Visiem nodarbinātajiem mēnesī maksājot 25-70 eiro obligātās veselības apdrošināšanas sistēmā, līdzekļi veselības aprūpei gadā pieaugtu par 268,5-751,8 miljoniem eiro, liecina Veselības ministrijas (VM) veiktie aprēķini.
Kā aģentūrai LETA pastāstīja veselības ministres biroja vadītāja Dace Preisa, pirmais no veselības aprūpes finansēšanas modeļa variantiem, kas paredz pārdalīt 1% no sociālajām iemaksām, papildus veselības budžetā ienestu aptuveni 80 miljonus eiro.
Savukārt pārējie divi iespējamie modeļa varianti faktiski nozīmē papildus atsevišķu apdrošināšanas maksājumu, norādīja Preisa. Ņemot par pamatu nodarbināto skaitu Latvijā, kas saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem maijā bija 895 000 iedzīvotāju, 25 eiro mēnesī no viena strādājošā gadā papildus veselības budžetam dotu 268,5 miljonus eiro.
Piemēram, 50 eiro mēnesī no katra strādājošā dotu papildu 537 miljonus gadā, bet 70 eiro mēnesī no katra strādājošā dotu 751,8 miljonus eiro gadā.
Jau ziņots, ka VM aizstāvēs to veselības aprūpes finansēšanas modeļa variantu, kurš neparedz kopējo nodokļu sloga pieaugumu, tomēr prasa daļu no sociālā nodokļa novirzīt veselībai, teikts konceptuālā ziņojuma kopsavilkumā "Par Latvijas veselības aprūpes sistēmas finansēšanas modeļa maiņu".
Tāpat veselības ministre Anda Čakša ir atzinusi, ka tad, ja obligāto veselības apdrošināšanu Latvijā ieviesīs uz pacientu rēķina, ieviešot papildu iemaksas, katram iedzīvotājam mēnesī varētu būt jāmaksā 25 līdz 70 eiro.
Čakša uzskata, ka šāds maksājums būtu ļoti ievērojams un izmainītu vienlīdzības principa ievērošanu veselības pakalpojumu pieejamībā, tāpēc viņa to neatbalsta un viņai simpātiskāka šķistu iemaksu pārbīdīšana uz kādu citu nodokli.