Veselības aprūpes sistēmas reformā paredzētā pašvaldību lomas definēšana saistīta gan ar finanšu atbildībām, gan to, lai pakalpojums nekļūtu fragmentētāks, intervijā teica veselības ministre Anda Čakša.
Viņa skaidroja, ka no vienas puses pašvaldība ir tuvu savam iedzīvotājam un redz, ko viņam lokāli vajag vairāk, ja tas nav augsta līmeņa pakalpojums, bet no otras puses - nedrīkst būt tā, ka nav balansa ar slimnīcām, jo tad sāk mainīties proporcija. "No šī aspekta mums jāatrod precīzais sadarbības punkts, kur pašvaldība var ietekmēt lokāli, bet arī no valsts puses pakalpojums tiek centralizēti pārskatīts," piebilda Čakša.
Vienlaikus viņa informēja, ka ar pašvaldībām panākta vienošanās, ka detalizācija varētu būt skaidra līdz nākamā gada martam, jo pagaidām vairākos raundos nav tikts pie "laba rezultāta".
Čakša paskaidroja, ka pašvaldību lomas definēšanas jautājumā būtiski saprast, kāds būs atbalsts no pašvaldību puses. Pašvaldības, piemēram, varētu sniegt atbalstu prakšu atvēršanā, lai īres maksa prakšu vietām nebūtu pārāk augsta un ārstam neradītu lielas izmaksas. "Varbūt reģionos īres maksas problēma ir mazāka, taču lielajās pilsētās, tostarp Rīgā, nereti var dzirdēt, ka ģimenes ārstiem ir grūti nodrošināt prakses vietu, jo īres maksa ir ļoti augsta," norādīja ministre.
F64
Pēc viņas paustā, tāpat būtiski izvērtēt, kas notiek ar pakalpojumiem, kas ir pa vidu starp veselību, sociālo darbu un labklājību. Parasti šādus pakalpojumus jāsniedz cilvēkiem pēc slimnīcas, jo pacients īsti viens pats mājās palikt nevar, bet arī slimnīcā viņam nav jābūt.
Čakša uzskata, ka šo pakalpojumu nodrošināšanā svarīgi saprast, kas tas ir par pakalpojuma veidu, cik tas maksātu, kur tas varētu atrasties un kas to piedāvā. Šis jautājums ir būtisks, lai cilvēki, kas atrodas pa vidu pakalpojumu jomām, "neiekrīt caurumos", kur neviens par viņiem nerūpējas.
Vienlaikus ministre norādīja, ka, precizējot pašvaldību funkcijas, svarīgi saprast, kur loma dalās un kur tā ir vairāk pašvaldības pārziņā. "Bet šīs funkcijas vēl ir minējuma formā, jo līdz jautājuma atrisinājumam neesam tikuši, turklāt katra jauna funkcija prasa līdzfinansējumu, un šī iemesla dēļ patlaban daži no pakalpojumiem vienkārši neeksistē."