Latvijā: Hipsteru komercpops sabradā vienīgo alternatīvu 45 komentāri
 
Latvijā

Hipsteru komercpops sabradā vienīgo alternatīvu

 

Latvijas mediju tirgū noticis dīvains precedents – nezināmu iemeslu dēļ Saeima piešķīrusi grandiozus līdzekļus «jauniešu radiostacijas» izveidei. Pat Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) nav skaidrs, kā Kārlim Dagilim un Tomam Grēviņam izdevās pierunāt politiķus atņemt frekvenci vienīgajam Latvijas studentu radio Radio Naba un vēl tikt pie garantētiem 1,89 miljoniem eiro laika periodam līdz pat 2017. gadam. Turklāt līdz ar šo negodīgo rokādi par jauniešiem dēvētā publika tiek barota ar komercmūziku.

12 gadu garumā Radio Naba koptais jēgpilnais saturs tagad strauji tiek aizstāts ar popmūziku, un nav saprotams, kādēļ par to jāmaksā nodokļu maksātājiem. Komercmūziku jau tāpat apkalpo neskaitāmas komercstacijas.

Kā tiek pie siles

Īsā versija ir tāda, ka pēc radio 101 bankrota daži pazīstami ētera cilvēki palika bez frekvences un darba. Tā vietā, lai vēlreiz riskētu un kaut ko paši sāktu no nulles, viņi sakārtoja lietas caur partiju Vienotība un veiksmīgi tika pie siles, pa ceļam sabradājot Nabu. Politiķus savukārt šai darījumā interesē iegūt gados jaunus vēlētājus, un tagad jāvēro, vai un kā izpaudīsies smadzeņu skalošana. Vismaz šāds scenārijs tika atšifrēts skandalozajā Artusa Kaimiņa raidījumā Suņubūda, kam arī vairs neatrodas vieta 93,1 megahercā.

Var tikai minēt, kurā virtuvē vai guļamistabā vajadzīgās frekvences patiesībā tika sabīdītas. Par radio sadaļu atbildīgais NEPLP loceklis Dainis Mjartāns atzīst, ka arī viņš pats līdz pat pēdējam brīdim nav ticējis naudas piešķiršanai – Ministru kabinetā viss liecinājis par atteikumu, un būtu ļoti interesanti uzzināt, kas tad mainījās. Taču pieci.lv direktors Kārlis Dagilis sakās nezinām politiķu laipnības iemeslus, pats viņš ne pie viena speciāli nav gājis. Iespējams, radio veidotājiem paveicās tādēļ, ka Saeimas vecos ļaudis tobrīd bija apsēdusi doma par jaunatnes patriotisko audzināšanu. Savas atpazīstamības dēļ pozitīvu lomu nospēlēja arī latviešu hipsteru subkultūras varonis – dīdžejs Toms Grēviņš. Viņš šai projektā jau no paša sākuma tika pasludināts par izdošanās garantu.

Bībera filtrs noņemts

Diemžēl tas, kas izdevies, neapmierina lielo vairumu Radio Naba klausītāju un, protams, arī Nabas ētera cilvēkus. Pagaidām gan viņi vēl uztur kontaktus ar atņemto frekvenci un aizpilda hipsteru atvēlētos vissliktākos raidlaikus. Pankroka vecmeistars un raidījuma Bitīt matos vadītājs Dambis spriež: «Pareizāk būtu bijis iedot naudu Nabai, lai attīstās. Bet tas, kas tur skan tagad, ir pilnīgs sūds.» Gaumes, protams, ir dažādas, taču tieši tādēļ, lai nepieļautu komercijas iegāšanos ēterā, Radio Naba mērķauditorija ir vidusskolu jau beiguši cilvēki – vecāki par 20 gadiem. Programmas direktors Madars Štramdieris skaidro, ka 90% jauniešu interesē tieši masu kultūra – Džastins Bībers, Dons, Nikija Mināža u.c. biznesa projekti. Pieci.lv vecuma cenzu pazemināja līdz 15 gadiem, un tagad iznāk, ka Latvijas valsts dāsni piefinansēs ēteru tieši komercmāksliniekiem.

Tik daudz naudas, kā tagad iedots pieci.lv, visā savā pastāvēšanas laikā kopā Naba nav redzējusi. Tikai aizpērn sadūšojās prasīt daudzkārt mazāku valsts subsīdiju apraides paplašināšanai un saņēma atteikumu. Zīmīgi, ka arī atbrīvot frekvenci no Saeimas plenārsēdēm Latvijas Radio piekrita tikai līdz ar jaunās komandas ierašanos.

Tik vienkārši

Latvijas Universitātes studentu radio Naba jau no paša sākuma bija bezpeļņas projekts un komerciju apzināti izslēdza no sava satura. Paziņojums par padzīšanu no frekvences saņemts brīdī, kad Naba izaugusi līdz 41 raidījumam un 100 cilvēkiem, kas strādā otrpus skaļruņiem. Atšķirībā no jaunā superprojekta autoriem viņi to darīja bez maksas. Paradokss, ka Nabas paveikto pilnās mutēs slavē gan Latvijas Radio vadība, gan NEPLP – par neatkarību, svaigumu, par gaumi un radošo pieeju – tomēr vietu ēterā šiem labumiem vairs neatrod. Priekšroka tiek dota visādiem džastiniem bīberiem.

Kāpēc tā, Madaram Štramdierim nav skaidrs. Viņam vien atliek citēt Kārli Dagili, kurš tagad ir ieņēmis viņa vietu: «Madaram neizdevās naudu dabūt, man izdevās.» Tik vienkārši.

Pilnā apjomā Radio Naba pašlaik ir dzirdams vien internetā. Tāpat kā līdz šim to iespēju robežās atbalsta Latvijas Universitāte, bet nākotnes plānos ir atgriešanās pie savas radio frekvences. Citas, toties savas. Skaidrs, ka ilgtermiņā alternatīvā mūzika un komercija nevarēs sadzīvot, un arī teorija rekomendē atšķirīgas auditorijas un formātus nodalīt. Radio, kas patīk visiem, nav iespējams.

Komentāri [45]
#
Edgars 8.aprīlis 2014 13:50 atbildēt
Jau kādu laiku klausos lielisko Riga Radio, tur dažāda pasaules mūzika, interesanta elektroniskā mūzika un praktiski nav popsas. Bet protams gaumes jautājums.
 
#
Inguna 8.aprīlis 2014 13:08 atbildēt
ļoti dendenciozs raksts. Klausos šo radio vairākas dienas , man liekas ir labi. Puiši cenšās. Arī mūzika ir OK. Kur ir rakstīts, ka jaunieši nedrīkst klausīties popmūziku? Ja Nab nemācēja veiksmigi strādāt, tad lai tagad meklē citus ceļus, caur citām "silēm", kā raksta autors minējis. Lai veicās radio un novēlu tik tiešām vairāk piestrādāt pie patriotiskās domāšanas!
 
#
Valērija » Inguna 9.aprīlis 2014 8:18 atbildēt
Lai sauktu rakstu par tendenciozu, derētu varbūt vispirms saprast, kas tajā ir rakstīts. Nav jau runa par to, ka jauniešiem nav jāklausās popmūzika vai ka tas ir slikti, bet par to, ka no valsts budžeta līdzekļiem tiek maksāts par popmūzikas atskaņošanu. Jo visā pasaulē ir iegājies tā, ka popmūzika ir komerciāla, pēc sava principa orientēta uz peļņu, tāpēc valsts finansiāli atbalsta elitārākus, tik plašām masām neparedzētus, tomēr daudz vērtīgākus novirzienus - kaut vai klasisko mūziku, bet ne tikai, protams. Bet ar šo radio esam nonākuši absurdajā situācijā, ka mūsu nabadzīgā valstiņa piešķir milzu mūziku lētas popsas translēšanai. Ko ar tādiem pašiem panākumiem varētu translēt jebkura komercstacija. Un kas tas par uzstādījumu - Nabai neizdevās, šiem izdevās. To nedrīkst salīdzināt tā vienkāršā iemesla dēļ, ka Naba iztika, kā varēja, bet šiem ir piešķirts vairāk kā 700 000 EUR. Nabai neviens nekad tādu naudu nav devis, tā arī nekad par tādu nav sapņojusi un prasījusi, tāpēc visi šie salīdzinājumi, cik daudz veiksmīgāka ir tā radio stacija, kuru tik izšķērdīgi finansējam mēs visi, liecina par diezgan lielu aprobežotību. Lai šie puiši "cenšas" (pareizi ir ar īso "a") par tādiem pašiem finansiālajiem līdzkeļiem, kā centās Naba. Un tad mēs paskatītos, cik ilgi šāda radio stacija bez valsts naudas lielos apmēros izvilktu. P.S. Kāds sakars Grēviņam un Dagilim ar patriotisku domāšanu???!!
 
#
miegainais » Inguna 9.aprīlis 2014 14:41 atbildēt
Vienudien tur "džinglā" pateica savā ziņā smieklīgu frāzi. Tobrīd pasmaidīju, bet tagad sapratu, ko tas nozīmēja. Precīzi nenocitēšu, bet doma apmēram šāda: "man maksā lielu naudu, lai es izteiksmīgi nolasītu pilsētu nosaukumus".

Cenšas, necenšas, kas to lai zina. Vairāk izklausās, ka savākušies cilvēki, paņirdz savā starpā, parāda savu nezināšanu par dažādām lietām, bet kad negrib strādāt, tad stundas laikā 3x pēc kārtas palaiž iepriekšējā dienā ierakstītās sarunas par "jauno termometru spēli".
 
#
) 7.aprīlis 2014 10:15 atbildēt
NU ja Grevins ir Garants tad es esmu J.Biibers
 
#
Maiga vara 7.aprīlis 2014 8:55 atbildēt
Nu jau atkal cepiens, atkal divi lettiņi nostasies viens otram pretī un gāzis virsū vircas spainus, neredzot patiesos iemeslus. Un tie ir pavisam vienkarsi, Valdosai Co.(alicijai) vajadzigs "savs" paklausigs rupors. Rupors kas strada uz jaunatnes elektoratu. Ne, ne tas,bijusais diezgan brivdomajosais "Nabas" ruprors,kurs biezi atskano brivo viedokli, spele brivo muziku. Bet rupors, kurs dumpigos studentus caur saldu komerciju pievilks tuvak silei. Pedeja laika izskanejis jauns termins "maiga vara" - un radio '5' ir lielisks piemers, ka vara, izmantojot savas pilnvaras pieskir 1,89 miljoni eiro, vara maigi izsakoties parnem kontroli. Krima bija agresivi zalie cilvecini, pie mums zilie(atvainojos) citi cilvecini. Maigi, lenam, uz kopejo notikuma fona 'maigi' ieslid caur aizmugures durvim. Circenei nav 60tkst, ko iedot dakteriem lai jaunatni atgrieztu no Spaisa valstibas, toties ir divi "skabie" lai uzkrasotu lupas 'maigai' mutei. Tuvojas velesanas un zilzalajiem vajag Talavas tauretaju,pareizak sakot stabule puteju,kurs 'maigi' ieaijas, ieputis, izputis smadzenes.
 
#
\m/ 6.aprīlis 2014 22:24 atbildēt
aarpraats..naba bija vieniigais, ko bija veerts klausiities ieksh radioaparaata un tagad ari tas ir pazudis..

ar kuru galu tiek domaats valdiibaa un saeimaa ?? aa jaa - es aizmirsu - vinjiem nevajaga domaajoshus jaunieshus, bet gan aitu baru kas tikai akli seko tam kas tiek propagandeets.
 
Skatīt visus 45 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers