Lemberga lietas aizkulises

17.apr
Tiesa, meklējot iespējas liegt advokātam norādīt uz aplamībām prokuroru sarakstītajā apsūdzībā un viņu teiktajā debašu runā, pretēji likumam sola pati pierādīt apsūdzību – pēc Neatkarīgās lūguma analizējot tiesas sēdē teikto, skaidroja Aivara Lemberga advokāts Māris Grudulis.
 
16.apr
Tiesa savu spriedumu sola pamatot ar liecinieku liecībām, dokumentiem un apsūdzībā minēto, nevis ar pušu debatēs teikto, tiesas sēdē solīja t.s. Lemberga lietu iztiesājošā tiesas sastāva priekšsēdētāja Irīna Jansone.
 
14.apr
Aivars Lembergs jātiesā vesels vai slims, tiesas zālē vai tiešsaistē no mājām – uzstāj ģenerālprokurora amata kandidāts Juris Juriss, un viņa viedokli atbalsta arī Rīgas apgabaltiesas krimināllietu kolēģija t.s. Lemberga lietā.
 
7.apr
Neraugoties uz ārkārtas stāvokli, 30. martā t. s. Lemberga prāvas procesa dalībnieki (desmit Rīgas apgabaltiesas zālē un trīs Ventspils tiesas zālē) bija spiesti klausīties tiesas uzsākto strīdu par to, kāpēc uzņēmējs Anrijs Lembergs pie tiesas nama sarga nav parakstījis papīru par kontaktiem ar Covid-19 skartajām personām.
 
2.apr
T.s. Lemberga prāvu ierindot «objektīvās steidzamības» lietu sarakstā lēmusi Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja; atbildība par to, ja kāds tiesas telpās inficēsies, būs jāuzņemas Tiesu administrācijai – secināms no Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētājas Daigas Vilsones uzdevumā sagatavotājām atbildēm uz Neatkarīgās jautājumiem.
 
1.apr
Pirmdien un otrdien Rīgas apgabaltiesā «objektīvās steidzamības» kārtībā tika skatīta t. s. Lemberga krimināllieta, kurā patlaban piedalās 13 procesa dalībnieku.
 
31.mar
Lai arī Rīgas apgabaltiesas grafikā pirmdien ieplānotā tiesas sēde t.s. Lemberga prāvā bija izsludināta kā atklāta, Neatkarīgā tur netika ielaista. Pretēji svētdien pieņemtajiem Ministru kabineta noteikumiem vienā telpā piespiedu kārtā tika pulcināti desmit cilvēki.
 
30.mar
Jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 epidēmija un ar to saistītie ierobežojumi ir skāruši arī tiesas. Tiesās gandrīz vairs netiek ielaisti apmeklētāji, un arī lietu skatīšana klātienē notiek tikai izņēmuma gadījumos. Latvijas Televīzijas raidījums “de facto” noskaidroja, ka viena no retajām krimināllietām, kurā procesu ir iecerēts turpināt pēc iepriekš sastādītā grafika, ir Ventspils mēra Aivara Lemberga lieta. Tiesu vismaz pagaidām neizbiedēja pat tas, ka viens no apsūdzētajiem – politiķa dēls Anrijs Lembergs – marta vidū pabijis ārzemēs.
 
20.mar
Cīņai par atsevišķu krimināllietu termiņu saīsināšanu Valsts prezidents Egils Levits organizējis «tieslietu piecnieku», kura viedoklim jāveicina ātra Kriminālprocesa likuma grozījumu virzīšana trešajam, galīgajam, lasījumam Saeimā.
 
19.mar
Tiesa, ignorējot Latvijas Zvērinātu advokātu padomes viedokli, kā arī ignorējot paša apsūdzētā un viņam uzspiestā, valsts apmaksātā advokāta gribu, kategoriski uzstāj, lai t.s. Lemberga prāvā piedalītos ne tikai Aivara Lemberga izvēlētais, bet arī valsts apmaksātais advokāts Genādijs Ivankins, kuram tādējādi tiesas zālē jāsēž pat četras dienas nedēļā.
 
13.mar
Arī advokātam Mārim Grudulim t.s. Lemberga prāvā kļūst aizvien sarežģītāk īstenot Ventspils mēra Aivara Lemberga aizstāvību – tiesa advokātu regulāri pārtrauc, liedzot, piemēram, paust identiskus argumentus par dažādām epizodēm un pilnīgi dažādiem pierādījumiem (dokumentiem), kā arī nevēlas dzirdēt fragmentus no tiesas izmeklēšanā dzirdētajām liecībām.
 
2.mar
Visiem Aivara Lemberga advokātiem Rīgas apgabaltiesā ir nācies cīnīties par tiesībām aizstāvēt savu klientu – izņēmums nav arī advokāts Māris Grudulis, kurš aizstāvību uzņēmās nesen.
 
24.feb
Sacerot apsūdzību Aivaram Lembergam, prokurori nav skaidrojuši, ko nozīmē jēdziens «patiesais labuma guvējs» un «patiesā labuma guvēja tiesības», par to liecina kliedzošās pretrunas un neprecizitātes apsūdzībā, tiesā teica advokāts Māris Grudulis.
 
17.feb
T.s. Lemberga lietas iztiesāšanas vienpadsmitajā gadā (t.i., laika posmā no pirmās tiesas sēdes 2009. gada 16. februārī līdz 2020. gada 16. februārim) apogeju sasniedza cīņa par to, lai tomēr tiktu ievērotas Satversmē, starptautiskajās konvencijās un likumos teorētiski garantētās tiesības uz aizstāvību.
 
13.feb
Miljonāra un Latvijas Avīzes pastarpinātā īpašnieka Olafa Berķa liecības nevar tikt uzskatītas par pierādījumu t.s. Lemberga krimināllietā, jo viņš ir ieinteresēts notiesājošā spriedumā; prokurori no O. Berķa liecībām izdara aplamus secinājumus; no apsūdzības nav iespējams saprast, ko nozīmē «patiesā labuma guvēja tiesības» un to «palielināšanās» – turpinot debašu runu, skaidroja advokāts Māris Grudulis.
 
7.feb
Lai arī Aivara Lemberga izvēlēts advokāts Māris Grudulis tiesai iesniedza orderi par tiesībām pilnībā pārstāvēt klienta intereses tiesā un teikt debašu runu pilnā apjomā, tiesa lēma paturēt arī A. Lembergam iepriekš piespiedu kārtā piestiprināto valsts apmaksāto advokātu Genādiju Ivankinu.
 
6.feb
Pēc portāla pietiek.com žurnālista Lato Lapsas iesnieguma Valsts policijas Kriminālizlūkošanas vadības pārvaldē uzsākts kriminālprocess saistībā ar arestētās mantas «glabāšanu» (izšķērdēšanu) t.s. Lemberga lietā, liecina masu medijos L. Lapsas publiskotais dokuments.
 
5.feb
Tiesas sastāvs nepieņēma Aivara Lemberga advokāta Māra Gruduļa pieteikto noraidījumu tiesnesei Ligitai Kuzmanei par aicinājumu prokuroram Jurim Jurisam sniegt priekšlikumu par drošības līdzekļa maiņu.
 
31.jan
Pagājušo trešdien t. s. Lemberga prāvā tiesas sēdes faktiski starpbrīdī starp tiesnesi Ligitu Kuzmani un prokuroru Juri Jurisu notika neformāla saruna, kurā tiesnese aicināja prokuroru pieteikt lūgumu – drošības līdzekļa maiņu visiem trijiem šajā lietā apsūdzētajiem. Saruna ir ierakstīta, un runātais ir skaidri saklausāms.
 
30.jan
Valsts nozīmētais advokāts Genadijs Ivankins debašu runā atklāja, ka krimināllietas materiālos tā arī nav spējis atrast pierādījumus Aivara Lemberga darbībām vai bezdarbībām, kas 1993.–1994. gadā novedušas pie triju kompāniju kapitāla daļu izspiešanas no miljonāra Ainara Gulbja.