Pēc neliela sabiedrības spiediena un viedokļu apmaiņas, Valsts policija tomēr ir ierosinājusi kriminālprocesu par traģisko gadījumu, kad, nesagaidot ātro palīdzību, nomira cilvēks.
Neatkarīgā jau rakstīja, ka bijušais Ventspils ugunsdzēsības dienesta vadītājs Edvīns Cunskis nomira, vairāk nekā stundu gaidot ātrās palīdzības brigādi. Viņa dzīvesbiedre Rasma Lazdiņa Ventspils policijā iesniedza lūgumu saukt dienestu pie atbildības. Iesniegums tika pārsūtīts Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienestam Rīgā, lai viņi paši veic iekšējo izmeklēšanu. Jau šķita, ka nekāda atbildība nesekos, jo, visticamāk, NMP dienests pats sevi par vainīgu neatzīs. Izlasot Neatkarīgajā rakstu par šo gadījumu, iejaucās kāds aktīvists un ar iesniegumu vērsās Ģenerālprokuratūrā. Viņš bija izpētījis likumdošanu un secinājis, ka notikušais nav nekāda apstākļu sakritība, kā to skaidro dienests, bet gan konkrēta bezatbildība, jo dienestam pilsētas svētku laikā, kad notika negadījums, atbilstoši likumam bija obligāti jāpiesaista papildu brigādes – vismaz sešas. 2009. gadā pieņemta likuma norma, atbilstoši kurai NMP dienestam ir pienākums lielu pasākumu laikā, tajā skaitā pilsētas svētkos, pašiem organizēt un nodrošināt neatliekamo palīdzību. Likumā ir sīki un smalki noteikts, cik brigādēm, ārstiem un ārstu palīgiem jābūt, lai nodrošinātu neatliekamo palīdzību visas svētku dienas.
Ģenerālprokuratūra savukārt iesniegumu pārsūtīja Valsts policijai, iesakot rosināt kriminālprocesu. Lieta atkal nonāca Ventspils policijā, jo negadījums noticis Ventspils iecirkņa atbildības zonā.
Valsts policijas Ventspils iecirkņa priekšnieks Ģirts Kokins informē, ka ir ierosināts kriminālprocess par ārstniecības personas profesionālo pienākumu nepienācīgu pildīšanu, ja tā bijusi par iemeslu cietušā nāvei. Ģ. Kokins uzsver, ka nevienas aizdomās turamās personas šobrīd nav, kriminālprocess ir ierosināts par faktu, lai veiktu izmeklēšanu un noskaidrotu iespējamo vainīgo. Tagad tikšot pratināti mediķi un citas iesaistītās personas, tajā skaitā E. Cunska dzīvesbiedre. Tiks pētīta dokumentācija un dienesta instrukcijas. Procesu uzrauga prokuratūra, kas arī izmeklētājam dos norādījumus, kādi pierādījumi ir jāsavāc. Lietas izskatīšana notikšot pēc iespējas ātri.
Tāpat policija un E. Cunska dzīvesbiedre Rasma no NMP dienesta saņēmusi iekšējās izmeklēšanas slēdzienu. Neatkarīgās rīcībā nonākušajā slēdzienā norādīts, ka 3. augustā Ventspils pilsētā un novadā būtiski, proti, uz pusi, pieaudzis izsaukumu skaits un brigāžu atbalsta centra vadības dispečere savas kompetences ietvaros izsaukumus sarindojusi prioritārā secībā. E. Cunska izsaukumam piešķirta trešā steidzamības pakāpe, jo tā iemesls neesot liecinājis par kritisku pacienta veselības stāvokli. Tāpēc, vienlaikus ienākot augstākas steidzamības pakāpes izsaukumiem, uz tiem brigādes sūtītas prioritāri.
Izsaukums pie Cunska tika noformēts pulksten 21.02, un šajā laikā visas trīs Ventspilī lokalizētās NMP brigādes atradušās izsaukumos. Tostarp divas brigādes strādājušas Piltenē, un viena no tām, atgriežoties Ventspilī, pa ceļam saņēmusi pirmās steidzamības pakāpes izsaukumu uz Ventspils skeitparku. Trešā brigāde tobrīd strādājusi Ventspilī un uzreiz pēc izsaukuma apkalpošanas saņēmusi otrās steidzamības pakāpes izsaukumu uz akvaparku.
Laika posmā no pulksten 21.07 līdz pulksten 21.36 saņemti vēl seši izsaukumi, kas operatīvo situāciju vēl vairāk pasliktināja, tādēļ pulksten 21.41 pieņemts lēmums pie Cunska nosūtīt brigādi no Kuldīgas; vēlāk papildus nosūtīta arī brigāde no Piltenes. Abas ieradās praktiski vienlaikus, pirmā no tām – pulksten 22.14.
Izvērtējot visus lietas apstākļus, komisija secinājusi, ka viss ticis izdarīts atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem, tostarp esot atbilstoši izvērtēta saņemtā informācija un noteikta steidzamība, kādā saslimušajam sniedzama neatliekamā medicīniskā palīdzība. Brigāžu vadība tikusi nodrošināta atbilstoši tā brīža operatīvajai situācijai, kā arī pieejamajiem resursiem. Atbildīgo darbinieku rīcībā netika konstatēta prettiesiska vai bezatbildīga rīcība.
R. Lazdiņa par šo slēdzienu ir sarūgtināta. Viņai nav saprotams, kā cilvēku ar pirmsinfarkta pazīmēm var novērtēt ar viszemāko steidzamības pakāpi. «Kā tas var būt, ka izsaukums uz infarktu nav steidzams?» jautā Rasmas kundze, cerot, ka uz viņas jautājumiem atbildes tiks rastas policijas izmeklēšanas rezultātā.
NMPD dienesta vadītājs Armands Ploriņš uzsvēra, ka ir nepamatoti runāt, ka traģiskajam gadījumam bijusi kaut kāda saistība ar pilsētas svētkiem. Viņš apgalvoja, ka lielais izsaukumu skaits neesot bijis saistīts ar viesu pieplūdumu Ventspilī. Tomēr slēdzienā minētie izsaukumi uz akvaparku un skeitparku varētu liecināt par pretējo. Nav arī atklāts, uz kādiem objektiem bijuši vēlākie seši izsaukumi, varam tikai minēt, vai vēl kāds no tiem nav bijis saistīts ar lielo viesu pieplūdumu.