Latvijā: Zolitūdes traģēdija: 54 cilvēkiem nāve iestājās acumirklī 35 komentāri
 
Latvijā

Zolitūdes traģēdija: 54 cilvēkiem nāve iestājās acumirklī

 
F64 Photo Agency

«Mums bieži uzdod šo jautājumu, un tas ir ļoti sarežģīts,» – tā par Saeimas deputātu interesi, kad policijai būs Zolitūdes traģēdijas lietas izmeklēšanas rezultāti, vaļsirdīgi atzīst Kriminālpolicijas priekšnieks Andrejs Grišins.

Lietā strādā 46 izmeklētāji, kuriem palīgos piesaistīti vēl 50 policistu, taču ir apstākļi, kurus policija nevar ietekmēt.

Viens no tiem ir notikuma vietā plānotā ekspertīze – lai policisti varētu izpētīt notikuma vietu pilnībā un savākt visus pierādījumus, ir jānostiprina sabrukušā veikala konstrukcijas. Tikai tad traģēdijas vietā varēs veikt izmeklēšanas eksperimentu – izpētīt nesalūzušo konstrukciju slodzi un izturību.

Ekspertīze un eksperiments

Izmeklēšanas ietvaros jau uzreiz pēc traģēdijas pēc piesaistīto ekspertu norādēm policija no notikuma vietas izņēmusi lietiskos pierādījumus, kuri tiek uzglabāti Valsts nodrošinājuma aģentūras angārā. Tomēr traģēdijas vietā vēl ir lietiskie pierādījumi, kuri policijai būs nepieciešami, taču, kā norāda A. Grišins, pat policija ieiet šajā objektā pašlaik nedrīkst, jo tas ir bīstami.

Konkursa kārtībā izraudzītā būvfirma veic projektēšanu un drīzumā sāks lielveikala konstrukciju nostiprināšanu, lai policisti un eksperti – desmit cilvēku grupa – varētu turpināt vākt pierādījumus. «Ir nozīmēta ekspertīze, un tā notiek policijas jau izņemtajiem pierādījumiem, taču nepārvarami apstākļi (ar to kriminālpolicijas šefs domā nenostiprinātā objekta bīstamību policistiem un ekspertiem) pašlaik neļauj turpināt pilnvērtīgi šo darbu. Tas nav domāts kā eksperiments, bet vairākas darbības, kuras veicot mēs izdarīsim secinājumus par konstrukcijām. Mēs to varam uzskatīt par eksperimentu. Tur ir palikušas vairākas kopnes, analoģiskas tām, kuras sabruka. Kad būvnieki būs vietu nostiprinājuši, eksperti varēs ar zinātnisko tehniku mērīt, pētīt konstrukciju un nepārlūzušo betona plākšņu izturību,» eksperimenta būtību atklāj A. Grišins. Policija varēs izpētīt, kādām slodzēm bija jābūt, lai konstrukcijas sabruktu, pie kādas slodzes tās salūzīs. Policija arī paņems nesabojātās konstrukcijas, kā arī veselās betona plāksnes, jo daļa no tām traģēdijas brīdī pārlūza. Ar nesalūzušajām eksperti rīkosies, lai pētītu uguns un ūdens izturību.

Pirmās atbildes vasarā

A. Grišins apgalvo, ka policija dara visu, lai pēc iespējas ātri noskaidrotu visus lietas apstākļus, taču ekspertīžu veikšana šajā lietā ir laikietilpīga, tas ir «zinātnes jautājums», kas prasa laiku. Eksperimentālie izmēģinājumi varētu tik veikti marta otrajā pusē, līdz ar to pirmie secinājumi par veikala būvē izmantotajiem materiāliem, ķīmisko sastāvu, izturību varētu būt vasarā. «Eksperti uzskata, ka agrāk tas nav iespējams,» sacīja A. Grišins.

Policijas rīcībā pašlaik nav, bet Latvijā ir ievesta tāda tehnika, kas ļauj notikuma vietu apskatīt 3D formātā – ar speciālu aparatūru tā tiek uzmodelēta, lai visu varētu aplūkot tā, kā tas varētu izskatīties realitātē. Šādas tehnoloģijas izmantošana atvieglotu lietas izmeklēšanu un iztiesāšanu, un A. Grišins pieļāva iespēju, ka to vajadzētu iegādāties policijai.

Aizdomās turēto nav

Kriminālpolicijas vadītājs atzina: aizdomās turēto par šo noziegumu nav. Viņš arī atturējās nosaukt, cik šādu personu varētu būt. «Ja runa būtu par vienu skrūvi, kuru kāds nepareizi ieskrūvējis, tad būtu vienkārši. Šī traģēdija ir vairāku faktoru kopums, kur iesaistīti vairāki cilvēki, un izmeklēšana noteiks, kurš faktors bija noteicošais.» Izmeklēšanā pagaidām nav gūti pierādījumi un fakti, ka kāda konkrēta cilvēka rīcība bijusi cēloņsakarībā ar traģēdiju un cilvēku nāvi. Tomēr viņš noraidīja deputātu aizdomas, ka krimināllieta varētu pārvērsties no nozieguma, kā viņš pats redz šo traģēdiju, nelaimes gadījumā. «Lieta tiek izmeklēta kā noziegums,» uzsvēra A. Grišins.

Krimināllietas izmeklēšanas gaitā policija varētu izdalīt atsevišķus kriminālprocesus, piemēram, par cilvēku neevakuēšanu brīdī, kad skanējusi signalizācija, amatpersonu iespējamo nolaidību, nesekojot objekta drošības aspektiem.

Nāve iestājās acumirklī

Lai arī pastāv kriminālprocesuālais aizliegums sīkāk komentēt krimināllietas, kurās norit izmeklēšana, A. Grišins norāda: «Sabiedrības uzmanība šai lietai ir ļoti liela, un arī mēs uzskatām par pienākumu informēt par izmeklēšanas gaitu.» Par cietušajiem šajā traģēdijā atzīti 54 bojāgājušo tuvinieki, kā arī 41 persona, kura guva jebkāda rakstura miesas bojājumus, sabrūkot lielveikalam. Vēl par cietušām traģēdijā atzītas arī personas, kurām nodarīts materiālais zaudējums. A. Grišins apliecina, ka izmeklēšanas gaitā izdevies identificēt visus upurus, kā arī atrast cilvēkus, kuri bija pieteikti kā bezvēsts pazuduši, ar domu, ka viņi varētu būt bijuši lielveikalā.

Tiesu ekspertu secinājums ir: nāve iestājusies acumirklī, un gūtās traumas nebija savienojamas ar dzīvību.

Komentāri [35]
#
pate 20.janvāris 2014 0:30 atbildēt
Muļķības, ka vienā acumirklī, jo skaidri atceros, ka viena sieviete rakstīja atvada sms, taču tad, kad izvilka, bija aizgājusi. Varbūt kādam tā bija, bet ne visiem. Nevajag jau mierināt ar meliem, kas bija, tas bija, sāpes ir lielas, kuras nevar tik viegli no sirds izdzēst.
 
#
ILARS 18.janvāris 2014 16:14 atbildēt
Latvijas valdība - latviešu nācijas KAPRACIS ....
 
#
MILDA BREIVA 17.janvāris 2014 19:23 atbildēt
Tos arī acīmredzot piereģistrēja, kas acumirklī nomira, bet kas notika ar tie, kurus vēl mazliet dzīvus aizveda uz slimnīcām, neviens neraksta, tikai par Mārtiņu bija...par to, cik un kā kopumā cietuši nav nekādu ziņu.
 
#
strēlnieks 16.janvāris 2014 16:36 atbildēt
Palejiet ūdeni uz šiem blokiem un redzēsiet ,kā tie kļūst par sūcekli ,kā spiesūcas ar ūdeni un sadrūp burtiski rokās.Pašām kolonām nav nevainas ,ja neskaita to ka attālums vienai no otras ir paliels.Un tieši tas ir redzams virs visām MAXINA kasēm!
 
#
kikii 16.janvāris 2014 12:50 atbildēt
Tiesaam kautkas nenormaals....un maxima vel joprojam nav labojusies!!!
 
#
nu....... 16.janvāris 2014 11:22 atbildēt
Pilnīgs murgs jau divi mēneši pagājuši,joprojām stiprinās sienas,lai nesabrūk,moš pēc gada,lai stiprina,var redzēt,ka viss notiek operatīvi ātri,kā nav kauna cilvēkiem acis mālēt ciet,ko šobrīd ir noskaidrojuši tie 46 +50 policisti,izmeklētāji.?!..viņiem joprojām nav vainīgo,nu fufeli dzenā.Tikai stāsta pasakas,cik tas grūti un riskanti,tālu tikuši ar visu....
 
#
D 16.janvāris 2014 11:16 atbildēt
Interesanti, kā tur varēs strādāt nostiprinātāji, ja ir bīstami. Līdz šim biju domājis, ka tur kur ir bīstami pirmie iet glābēji un policija, nu vēl bruņotie spēki.
 
#
jautājums 16.janvāris 2014 11:11 atbildēt
Priekš kam vajadzīgs veikt eksperimentu ar drupu sagrūšanu? Kurā valstī vēl tādu stulbumu izdomāja? Nekur, bet mums vajag!!! Ieguldīt vēl milzu līdzekļus, riskēt ar celtnieku dzīvībām un novilkt laiku vēl par gadu!
 
#
Fakts » jautājums 16.janvāris 2014 11:33 atbildēt
Kamēr vieni velk garumā, tikmer vainīgie slēpj visus galus udenī
 
#
vēl » jautājums 16.janvāris 2014 11:43 atbildēt
Būs vēl vairāk dokumentu un tāpēc vēl ilgāk jāizmeklē!
Priekš kam šī muļķošanās ar sagraušanu? Atkal tūkstošus tērēs!
 
#
iespējams » vēl 16.janvāris 2014 12:44 atbildēt
kādam jāveic šī pārbaude,lai redzētu vai dzīvojamais nams ir drošs.....
 
#
Jojo 16.janvāris 2014 10:55 atbildēt
Lai izvairītos no izmeklēšanas nesspējas labāk iestāstīt ļaudīm,ka viņi ātri nomira,šito nihilismu un attieksmi pret visu šajā valstī kas notiek no tā saucamajiem tautas parstāvju puses,tas ir kautkas vienreizējs,nez,cik ilgi to tauta cietīs,nost ar šiem kakla kungiem...
 
#
tumsoni 16.janvāris 2014 10:47 atbildēt
Tiesam nebutu so rakstu likusi neta ko tad kads var noteikt kura sekunde vai minute varbut pat dienas pagaja kad dzivi vel bija cilveki vai tad cilvekus izvilka viena reize un veda uz morga medicinisko parbaudi kad vinam iestajusies nave tiesam idioti kas tadu rakstu publice vai tad tuviniekiem ar to ir mierinajums kad vinu milajiem nave iestajusies taja pasa sekunde Boja gajuso cilveku navi nosaka bet VAINIGOS GAN NE LOTI INTERESANTI
 
#
ciepa 16.janvāris 2014 10:17 atbildēt
Nevienam no ta vieglak nepaliek !!!
 
#
A. 16.janvāris 2014 10:15 atbildēt
Diez ko neticās...
 
#
Ilze 16.janvāris 2014 10:12 atbildēt
Idiotu bars! Būtu pieņēmuši palīdzību no Krievijas, kuru MČS ir profesionāļi savā jomā! Nebūtu tik daudz upuru un palīdzība būtu tiešām profesionāla, jo viņiem ir gan aparatūra, gan pieredze šajā jomā! Nebrīnīšos, ka zemgruvešiem atradīs vēl kadu līķi...
 
#
Nu » Ilze 16.janvāris 2014 11:31 atbildēt
palasi atsauksmes krievu netā... uzskata, ka vairums bojāgājušo NordOst traģēdijā bija glābēju vainas dēļ.
 
#
Anastasija » Ilze 20.jūnijs 2014 13:50 atbildēt
Ja, arī atradīs, tad esmu pārliecināta, ka tautai to nepaziņos. Tas būtu liels kauns glābējiem utt.
Arī uzskatu, ka no palīdzības nevajadzēja atteikties.
 
#
kā vienmēr 16.janvāris 2014 10:02 atbildēt
meli, meli un vēlreiz-meli...vai šiem "gudrīšiem" kas svēts arī ir?........2
 
#
ap-17 » kā vienmēr 16.janvāris 2014 19:03 atbildēt
Nauda,kas cits/
 
#
ilze 16.janvāris 2014 9:22 atbildēt
Ka tad bija ar to sievieti,kas zvanija saviem radiniekiem un pec tam bija atrasta mirusi,,,vai ta ar bija nave acumirkli
 
#
Ieva » ilze 16.janvāris 2014 11:27 atbildēt
Nu vispār jau to sievieti izdevās izglābt un diezgan drīz ;)
 
#
Nu » ilze 16.janvāris 2014 11:29 atbildēt
To sievieti izglāba vienu no pirmajām un dzīvu..
 
#
pilsonis » Nu 17.janvāris 2014 13:31 atbildēt
Bija vēl viena, kuru nepaspēja izglābt.
 
#
Nīdējs 16.janvāris 2014 9:15 atbildēt
Labāk nebūtu likuši rakstu, tik uzkurina naidu.
Kaut kāds sviests, ne kauna ne goda nav melot cilvēkiem, laikam domā, ka tauta ir muļķi un neko nesaprot.
 
#
ir muļķi » Nīdējs 16.janvāris 2014 12:47 atbildēt
protams tauta ir muļķi,ja gadu desmitiem pukst internetā,savās virtuvēs,bet uz piketiem lai aizietu-tad kur ir gudra tauta?kur?
 
#
Mī un žē 16.janvāris 2014 9:04 atbildēt
jūs klāt stāvējāt katram , kas tur gruvešos bija - nedomāju vis. Domājat ko rakstat tizleņi.......
 
#
cietus.. 16.janvāris 2014 9:03 atbildēt
KĀJUMS NAV KAUNA TAUTU MUĻĶOT
bistaties Dieva tiesas ta, ir lēna bet barga atcerties un palūdzaties
jūs naudas maisi kolkozos bija tadi KUBAS MAISI kas pārpalika vel tagad vazājajas pa Rīgu kauns visai Latvijai
 
#
Eva 16.janvāris 2014 8:55 atbildēt
Beidziet melot,nāve neiestājās acu mirklī, vismaz visiem nē,manas ģimenes draugs nosmaka zem gruvešiem!
 
#
wrc 16.janvāris 2014 8:46 atbildēt
jau kādu mēnesi atpakaļ teica ka drīzumā tiks nostiprinātas konstrukcijas, tas nozīmē ka kas zin kad tas notiks. Kāds konkurs? Kādas lētās būvfirmas projektē un stiprinās konstrukcijas? tad jau atkal nevarēs tur līst iekšā...! Iekšlietu ministrija nevar izdot rīkojumu ka sen vajadzēja stiprināt konstrukcijas un ka steidzīgi vajag pierādījumus no notikuma vietas? Tātad jānovelk laiks! Uzsnigs drīzumā dziļāks sniegs un sāks stiprāk salt, atkal attaisnosies ka nevar produktīvi meklēt pierādījumus un eksperimentēt. Visu decembri bija līdzīgi laika apstākļi kā traģēdijas brīdī. Tagad viss sasals un būs pat vēl trauslāks, ūdeni ar nesīs uz jumta ledusklučos un eksperimentēs? Vienubrīd teica ka dokumenti neesot uzreiz izņemti pierādījumiem, ka iespējams kaut kas jau paspēts izlaist caur skursteni. Gatavais cirks valsts mērogā!!!!!!
 
1 2
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers