Sertificēts astrologs, astronoms un astrofiziķis Juris Kauliņš ir analizējis ugunsgrēku saistību Latvijā ar Mēness dienu, Mēness fāžu un planētu ietekmi. Viņa pētījums aptvēra astoņu gadu periodu – no 1993. gada 1. janvāra līdz 2000. gada 31. decembrim. Secinājums ir īss – Mēness faktori ugunsgrēku risku ietekmē maz. Bet kas tad to ietekmē?
Kā un ko vērtēja
Astrologs savu sakāmo iesāk ar vārdiem: «Ja jau astroloģiju dēvējam par zinātni, tad vajag ievērot zinātniskos principus. Tāpēc analizēju lielu, pat masīvu notikumu skaitu un meklēju sakritības vai nesakritības.» Saskaņā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) datiem, iepriekš minētajā astoņu gadu laikā Latvijā reģistrēti 49 619 izsaukumu, vidēji 17 izsaukumu dienā. Juris Kauliņš norāda, ka VUGD nav atsevišķi izdalīta statistika tikai par ugunsgrēkiem, tāpēc negadījumu kopējā apkopojumā iekļauts arī glābēju veikums – slīcēju glābšana, glābšanas darbi uz jūras, palīdzība avārijās un sadzīviskas lietas – kad jānoceļ kokā uzkāpis kaķis vai jāatver dzīvokļa durvis. Viņš gan piebilst, ka ugunsgrēki tomēr ir lielākā izsaukumu daļa.
Astrologs izvērtēja negadījumu biežumu ne tikai Mēness dienās, bet arī ņemot vērā Mēness atrašanos zodiaka zīmēs, Mēness fāzes, piemēram, pilnmēnesi, čika laikus, kā arī citu planētu aspektus. Atklājās, ka planētu ietekme ugunsnelaimes ietekmē vairāk nekā, iespējams, līdz šim tika uzskatīts.
Mēness dienās – mierīgi
Analizējot izsaukumus Mēness dienās, redzams, ka negadījumu skaita svārstības ir nelielas. Mazliet lielāks nekā vidēji izsaukumu skaits ir reģistrēts pilnmēness laikā, kā arī 14. Mēness dienā. Relatīvi vismazāk negadījumu bijis 10. Mēness dienā, kas tiek raksturota kā ļoti laba.
Piemēram, 14. Mēness diena tiek uzskatīta par labvēlīgu, bet tajā ir noticis pat vairāk negadījumu nekā par sliktajām uzskatītajās dienās. Astrologs norāda, ka 9. Mēness dienā, ko dēvē par vienu no negatīvākajām, nebūt nenotiek vairāk negadījumu. Savukārt 29. Mēness diena attaisno savu nelāgo slavu – tad tiešām negadījumu statistika neliecina par drošumu, tāpēc var piekrist līdz šim pastāvējušajam uzskatam, ka periods pirms Mēness fāžu maiņas nav labvēlīgs.
Astrologa vērtējumā pilnmēness laikā un 29. Mēness dienā drīzāk «nostrādā» cilvēka fizioloģija un psiholoģija, nevis ārējie faktori, kuri palielina negadījumu risku. Var teikt, ka cilvēks kļūst neuzmanīgāks. Tomēr, lai analizētu riska faktorus no šāda aspekta, vajadzētu iegūt datus no Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta. Juris Kauliņš uzsver, ka, izvērtējot tikai Mēness dienu ietekmi, negadījumu skaita svārstības nav būtiskas. Tāpēc šo faktoru nevar izmantot kā vienīgo, lai konstatētu likumsakarības negadījumu statistikā.
Zodiaka zīmju paradoksi
Būtu loģiski izspriest, ka, Mēnesim atrodoties Auna vai Skorpiona zīmē, negadījumu skaitam krietni jāpalielinās, salīdzinot ar neitrālu zodiaka zīmi, piemēram, Svariem. Taču sanāk pretēji. Aunā negadījumu ir mazāk nekā Svaros, atklāj astrologs. (Cilvēkiem, kuri ar astroloģiju nenodarbojas profesionāli, jāpaskaidro, ka Svari ir Gaisa stihijas zīme. Astroloģijā pieņemts, ka negadījumi vairāk saistīti ar nosacīti tehniskām ierīcēm un lietām, kas nav Svaru pārziņā.) Toties Lauvā, kas ir Uguns stihijas zīme, negadījumu skaits ir vismazākais. Interesanti, ka, Mēnesim esot Skorpiona zīmē, kas arī tiek uzskatīta par riskantu, negadījumu bijis vēl mazāk nekā Svaros. Savukārt vairāk negadījumu noticis tad, kad Mēness iestūrējis Ūdens stihijas zīmēs – Vēzī un Zivīs.
Kāpēc tā? Astrologs uzskata, ka Ūdens stihijas zīmju nosacīto bīstamību var izskaidrot ar cilvēcisko faktoru. Kad Mēness atrodas Vēzī, Zivīs vai Skorpionā, cilvēki reaģē emocionāli un var kļūst neuzmanīgāki. Tas varētu daļēji izskaidrot viņa pētījuma rezultātus. Rezumējums skan: kopumā negadījumu skaita svārstības nav tik ievērojamas, lai apgalvotu, ka tad, kad Mēness iegājis kādā atsevišķā zodiaka zīmē, negadījumu risks bīstami pieaugs.
«Lēnās» planētas ir bīstamākas
Čika laikā negadījumu skaits ir bijis nedaudz virs vidējā rādījuma, 14. Mēness dienā – tāpat, arī Mēness Vēzī, tukšs vai jauns Mēness, pilnmēness, Mēness konjunkcija ar Marsu neko būtisku neatklāj, uzskaita astrologs, rādot diagrammas.
Pētījuma gaitā viņš paplašināja iespējamo bīstamo faktoru loku, un diagrammā uzreiz vērojams lēciens. Saules konjunkcija ar Saturnu, Saules kvadrāts ar Urānu un ar Neptūnu, Marsa konjunkcija ar Saturnu, Marss Auna zīmē – lūk, bīstamākie periodi!
«Mēness faktori patiesībā svārstās maz, bet planētu faktors iespaido krietni vairāk. Turklāt – lēno planētu iedarbība ir jūtamāka nekā citi faktori. Tieši tad varētu prognozēt ugunsgrēka riskus, bet jāizvērtē planētu konfigurācijas. Visbīstamākā ir Jupitera konjunkcija ar Saturnu – tās abas ir lielākās un lēnākās planētas,» stāsta astrologs.
Tad jau problēmu uzvelšana Mēnesim ir tikai tāds pieņemts un izdevīgs stereotips? «Jā, ja vērtējam tikai Mēnesi,» atbild Juris Kauliņš. Viņš uzskata, ka procesu un notikumu vērtēšanā izmantot tikai Mēness dienas un čika laikus ir «diezgan tukša padarīšana». Nopietnāka analīze iespējama, vērtējot planētu konfigurācijas. Astrologs uzsver – lai izraisītos notikums, nepietiek tikai ar Mēness aspektu vien. Ja jau eksistē kāda no planētu konfigurācijām, tad gan Mēness var būt pēdējais slēdzis, kas «ieslēdz» notikumu. Pētījums to apstiprina, rezumē Juris Kauliņš.
Traģiskākie ugunsgrēki vēl jāpēta
Astrologs saka – traģiskāko un postošāko ugunsgrēku pētīšana būtu jāveic atsevišķi. Taču tad varētu rasties šaubas, cik statistiski precīzs būtu tāds pētījums par ugunsgrēkiem kopumā, jo analizēto negadījumu skaits ir neliels. Katrā ziņā ievērojami mazāks nekā kopējā statistika un, iespējams, nepietiekami liels, lai varētu izdarīt vispārējus secinājumus.
Tā kā sarunājamies neilgi pirms Mēness aptumsuma, ko piedzīvojām 4. aprīlī, Juris Kauliņš brīdina, ka ugunsnelaimju un citu negadījumu prognozēs jāņem vērā arī laiks starp aptumsumiem. Tāds periods ilga no marta beigām līdz aprīļa pirmajām dienām. Periods starp aptumsumiem ir riskants laiks, kad notiek vairāk dažādu avāriju un nelaimes gadījumu. Astrologi to vērtē kā dramatisku laiku, bet Juris Kauliņš piebilst: «Ne jau vienmēr aptumsumi trāpās uz riskantiem aspektiem, piemēram, lēno planētu konfigurācijām. Tāpēc nevar traktēt tā – tiklīdz aptumsums, tā vairāk negadījumu. Bet šogad tā notika.»
Negadījumi diennaktī Latvijā
Laika periods no 1.1.1993. līdz 31.12.2000.
Kopējais izsaukumu skaits 49 619,
vidēji 17 izsaukumu dienā.
Čika laiks 18
Mēness Vēzī 18
Tukšs Mēness 17,8
Pilns Mēness 18
Mēness konjunkcija ar Marsu 17
Saules konjunkcija ar Saturnu 22,7
Saules kvadrāts ar Urānu 25,2
Saules kvadrāts ar Neptūnu 24,6
Marsa konjunkcija ar Saturnu 24,1
Marsa kvadrāts ar Urānu 23,7
Marsa kvadrāts ar Neptūnu 26,8
Jupitera konjunkcija ar Saturnu 29,4
Marss Aunā 26,2
Avots: Astrologa Jura Kauliņa pētījums