Lembergs: Sankcijas pret Krieviju būtu sankcijas pret Latviju

© F64 Photo Agency

Sa­ru­na ar Lat­vi­jas Tran­zīt­biz­ne­sa aso­ci­āci­jas pre­zi­den­tu, Vents­pils mē­ru un Vents­pils brīv­os­tas val­des priekš­sē­dē­tā­ju Aiva­ru Lem­ber­gu.

– Kāds tran­zīt­biz­ne­sam ir bi­jis šā ga­da pir­mais ce­turk­snis?

– Pirm­ā ce­turk­šņa rā­dī­tā­ji ir la­bi. Vents­pils brīv­os­tā pir­ma­jā ce­turk­snī pār­krau­ti 9 mil­jo­ni ton­nu kra­vas, kas ir par gan­drīz 2 mil­jo­niem ton­nu vai­rāk ne­kā plā­nots, jo pro­gno­ze bi­ja vi­sai pie­sar­dzī­ga. Tas ir ļo­ti labs ra­dī­tājs, jo jā­ņem vē­rā, ka bi­ja ļo­ti mai­ga zie­ma un šis fak­tors mi­ni­mi­zē­ja Vents­pils un Lie­pā­jas ne­aiz­sal­sto­šo os­tu priekš­ro­cī­bas. Par spī­ti tam, ka os­tu dar­bī­bu ne­ga­tī­vi ie­tek­mē val­dī­bas lē­mums ap­likt os­tu no­de­vas ar no­dok­li, kas sti­mu­lē klien­tus pār­orien­tēt kra­vas uz ci­tām os­tām, šo­gad ce­ram sa­gla­bāt kra­vu ap­jo­mu ie­priek­šē­jā ga­da lī­me­nī. Diem­žēl ģe­opo­li­tis­kās cī­ņas sa­asi­nā­ša­nās starp Krie­vi­ju un ASV, vis­ti­ca­māk, tran­zīt­biz­ne­su ie­tek­mēs ne­ga­tī­vi. Vis­maz uz kā­du lai­ku. Šo­brīd ne­var teikt, ka bū­tu kā­di kon­krē­ti kra­vu ap­jo­mu sa­ma­zi­nā­ju­mi, bet nā­kot­nes pro­gno­zei ir jā­būt kriet­ni pie­sar­dzī­gā­kai un pat pe­si­mis­tis­kā­kai, ne­kā tā bi­ja vēl ne­sen. Pirm­kārt, tas at­tie­cas uz ban­ku sek­to­ru. Tas no­zī­mē, ka sa­ņemt no ban­kām kre­dī­tus tran­zīt­biz­ne­sa no­dro­ši­nā­ša­nai un at­tīs­tī­bai kļūs grū­tāk. Pro­ti, kre­dī­ti būs dār­gā­ki, tas ir, ar aug­stā­kiem pro­cen­tiem un sma­gā­kiem no­sa­cī­ju­miem. Līdz ar to va­ram teikt, ka auk­stā ka­ra sa­asi­nā­ša­nās starp Rie­tu­miem un Aus­tru­miem trans­por­ta, lo­ģis­ti­kas no­za­ri ie­tek­mēs. Ne uz la­bo pus­i.

– Kā­di ir lie­lā­kie ris­ki, uz ku­riem jā­vērš uz­ma­nī­ba?

– Pa­gai­dām es ru­nā­ju ti­kai pe­si­mis­tis­ko pro­gno­žu lī­me­nī. Mēs re­dzam drau­dus, ku­ri ra­da ris­kus nā­kot­nē. Šo­brīd tie ir kre­dī­tu ie­gū­ša­nas ap­grū­ti­nā­ju­mi – aug­stā­kas pro­cen­tu lik­mes un lie­lā­kas pra­sī­bas kre­dī­tu no­dro­ši­nā­ju­mam. Es ne­ru­nā­ju par si­tu­āci­ju, kad ASV un/vai Fran­ci­ja, Vā­ci­ja, Liel­bri­tā­ni­ja no­teik­tu eko­no­mis­kās san­kci­jas, ku­ras tie­ši skar tran­zīt­biz­ne­sa no­za­ri. Ja tik­tu no­teik­tas šā­das san­kci­jas pret Krie­vi­ju, tad re­ali­tā­tē tās bū­tu san­kci­jas pret Lat­vi­ju. Ja no­nāk­tu līdz šā­dām san­kci­jām, tad si­tu­āci­ja iz­mai­nī­tos ab­so­lū­ti ra­di­kā­li un pil­nī­gi ne­prog­no­zē­ja­mi. Tas ra­dī­tu ār­kār­tī­gi sma­gas se­kas vi­sai trans­por­ta no­za­rei, vi­sai lo­ģis­ti­kas no­za­rei. Pie­mē­ram, ja Lat­vi­jas dzelz­ceļš sa­ma­zi­nā­tu kra­vu pār­va­dā­ju­mus, tad sa­ma­zi­nā­tos kra­vu pār­va­dā­tā­ju mak­sā­ju­mi par in­fra­struk­tū­ru, bet in­fra­struk­tū­ra ir jā­uz­tur un pa­sa­žie­ri jā­pār­va­dā jeb­ku­rā ga­dī­ju­mā. Tas no­zī­mē, ka šī in­fra­struk­tū­ras ap­mak­sas star­pī­ba gul­tos uz pa­sa­žie­ru pār­va­dā­tā­jiem. Vai nu ar dār­gā­kām bi­ļe­tēm, vai pa­lie­li­not valsts sub­sī­di­jas.

– Fi­nan­šu mi­nistrs An­dris Vilks ir iz­tei­cis ver­si­ju, ka ES va­rē­tu kom­pen­sēt zau­dē­ju­mus tām val­stīm, ku­ras vis­vai­rāk cies­tu no šīm san­kci­jām. Vai mums ir ie­spē­jams kaut ko re­āli pra­sīt?

– Ne­kā­das kom­pen­sā­ci­jas ne­var kom­pen­sēt re­ālas saim­nie­cis­kas dar­bī­bas ne­esa­mī­bu. Tā­das kom­pen­sā­ci­jas ne­var būt. Ja des­mi­ti tūk­sto­ši cil­vē­ku zau­dē dar­bu, tad nav ie­spē­jams do­tēt šiem cil­vē­kiem kom­pen­sā­ci­jas, jo vi­ņi ne­strā­dā; vi­ņi mek­lē dar­bu, ku­ru taut­saim­nie­cī­ba vairs ne­pie­dā­vā, un ga­la­re­zul­tā­tā vi­ņi iz­brauc uz ci­tām val­stīm. Ne­kā­dās kom­pen­sā­ci­jas ne­var aiz­stāt taut­saim­nie­cī­bas fun­kci­ona­li­tā­ti. Taut­saim­nie­cī­ba ir kā dzīvs or­ga­nisms, ku­ram ir jā­dar­bo­jas. Ja taut­saim­nie­cī­bā kaut kas ne­fun­kci­onē, tad tā no­za­re tiek zau­dē­ta.

– Vai tiek iz­strā­dāts plāns, kaut ide­jis­kā lī­me­nī, ko da­rīt, ja no­ti­ku­mi at­tīs­tās pēc vis­ļau­nā­kā sce­nā­ri­ja? Pie­mē­ram, Krie­vi­ja ie­brūk Uk­rai­nā, sā­kas ak­tī­va ka­ra­dar­bī­ba un tiek ie­dar­bi­nā­tas vis­sma­gā­kās san­kci­jas?

– Es ne­ti­cu, ka Krie­vi­ja ie­bruks Uk­rai­nā. Do­mā­ju, ka tas nav ie­spē­jams.

– Tā­dā ga­dī­ju­mā arī san­kci­jas diez vai būs gai­dā­mas.

– Gal­ve­nais spē­lē­tājs šeit ir ASV. Lat­vi­jas tirdz­nie­cī­bas ap­gro­zī­jums ar Krie­vi­ju 2013. ga­dā bi­ja 11 rei­zes lie­lāks ne­kā ar ASV. Ja Lat­vi­jai nav eko­no­mis­ko at­tie­cī­bu ar ASV, tad mēs to ik­die­nas dzī­vē tik­pat kā ne­jū­tam. Ja Lat­vi­jai nav eko­no­mis­ko at­tie­cī­bu ar Krie­vi­ju, tad Lat­vi­jas taut­saim­nie­cī­ba fak­tis­ki ap­stā­jas. Vien­kār­ši ap­stā­jas. Tas no­zī­mē, ka ap­stā­jas tran­zīts, pār­ti­kas rūp­nie­cī­ba un, pro­tams, ener­ģē­ti­ka. Viss. Fi­ni­ta la co­me­di­a. Tā­pēc si­tu­āci­ja ir tik bīs­ta­ma. ASV tas ne­ko ne­no­zī­mē, bet Lat­vi­jai tas no­zī­mē ār­kār­tī­gi daudz. Es re­dzu, ka ASV vē­las no­vie­tot sa­vus ka­reiv­jus un sa­vas ra­ķe­tes pēc ie­spē­jas tu­vāk Krie­vi­jai.

NA­TO ka­ra­bā­ze Lat­vi­jai, ie­spē­jams, ne­stu kā­du eko­no­mis­ku la­bu­mu?

– Tās NA­TO lid­ma­šī­nas, ku­ras virs mū­su gal­vām li­di­nās, mēs jau pa­ši fi­nan­sē­jam. Par to mak­sā­jam mēs pa­ši no valsts bu­dže­ta. Tā nav ne­kā­da dā­va­na. Tas pats at­tie­cas arī uz ka­ra­bā­zēm, ku­ru uz­tu­rē­ša­nu mēs bū­tu spies­ti fi­nan­sēt.

– Kā vēr­tē­jat Lat­vi­jas amat­per­so­nu re­ak­ci­ju uz Uk­rai­nas no­ti­ku­miem?

– Uz­ska­tu, ka tā bi­ja pil­nī­gi bez­at­bil­dī­ga. Kad no­tiek ģe­opo­li­tis­kā cī­ņa par pa­sau­les pār­da­li starp pa­sau­les va­re­na­jiem, Lat­vi­jai ne­va­jag kļūt par šīs cī­ņas da­līb­nie­ku. Šī cī­ņa nav ne­kas jauns. Tā ir no­ti­ku­si jau kopš fa­ra­onu un se­nās Ro­mas lai­kiem, Bi­zan­ti­jas un Na­po­le­ona lai­kiem. Tā ne­kad nav ri­mu­si un ne­rims. Mēs ša­jā cī­ņā kā re­ži­so­ri ne­kā­du lo­mu ne­va­ram spē­lēt, tā­pēc mums pēc ie­spē­jas ma­zāk ta­jā jā­pie­da­lās.

– Vai tad mēs iz­rā­dām ak­tī­vu vēl­mi pie­da­lī­ties?

– Va­jag ma­zāk bļaus­tī­ties.

– Ta­gad jau da­ži pa­rak­stās zem vēs­tu­lēm pret Valsts pre­zi­den­tu An­dri Bēr­zi­ņu, jo viņš esot pā­rāk maz bļaus­tī­jies.

– To da­ra bez­at­bil­dī­gi cil­vē­ki, ku­ri ne­sa­prot, kas no­tiek pa­sau­lē. Sa­vā no­za­rē vi­ņiem kaut kā­da iz­prat­ne ir, un, ie­spē­jams, vi­ņi ir pat ta­lan­tī­gi, bet vi­ņi ne­iz­prot ģe­opo­li­tis­ko cī­ņu. Vi­ņi uz no­ti­ku­miem ska­tās pā­rāk šau­ri un frag­men­tā­ri. Jo Lat­vi­ja ie­tur lie­lā­ku klu­su­ma pau­zi, jo Lat­vi­ja ir gud­rā­ka. Tie, kam pa­tīk bļaus­tī­ties, lai bļaus­tās, bet, ņe­mot vē­rā mū­su eko­no­mis­kās at­tie­cī­bas ar Krie­vi­ju, Lat­vi­jai nav ci­tu va­ri­an­tu kā ti­kai pa­klu­sēt, jo eko­no­mis­kās se­kas var būt ār­kār­tī­gi sma­gas un mums tās ne­viens ne­kom­pen­sēs. Tās kom­pen­sēs vie­nī­gi Lat­vi­jas tau­ta, aiz­brau­cot pie tiem pus­mil­jons tau­tie­šiem, ku­ri jau aiz­brau­ku­ši. Tā bļaus­tī­ša­nās ir vai nu bez­at­bil­dī­ba, ne­do­mā­jot par val­sti, vai arī vēl­me kā­dam iz­kal­po­ties. Ta­gad po­li­ti­ķi rī­ko­jas tā­pat kā pa­dom­ju lai­kā. Pa­strā­dā­ja Lat­vi­jā, kļu­va par lie­lu priekš­nie­ku un tad cen­tās da­rīt vi­su, lai vi­ņu pa­ņem uz Mas­ka­vu. Uz aug­stā­ku ama­tu, la­bāk ap­mak­sā­tu, ar lie­lā­ku pres­ti­žu un va­sar­nī­cu Pie­mas­ka­vā. Ta­gad viss tas pats, ti­kai ska­tās uz Bri­se­li, uz ES vai NA­TO struk­tū­rām, uz SVF vai Pa­sau­les Ban­ku. Vi­ņi redz la­bu vie­tu sev un ie­spē­ju no­dro­ši­nāt sev augst­a lī­me­ņa pen­si­ju. Pār­ti­cī­bu vis­am mū­žam. Līdz ar to vi­ņiem ir sva­rī­gi ska­tī­ties mu­tē un kliegt ska­ļāk, ne­kā to da­ra Va­šin­gto­na, Pa­rī­ze, Ber­lī­ne un Lon­do­na ko­pā ņe­mot. Tas iz­ska­tās bēr­niš­ķī­gi un maz­liet klau­nis­ki.

– Kurš no Lat­vi­jas po­li­ti­ķiem, jū­su­prāt, ar to no­dar­bo­jas?

– Ār­lie­tu mi­nistrs Ed­gars Rin­kē­vičs bi­ja aiz­rā­vies. Pēc vi­ņa iz­tei­ku­miem sprie­žot, vi­ņam pie­trūkst iz­prat­nes par Lat­vi­jas taut­saim­nie­cī­bu un Lat­vi­jas taut­saim­nie­cī­bas in­teg­ri­tā­ti starp­tau­tis­ka­jā dar­ba da­lī­ša­nā. Prem­je­re Laim­do­ta Strau­ju­ma, cik nu vi­ņa va­rē­ja at­ļau­ties, bi­ja ļo­ti no­svēr­ta un iz­tu­rē­ta. Arī pre­zi­dents An­dris Bēr­ziņš no­de­mons­trē­ja ga­na pār­do­mā­tu, to­le­ran­tu po­zī­ci­ju. Jau­tā­jums – vai viņš iz­tu­rēs šo so­ro­sī­tu uz­bru­ku­mu, kas pret vi­ņu uz­sākts?

– Līdz šim viņš ir pie­rā­dī­jis, ka ir iz­tu­rīgs.

– Lai nu Dievs dod. De­vī­zei ir jā­būt pa­vi­sam vien­kār­šai – Lat­vi­jas in­te­re­ses pār­i vis­am. Lat­vi­jas tau­tai nav jā­mak­sā par kaut kā­diem ģe­opo­li­tis­kiem kon­flik­tiem, ja no tiem var iz­vai­rī­ties.

– Vai Uk­rai­nas krī­ze ir li­ku­si mums kļūt sa­lie­dē­tā­kiem?

– Diem­žēl Lat­vi­jas val­stij nai­dī­gi spē­ki dar­bo­jas, lai sa­bied­rī­bu pēc ie­spē­jas vai­rāk šķel­tu, lai sa­asi­nā­tu iek­šē­jos kon­flik­tus un no­stip­ri­nā­tu div­ko­pie­nu si­tu­āci­ju val­stī. Ir pil­nī­gi skaidrs, ka, jo Lat­vi­ja ir iekš­po­li­tis­ki vā­jā­ka, ne­sta­bi­lā­ka, ne­ie­cie­tī­gā­ka, jo esam vai­rāk ap­drau­dē­ti. No šā vie­dok­ļa ska­to­ties, jā­sa­ka, ka Lat­vi­jai nav lie­lā­ka ie­naid­nie­ka kā mēs pa­ši. Ja esam ne­ap­do­mī­gi. Gri­bu to­mēr at­zī­mēt arī po­zi­tī­vu pie­mē­ru. Pirms kā­da lai­ka bi­ja ak­tī­va dis­ku­si­ja par san­kci­jām pret Balt­krie­vi­ju. To­reiz Lat­vi­jas val­dī­ba un Ār­lie­tu mi­nis­tri­ja ie­ņē­ma ļo­ti iz­svēr­tu un pa­rei­zu po­zī­ci­ju. Pro­ti, ne­var pie­ņemt tā­das san­kci­jas, ku­ras ne­ga­tī­vi ie­tek­mē mū­su taut­saim­nie­cī­bu. Un šīs san­kci­jas tā arī ne­ti­ka pie­ņem­tas. Šo­reiz jā­da­ra tie­ši tas pats. Vēl jo vai­rāk tā­pēc, ka ASV Lat­vi­jas at­tīs­tī­bā nav ie­gul­dī­ju­šas ne san­tī­ma un ir pa­gā­ju­ši des­mit ga­di, kopš Lat­vi­ja de iu­re ir NA­TO, bet de fac­to nav, jo Lat­vi­jā nav mi­li­tā­ri rūp­nie­cis­kā kom­plek­sa.

– Vai no NA­TO ap­gā­des zie­me­ļu ko­ri­do­ra mums ne­at­lec savs la­bums?

– Pa Lat­vi­jas te­ri­to­ri­ju šis tran­zī­ta ko­ri­dors iet maz­liet virs 300 kilo­met­riem, bet cik pa Krie­vi­ju, Ka­zah­stā­nu, Uz­be­kis­tā­nu? Tūk­sto­šiem kilo­met­ru. Tā ka lie­lā­kais pel­nī­tājs no šī tran­zī­ta ko­ri­do­ra ir tie­ši Krie­vi­ja, ku­ra nav NA­TO da­līb­valsts, arī Ka­zah­stā­na un Uz­be­kis­tā­na, ku­ras nav NA­TO da­līb­val­stis. Lat­vi­ja ša­jā ko­ri­do­rā ir tik, cik tas ir eko­no­mis­ki iz­de­vī­gā­kais va­ri­ants.

– Var­būt šis tran­zī­ta ko­ri­dors va­rē­ja iet caur Klai­pē­du?

– Caur Klai­pē­du ne­var iet, jo tā­dā ga­dī­ju­mā ko­ri­do­ram jā­iet caur Balt­krie­vi­ju, kas sa­dār­dzi­na tran­zī­tu. Tā ka Klai­pē­da at­krīt. Al­ter­na­tī­va va­rē­tu būt Tal­li­na. Tal­li­na va­rē­tu būt, bet vi­ņiem ir pro­blē­mas ar to, ka no­vā­ca to bron­zas zal­dā­tu. Ar to vi­ņi bū­tis­ki kai­tē­ja sa­vai taut­saim­nie­cī­bai.

– Šo­gad di­vas vē­lē­ša­nas. Kā pro­gno­zē­jat, vai Lat­vi­jas at­tīs­tī­bai tās nāks par la­bu?

– Pro­gno­zē­ju, ka pēc nā­ka­ma­jām vē­lē­ša­nām 12. Saei­ma būs sa­ka­rī­gā­ka un arī val­do­šā koa­lī­ci­ja būs sa­ka­rī­gā­ka. Ne­sa­lī­dzi­nā­mi la­bā­ka ne­kā lai­kā, kad bi­ja trīs par­ti­ju koa­lī­ci­ja – Vie­no­tī­ba, NA un Zat­le­ra par­ti­ja. La­bā­ka arī ne­kā ta­gad, kad ir četr­as par­ti­jas koa­lī­ci­jā. Tie, kas bi­ja koa­lī­ci­jā no ie­priek­šē­jām vē­lē­ša­nām līdz 2014. ga­dam, to lai­ku at­ce­rē­sies kā mur­gu. Do­mā­ju, ka tāds murgs ne­at­kār­to­sies vēl diez­gan il­gi. Vis­maz ga­dus des­mit piec­pa­dsmit. Es do­mā­ju, ka vē­lē­ša­nu re­zul­tā­ti būs la­bi. Ar to do­mā­ju – la­bi val­stij.

– Pē­dē­jā lai­kā at­kal pa­rā­dī­ju­šās ru­nas, ka jūs va­rē­tu pre­ten­dēt uz prem­je­ra ama­tu.

– Pēc paš­val­dī­bu vē­lē­ša­nām, ku­rās par­ti­ja Lat­vi­jai un Vents­pi­lij pa­rā­dī­ja ļo­ti la­bus re­zul­tā­tus – gan­drīz 70% bal­su, pa­zi­ņo­ju, ka vairs ne­uz­ska­tu se­vi par prem­je­ra kan­di­dā­tu no ZZS. Šo­brīd no šī po­li­tis­kā spē­ka ir iz­vir­zī­ti trīs kan­di­dā­ti, ku­ri pa­pil­di­na cits ci­tu. Kat­ram no vi­ņiem ir sa­vas stip­rās un kā­das ne tik stip­rās pus­es. Tie ir cie­nī­ja­mi kan­di­dā­ti. Līdz ar to šis jau­tā­jums šo­brīd nav dis­ku­tēts un es uz to ne­es­mu ska­tī­jies kā uz re­ālu.

Latvijā

Pašreiz ir maz ticams, ka inficēšanās ar zarnu nūjiņu būtu notikusi ārpus izglītības iestādēm, jo netiek novēroti saslimšanas gadījumi tiem, kas nav apmeklējuši izglītības iestādes, aģentūrai LETA sacīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) riska analīzes un profilakses departamenta direktors, epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.