt bērnu rotaļu laukumu - pēdējā stulbuma pakāpe!
 
Skatīt visus 13 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers