Tautsaimniecība

18.feb
Pateicoties mērķtiecīgam Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un tiesībsargājošo iestāžu darbam, nelegālo cigarešu īpatsvars sešu gadu laikā Latvijā ir samazinājies teju divas reizes – no 33 procentiem 2013. gadā līdz 16,8 procentiem pērn gada beigās. Tomēr, salīdzinot ar citām valstīm, Latvijā nelegālo cigarešu aprite joprojām ir ievērojama. Turklāt Finanšu ministrija ir uzsākusi diskusijas ar sociālajiem partneriem par iespēju paaugstināt akcīzes nodokli tabakai, lai iegūtu valsts budžetā papildu līdzekļus. Taču akcīzes nodokļa kāpums sadārdzinās tabakas izstrādājumus un, visticamāk, veicinās kontrabandu.
 
12.feb
Līdz ar 2020. gada sākumu parādījās ilustratīvs skaidrojums, kas tieši un kas pirmām kārtām būs jāmaina Latvijas iedzīvotāju uzvedībā.
 
5.feb
Par konkursa radurakstiemjāzina, ka to rīko pasaules mēroga «patērēšanas un tirdzniecības» (consumer and trade) interesentiem vajadzīga satura producēšanas kompānija (enthusiast media companies) Active Interest Media no Amerikas Savienotajām Valstīm. Konkursa tiešais organizators bijis numismātikas žurnāls World Coin News. Konkursa rezultāti paziņoti Berlīnē notiekošās Pasaules naudas izstādes ietvaros 1. februārī. Konkurss notika 37. reizi, un Latvijas Bankas produkts par Gada monētu (2020 Coin of the Year) šajā konkursā atzīts otro reizi.
 
5.feb
Līdzīgi kā citiem telekomunikācijas uzņēmumiem, arī Tele2 aizvadītais gads bijis veiksmīgs – uzņēmums ir audzējis apgrozījumu, rentabilitāti, peļņu un investīcijas.
 
5.feb
Ražošanas apjomi Latvijas rūpniecībā 2019. gada decembrī bija zemāki nekā pirms gada, un salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi tie saruka par 3,2 procentiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Tādējādi, rūpniecībai uzrādot lielāko izlaides kritumu mēneša ietvaros kopš 2014. gada sākuma un sarūkot visu rūpniecības nozaru izlaidei, Finanšu ministrija secina, ka decembris nozarē nav bijis veiksmīgs.
 
4.feb
Pozitīvs grūdiens jauniešiem
 
4.feb
Pēdējo 20 gadu laikā visiem pārtikas produktiem Latvijā cenas ir gandrīz dubultojušās, atsevišķos gados pārtika sadārdzinājusies par vairāk nekā 10 procentiem. Savukārt pasaulē kopš 2000. gada pārtikas cenas vidēji aug par 2,6 procentiem gadā, liecina Latvijas Tirgotāju asociācijas aprēķini.
 
29.jan
Saruna ar SIA Daugavpils satiksme valdes locekli Sergeju Blagoveščenski.
 
29.jan
2019. gads Pasažieru vilcienam bija intensīvs, taču vienlaikus ieguldītās pūles ir nesušas labus rezultātus, jo šobrīd ir iezīmējies skaidrs virziens tālākajai vilcienu satiksmes attīstībai. Uzņēmuma darbībai ir izvirzīti jauni stratēģiskie mērķi, ir izstrādāts jauns biznesa modelis, kas ļauj ķerties pie pietiekami ambiciozu plānu iedzīvināšanas.
 
29.jan
Pasažieru skaita pieaugums gan prāmju, gan arī avio satiksmē liecina, ka Latvijas iedzīvotāji un viesi arvien vairāk izvēlas tādus transporta veidus, kas nodrošina ātru, ērtu un patīkamu ceļošanu.
 
29.jan
Pagājušais gads turpina jau 2018. gadā pamanīto pasažieru skaita pieaugumu. 29,5 miljoni ārpilsētu autobusu pasažieru ir kaut par 0,1% vairāk nekā 2018. gadā, un 18,46 miljoni vilcienu pasažieru – par 2,1% vairāk nekā 2018. gadā. Pirms tam pasažieru skaits bija dilis gadu no gada septiņu gadu garumā.
 
29.jan
Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) 2019. gadā esot pamanījies augt pretēji samazinājumam elektroenerģijas ražošanā (–5%) un patēriņā (–1,5%).
 
28.jan
Nedaudz vairāk nekā pusei iedzīvotāju ir bijušas grūtības veikt regulāros maksājumus finanšu trūkuma dēļ, liecina Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) veiktais pētījums. Ļoti bieži ar šo problēmu saskaras pieci procenti aptaujāto, paretam – 33 procenti.
 
28.jan
Šā gada otrajā pusē Rīgas pievārtē, Ādažos, durvis vērs Laimas jaunā ražotne. Orkla Latvija šī projekta īstenošanā un Laimas zīmola turpmākā attīstībā investējusi 20 miljonus eiro.
 
22.jan
Lauku atbalsta dienests (LAD) 2019. gadā saviem 65 000 klientu atbalstos izmaksājis kopā 571 miljonu eiro.
 
22.jan
Eiropas Savienības bioloģiskās lauksaimniecības logo (zaļo lapiņu) Latvijā atpazīst tikai 28 procenti, Igaunijā – 47 procenti, bet Lietuvā – 51 procents iedzīvotāju. Tajā pašā laikā vairums iedzīvotāju Baltijas valstīs vēlētos uzturā biežāk lietot bioloģisko pārtiku, bet nezina, kā to atpazīt, vai arī maldās savā izvēlē, mītus pieņemot par patiesību.
 
21.jan
Iegūt izglītību, atrast darbu – tas ikvienam no mums prasa zināmu piepūli, gribasspēku, vēlmi šos mērķus realizēt. Tomēr ir cilvēki, kam ir vajadzīga dubultgriba, dubultspars, dubultapņemšanās, lai dzīvē ko sasniegtu.
 
21.jan
2019. gada decembris līdzinās 2007. gada aprīlim ar mājokļu tirgus starpnieku vienprātību par to, ka apstājies cenu pieaugums dzīvokļiem Rīgas blokmājās.
 
14.jan
Aizgājušā gada pēdējie mēneši atstājuši par sevi drūmas ziņas dažādās statistisko pārskatu sadaļās.
 
14.jan
Ir iznācis Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas veidotais kalendārs, kurā mēs iepazīstam Latvijas zinātniekus, kuri ar saviem pētījumiem valsts vārdu nes pasaulē. Zinātnieku veikums ir apskatāms arī ceļojošajā fotoiztādē #ZinātneLatvijai. Šogad Liepājas Universitāte lepojas ar savu logopēdi Baibu Trinīti, kura ir izvēlēta starp šī gada 12 zinātniekiem un kuras foto ir redzams kalendāra janvāra mēnesī.