Nekustamais īpašums kā ķīla - risinājums, kad nepieciešama lielāka naudas summa

 
©Publicitātes foto

Brīžos, kad ir steidzami nepieciešama lielāka naudas summa, var pārņemt panika, jo šķiet, ka situācijai nav risinājuma. Ja nav iekrājumu, nav draugu vai paziņu, kuri varētu šādu summu aizdot, tad var šķist, ka problēma nav atrisināma. Tomēr, ja jums ir savs nekustamais īpašums, jums ir vēl viens variants. Nekustamais īpašums var būt kā ķīla, lai saņemtu aizdevumu par lielāku naudas summu.

Nelielām summām aizdevēji parasti neprasa ķīlu, pietiek ar apstiprinājumu par darba vietu un regulāriem ienākumiem pietiekamā apjomā. Bet, ja runa ir par lielāku naudas summu, piemēram, vairākiem tūkstošiem eiro, tad aizdevēji vēlas mazināt savu risku un pieprasa kredīta ķīlu. Visbiežāk tā ir nekustamā īpašuma ķīla. Ķīla var būt ne tikai māja vai dzīvoklis, bet arī mežs vai zeme. Tas ir labs risinājums zemnieku saimniecībām, kuru rīcībā ir šādi īpašumi un nepieciešami papildu naudas līdzekļi kādu vajadzību īstenošanai.

Aizdevums atkarīgs no īpašuma tirgus vērtības

Tas, vai un kādu aizdevuma summu varēsiet saņemt, atkarīgs ne tikai no maksātspējas, bet arī no tā, kāda ir ieķīlātā īpašuma tirgus vērtība. Aizdevējs rūpīgi izvērtē īpašuma likviditāti, veic neatkarīgu novērtēšanu un izpēti, lai noteiktu īpašuma reālo vērtību. No tās ir atkarīgs, cik lielu summu varēs aizņemties. Visbiežāk tas ir 50-75% apjomā no nekustamā īpašuma tirgus vērtības.

Kas jāapsver pirms īpašuma ieķīlāšanas

Lai gan kredīts pret īpašuma ķīlu šķiet ātrs un efektīvs veids, kā tikt pie vajadzīgajiem naudas līdzekļiem, tas ir arī ļoti nopietns lēmums, par kura pareizību vajadzētu būt pārliecinātiem. Tas nozīmē, ka pirms tam atbildīgi jāizvērtē visi plusi un mīnusi, iespējamie riski. Galu galā uz spēles ir likts jūsu īpašums. Ja tas ir vienīgais mājoklis, tad riskējat palikt bez pajumtes, ja gadītos kādi šķēršļi kredīta savlaicīgai atmaksai. Īpašuma zaudēšana nebūt nav patīkams process, kā arī tas būs negatīvs ieraksts kredītvēsturē.

Lai uzņemtos šāda veida saistības, jābūt pārliecinātiem par savu ienākumu stabilitāti un paredzamību. Kā arī labāk, ja tiek veidoti iekrājumi, ko var izmantot neplānotiem tēriņiem un īslaicīgiem finanšu satricinājumiem, lai nenāktos kavēt kredīta maksājumus.

Kādam mērķim var ieķīlāt īpašumu

Domāt par nekustamā īpašuma ieķīlāšanu vajadzētu apsvērt tikai tad, ja mērķis un vajadzība ir tiešām nopietna un motivēta. Daži no biežākajiem mērķiem, kāpēc tiek ieķīlāts īpašums, ir:

  • īpašuma remonts un labiekārtošana;
  • kredītu apvienošana vienā aizdevumā;
  • biznesa uzsākšanai vai attīstībai;
  • zemnieku saimniecības vajadzībām;
  • steidzamiem maksājumiem un pirkumiem.

Kad runa ir par drošību, veselību, biznesu un citām nozīmīgām lietām, tad kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu ir pietiekami pamatots risinājums. Bet tas neatceļ faktu, ka šis solis ir jāsper droši un pārdomāti, izvēloties uzticamu finanšu pakalpojumu sniedzēju. Kā to izdarīt?

Lai atrastu uzticamu aizdevēju, kas piedāvā izdevīgu kreditēšanas pakalpojumu, jāveic dažādu kreditētāju un to piedāvājumu salīdzināšana pēc vairākiem parametriem. Ērti un ātri kredītpakalpojumu salīdzināšanu var veikt, izmantojot kredītu salīdzināšanas platformu internetā: https://www.eirokrediti.lv/atsauksmes/latvijashipoteka. Tur būs pieejama ne tikai būtiskākā informācija par ļoti daudziem aizdevējiem, kuri piedāvā dažāda veida kredītus, kā arī izlasāmas atsauksmes un cita kredītņēmējiem noderīga informācija.

Kādos gadījumos īpašums var nederēt par ķīlu

Pieņemt vai nepieņemt īpašumu kā ķīlu aizdevumam, ir aizdevēja ziņā. Faktori, kas var mudināt noraidīt īpašumu kā ķīlu, var būt dažādi:

  • īpašumam ir slikta likviditāte;
  • īpašums ir sliktā stāvoklī;
  • tās ir kopīpašums;
  • tiek pārkāptas nepilngadīgo bērnu tiesības;
  • īpašums atrodas tālu no transporta mezgliem u.c.

Ja arī kāds no šiem faktoriem ir aktuāls, tas nenozīmē, ka aizdevējs kredītu atteiks, jo parasti lēmums tiek pieņemts, izvērtējot visus apstākļus kopumā. Tas nozīmē, ka izvērtēs kredītvēsturi, maksātspēju un citus faktorus.

 

Abonē