Lemberga lietas aizkulises

10:00
Rīgas apgabaltiesa t.s. Lemberga prāvā pagājušajā nedēļā mēģināja piemērot šovasar Saeimas pieņemtos grozījumus Kriminālprocesa likumā, par kuriem ekspertiem šaubu nav – tie veltīti tieši t.s. Lemberga prāvai.
 
16.sep
Lai arī tiesa Ventspils mēra Aivara Lemberga advokātei Olgai Hincenbergai iepriekš strikti noteica debašu runas termiņu, pēdējā dienā advokāte tomēr tika pārtraukta vēl ātrāk – viņai neļāva nolasīt vien pēdējās četras lappuses.
 
14.sep
Ventspils mēra Aivara Lemberga sūdzība, kas tika iesniegta ASV Kolumbijas apgabaltiesai, par ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) paziņojumu un izpildrakstu, ir balstīta uz konstatētajiem ASV konstitūcijas, ASV Administratīvā procesa akta un Administratīvā procesa likuma pārkāpumiem.
 
11.sep
T.s. Lemberga krimināllietas materiālos ir neapgāžami pierādījumi, ka arestētās mantas glabātājs Rudolfs Meroni ir mainījis gan šīs mantas juridisko statusu, gan īpašnieku.
 
10.sep
Šo pirmdien t.s. Lemberga prāvā tiesa pārtrauca advokātes Olgas Hincenbergas sagatavoto debašu runu, neļaujot nolasīt pat tikai dažas atlikušās lappusītes no nobeiguma. Tad runāt sāka Aivaram Lembergam no valsts puses “piestiprinātais” advokāts Genādijs Ivankins, bet vakar arī viņš tika pārtraukts.
 
9.sep
Lai gan Nodrošinājuma valsts aģentūra jau 19. augustā izsūtījusi arestētās mantas glabātājam t.s. Lemberga krimināllietā Rudolfam Meroni aicinājumu atdot mantu Latvijas valstij, atbilde līdz 7. septembrim tā arī nav saņemta.
 
31.aug
Jaunā Aivara Lemberga advokāte Olga Hincenberga nepaspēja pat kārtīgi iejusties debašu runas lasīšanā, kad tiesas sastāva priekšsēdētāja Irīna Jansone jau viņu pārtrauca, pārmetot atkārtotu kāda dokumenta pieminēšanu; turpretī aizstāve skaidroja, ka kāda dokumenta pieminēšana vairākkārt nav atkārtošanās, jo šis dokuments tiek atkārtoti pieminēts atšķirīgā kontekstā un sakarā ar citiem faktiem.
 
26.aug
Rīgas apgabaltiesas lēmumu par arestētās mantas glabātāja maiņu t.s. Lemberga krimināllietā advokāti salīdzina ar ziloņa pastaigu trauku veikalā. Viņuprāt, smalkās angļu-sakšu tiesībās balstītās beneficiāru attiecības nav regulējamas grieķu – romiešu tiesību sistēmā.
 
25.aug
Gan atbildīgo valsts amatpersonu atbildes, gan lietpratēju analīze liecina, ka t.s. Lemberga lietā arestētās mantas pārņemšana no Rudolfa Meroni būs ļoti sarežģīta – ja vispār iespējama.
 
20.aug
Šā gada 6. jūlijā stājās spēkā vairāki būtiski grozījumi Kriminālprocesa likumā, kuri cita starpā paredz tiesības apsūdzētajiem lūgt viņus atbrīvot no dalības tiesas sēdēs. Šie likuma grozījumi tika iemēģināti arī t.s. Lemberga prāvā - pirmajā tiesas sēdē pēc šīs vasaras atvaļinājumiem.
 
19.aug
Īstenot Rīgas apgabaltiesas lēmumu par arestētās mantas t.s. Lemberga krimināllietā nodošanu Iekšlietu ministrijas pārvaldības iestādei ‒ Nodrošinājuma valsts aģentūrai (NVA) ‒ dažādu apstākļu dēļ var nebūt iespējams vai arī var izdoties tikai daļēji.
 
18.aug
Nodrošinājuma valsts aģentūrai Ventspils mēra Aivara Lemberga ("Latvijai un Ventspilij") kriminālprocesā arestētās mantas pārņemšanas process būs komplicēts, arestētas mantas dažādās jurisdikcijas dēļ, pieļāva viens no Lemberga lietā esošās prokuroru grupas pārstāvjiem Juris Juriss.
 
18.aug
Neiedziļinoties jautājumā, kas palicis pāri no arestētās mantas, Rīgas apgabaltiesas kolēģija t.s. Lemberga krimināllietā vakar nolēma atņemt arestēto mantu bijušajam Šveices advokātam Rudolfam Meroni un nodot to Iekšlietu ministrijas pārvaldībā esošajai Nodrošinājuma valsts aģentūrai.
 
2.jūl
Tiesas sastāva priekšsēdētāja t.s. Lemberga prāvā Irīna Jansone aprāva advokāta Māra Gruduļa debašu runu, dodot vārdu prokuroram Jurim Jurisam, lai viņš varētu kritizēt advokāta runu un pieprasīt piemērot advokātam sankcijas.
 
30.jun
Tiesa t.s. Lemberga prāvā mēģina advokātam aizliegt runāt par Ventspilī reģistrēto biedrību Biznesa attīstības asociācija, kuru savukārt prokurori savās debatēs pieminēja vairāk nekā mēnesi.
 
29.jun
Pēdējā tiesas sēdē pirms vasaras atvaļinājuma tiesa paziņoja, ka ierobežos aizstāvībai debašu laiku, bet Aivara Lemberga advokāts Māris Grudulis tiesai bija spiests atgādināt, ka likuma grozījumi, kas varbūt ļautu tiesai šādi rīkoties, vēl nav stājušies spēkā. Turklāt vienlīdzības un sacīkstes principus kriminālprocesā vismaz pagaidām neviens vēl pat nav ieplānojis atcelt.
 
8.jun
Lai arī caur Saeimu dzītie grozījumi Kriminālprocesa likumā vēl nav pieņemti un līdz ar to tiesai pagaidām vēl nav tiesību ierobežot debašu runas laiku kriminālprocesā, t.s. Lemberga prāvā tiesa advokātam jau piedraudēja, ka tiks pieņemts lēmums aizstāvības runu ierobežot vai to pārtraukt.
 
4.jun
Kārtējās izmaiņas drošības pasākumos saistībā ar Covid-19 raisīja spraigas diskusijas arī t.s. Lemberga prāvā. Atklājās, ka vienus un tos pašus valdības izdotos noteikumus vienkāršie cilvēki un tiesa izprot dažādi.
 
28.mai
Kārtējā strīdā par to, ko drīkst un ko nedrīkst teikt Aivara Lemberga aizstāvības runā, tiesa faktiski atzina, ka advokātu sagatavoto Aivara Lemberga aizstāvības argumentāciju nemaz nevēlas dzirdēt – pietiekot vien pateikt, ir vai nav viņu klients vainojams izvirzītājās apsūdzībās.
 
21.mai
Prokurors, šobrīd arī ģenerālprokurora amata kandidāts Juris Juriss cīņā par uzvaru t.s. Lemberga prāvā acīmredzot piesaistījis arī draugus politikā, kuri virza grozījumus Kriminālprocesa likumā, bet pats J. Juriss par šiem grozījumiem pauž atbalstošu viedokli Saeimas komisijā.