Izglītība 2019/2020

11.sep 2018
Uz Neatkarīgās jautājumiem atbild izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.
 
10.sep 2018
Lai vidusskolas saņemtu valsts mērķdotāciju pedagogu algām, tām vajadzēs ievērot Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātos kvalitātes kritērijus. Pašvaldības uzskata, ka šie noteikumi un arī rādītāji nav ar vietvarām izrunāti un ir pārāk «saskrūvēti». Galu galā tos mēģinās apiet, visādi šmaucoties.
 
3.sep 2018
Vidusskolām, lai saņemtu mērķdotāciju pedagogu algām, pēc diviem gadiem vajadzēs ievērot divas prasības: noteikto minimālo skolēnu skaitu un kvalitātes kritērijus. Viens no tiem būs arī obligāto centralizēto eksāmenu (CE) rezultāti, kas pašlaik apmēram 40 vidusskolām ir zem 20%. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) paredzējusi procedūru, kā rīkoties, ja šīs prasības neņems vērā.
 
31.aug 2018
Šāgada avīzes veidotajā 100 labāko Latvijas skolu topā būtiskas pārmaiņas – savas gadiem ilgās līderpozīcijas zaudējusi Rīgas Valsts 1. ģimnāzija, bet no pjedestāla pavisam nokāpusi Daugavpils Krievu vidusskola – licejs, kas gadiem spēja noturēties 2. vietā. Šogad vairs ne.
 
28.aug 2018
Latvijā no visiem nodarbinātajiem vairāk nekā trešdaļa (33,7%) ir vecumā virs 50 gadiem. Taču tieši viņi ir viena no neaizsargātākajām strādājošo grupām.
 
23.aug 2018
Līdz mācību gada sākumam atlicis pavisam nedaudz, taču skolotāju vakanču saraksts joprojām ir gana iespaidīgs. Tradicionāli visvairāk trūkst pirmsskolas pedagogu, taču tiek meklēti arī matemātiķi, dabaszinību, latviešu valodas un citu mācību priekšmetu pasniedzēji. Izglītības pārvalžu pārstāvji gan mierina, ka mācību procesu tas netraucēs, taču problēmas, gadiem ritot, var arī samilzt krietni lielas.
 
3.aug 2018
Pirms gada reorganizācija skāra Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju (RPIVA), ko likvidēja, bet programmas, studentus un personālu pārņēma Latvijas Universitāte. Nozares ministrija solījās tuvākajā laikā neko šajā virzienā nesākt. Nu publiski izskanējusi ziņa, ka valsts augstskolas pašas rosinājušas apvienošanos un patlaban notiek sarunas starp četrām no tām. Nozarē strādājošie gan rausta plecus un sakās dzirdējuši vien baumas.
 
25.jūl 2018
Līdz pat augusta beigām lielā daļā augstskolu izsludināta papildu pieteikšanās uz studijām ne tikai par maksu, bet arī valsts finansētām vietām. Ja Rīgā daudzviet palikušas tikai «astītes», tad reģionos brīvu budžeta vietu ir vairāk, un daļa no tām, iespējams, būs jāpārdala uz pieprasītākām programmām vai jāatstāj tukšas.
 
24.jūl 2018
Latvijā trūkst darbinieku – to, šķiet, apliecinās jebkuras nozares darba devējs. Arī Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) datubāzē brīvo vakanču skaits pieaug straujos tempos, piemēram, pērn vasaras sākumā darba sludinājumu skaits bija ap 10 000, šā gada jūlijā NVA datubāzē ir jau vairāk nekā 20 tūkstoši brīvo darba vietu. Daļa darba devēju cer, ka izdosies atgriezt aizbraucējus un šobrīd gatavojas sarunām ar tiem.
 
13.jūl 2018
Augstskolu popularitāte, ņemot vērā šā gada studētgribētāju skaitu, nav mainījusies, pirmajā trijniekā joprojām ir Latvijas Universitāte (LU), Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) un Rīgas Stradiņa universitāte (RSU). Arī iecienītāko programmu un profesiju saraksts lielus pārsteigumus nenes: joprojām dominē informācijas tehnoloģijas un datorzinības, ārstniecība, tieslietas, uzņēmējdarbība un ekonomika. Tāpat interese nav kritusies par psiholoģiju un komunikācijas zinātni.
 
12.jūl 2018
Divpadsmit Latvijas augstskolās noslēgusies elektroniskā pieteikšanās pamatstudijām. Statistika rāda, ka pedagoģijas programmas arī šogad nav tās pieprasītākās. Diemžēl reformas izglītībā nav radījušas lielāku interesi par šo jomu, un daudzviet ir pieejamas budžeta vietas. Augstskolas gan cer, ka tās vismaz daļēji tiks aizpildītas līdz 1. septembrim.
 
10.jūl 2018
Šā gada uzņemšanas statistika augstskolās liecina: starp populārākajām izvēlēm ir studiju programmas, kas saistītas ar informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) jomu. Līdzīga tendence vērojama arī iepriekšējos gadus. Taču darba devēji norāda – pieprasījums pēc IKT jomas pārzinātājiem joprojām netiek apmierināts.
 
5.jūl 2018
Valsts prezidents Raimonds Vējonis izsludinājis grozījumus Augstskolu likumā, kas tostarp liedz privātajām augstskolām īstenot studiju programmas krievu valodā.
 
4.jūl 2018
Darba devēju organizācijas, paši uzņēmēji nenoguruši skandina, ka jau tagad ir un būs arī nākotnē akūta vajadzība pēc speciālistiem ar inženiertehniskām zināšanām. Ņemot vērā darba tirgus signālus, arī budžetā vietu sadalē lielāko kumosu dabū: dabaszinātnes, matemātika, informācijas tehnoloģijas, inženierzinātnes, ražošana, būvniecība, veselības aprūpe.
 
3.jūl 2018
Aptuveni katrs trešais ķīmijas un farmācijas nozarē strādājošais ir vecāks par 50 gadiem. Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija (LAĶĪFA) aprēķinājusi – lai notiktu pakāpeniska paaudžu nomaiņa, industrijā tuvākajos gados būtu jāienāk ap 1000 jauniem darbiniekiem.
 
19.jun 2018
Profesionālās izglītības kompetences centrs Rīgas Stila un modes tehnikums (RSMT) ir izglītības iestāde ar vairāk nekā 50 gadu lielu pieredzi, gatavojot jaunos profesionāļus darba tirgum 12 dažādās specialitātēs.
 
14.jun 2018
Lai gan jau šobrīd divpadsmitās klases beidzējiem vajadzētu kārtot obligāto eksāmenu kādā no dabaszinībām, tas joprojām nenotiek. Vai un kad tas tiks ieviests, un kādā formātā, skaidras atbildes nav. Iemesls – mācību satura reforma, kas paredz arī pārmaiņas pārbaudījumu sistēmā.
 
13.jun 2018
Rīgas Stradiņa universitātes Sarkanā Krusta medicīnas koledža - 97 gadu bagāta vēsture un pieredze medicīnas izglītībā!
 
12.jun 2018
Šogad rudenī apritēs trīs gadi, kopš oficiāli savas durvis vērusi Ventspils Jauniešu māja – vieta, kur jaunajiem cilvēkiem realizēt savas idejas, piemēram, dažādu pasākumu veidolā. Jauniešu māja darbojas arī kā informācijas punkts, kurā ir iespējams uzzināt un konsultēties par jauniešiem aktuālām tēmām – izglītības un karjeras, brīvā laika pavadīšanas iespējām.