Uzkopšana pēc remonta
 

Plānojot vairāk vai mazāk vērienīgu mājokļa remontu, ģenerālā uzkopšana pēc tā, iespējams, būs pēdējā lieta, par ko domāsiet. Sākumā būsiet noraizējušies par remontdarbu veicēju uzņēmuma izvēli, remonta procesā par grīdas flīžu kvalitāti, noslēgumā par labāko tapešu izvēli bērnistabā un mēbeļu iegādi. Tīrīšana? Kāda vēl tīrīšana?

Protams, nav jākrīt panikā par pēcremonta uzkopšanu priekšlaikus, tomēr ļoti ieteicams, apsverot remonta izdevumu budžetu, tajā iekļaut arī profesionāla uzkopšanas uzņēmuma pakalpojumu. Ja tomēr pēc remonta izlemsiet uzkopšanu veikt saviem spēkiem, jums jebkurā gadījumā šai atliktajai naudiņai atradīsies izmantojums.

Iespējams, jau pirmajās pārrunās ar remontdarbu meistaru un viņa brigādi tiks solīts, ka viņu pakalpojumu izmaksās iekļauta arī tīrīšana pēc paveiktā darba. Tomēr nav ieteicams lolot ilūzijas, ka, beidzoties remontam, jūs iesoļosiet mājoklī, kurā visas virsmas zaigos nevainojamā tīrībā un spodrībā. Visticamāk, tiks iznesti būvgruži, grīdas izslaucītas, logi apmazgāti, bet flīzes sanitārajos mezglos klās blāva kārtiņa. Taču sašutums un pretenzijas par virspusējo uzkopšanu tomēr būs nevietā, jo remontdarbu meistaru pakalpojuma specifikā neietilpst profesionāla uzkopšana. Ja remontdarbu izmaksu tāme ir pietiekami augsta un rezultātā tiek solīta arī nevainojama tīrība, visticamāk, remonta veicēju uzņēmums piesaistīs sadarbības partneri no profesionālu uzkopšanas pakalpojumu sniedzēju aprindām, vai arī šim uzņēmumam ir struktūrvienība, kuras rīcībā ir atbilstošas iekārtas, līdzekļi un speciāli apmācīti darbinieki. Izmaksu ziņā gan atšķirības nebūs.

Ja vēlaties ietaupīt un veikt kārtīgu uzkopšanu pēc remonta saviem spēkiem, rēķinieties, ka tas var prasīt daudz, pat ļoti daudz vairāk pūliņu, pacietības un laika nekā ikdienas uzkopšana.

Lūk, daži padomi uzkopšanas darbiem pēc remonta.

Sāciet ar telpu vēdināšanu. To var uzreiz apvienot ar logu mazgāšanu (lai tos nomazgātu, tie jebkurā gadījumā būs jāatver līdz galam, tādējādi darba procesā nodrošinot gaisa plūsmas apmaiņu telpās). Ja logi mainīti, rāmju aizsarglente jānoņem uzreiz. Kļūdains ir priekšstats, ka, saglabājot aizsargplēvi pēc iespējas ilgāk, tā pasargās rāmjus no ārējās vides iedarbības un, pēc gadiem to noņemot, rāmji būs kā jauni. Šī aizsarglente saules staru ietekmē piekaltīs, daļēji noārdīsies, izskatīsies ļoti nepievilcīgi, un rezultātā saudzīgi noņemt to būs visai sarežģīti. Logus mazgājiet ar ierastajām metodēm, bet krāsas vai cementa paliekas pēc atmiekšķēšanas saudzīgi notīriet ar speciālu būvniecības veikalos iegādājamu skrāpīti. Tam ir maināmi asmenīši, un to var izmantot arī citu virsmu atbrīvošanai no traipiem. Bet tiešām, dariet to maigi un neskrāpējiet ar spēku un dusmām, lai nesabojātu tīrāmo virsmu.

Telpu tīrīšanā pēc remonta, gluži tāpat kā ierastajā ģenerālajā uzkopšanā, ievērojiet principu «no augšas uz leju». Noslaukiet griestu apgaismes ķermeņus, aizkaru stangas, atputekļojiet sienas virzienā no griestiem uz grīdu. Šim nolūkam var izmantot saimniecības preču veikalos iegādājamu speciālu mopu, pie kura pamatnes piestiprināmas maināmās impregnētās salvetes. Šo palīgrīku varēsiet izmantot arī vēlāk ikdienas uzkopšanā, atputekļojot sienas un atbrīvojot telpu stūrus no zirnekļu tīkliem.

Mazgājot un tīrot visas virsmas, mazgājamam ūdenim pievienojiet nedaudz skābi saturoša līdzekļa (var pievienot arī etiķi vai citronskābi), tas palīdzēs cīnīties ar celtniecības putekļiem.

Grīdas kārtīgi izsūciet ar putekļu sūcēju, neaizmirstot katru stūrīti. Neizmantojiet putekļusūcēju ar ūdens filtru, jo tas saķepinās specifiskos putekļus un sarežģīs uzkopšanu vēl vairāk. Mazgājiet grīdas rūpīgi, pēc iespējas biežāk, skalojot grīdas lupatu un mainot mazgājamo ūdeni. Ūdenim varat pievienot nedaudz terpentīna, tas «organizēs» smalkos putekļus, un tam piemīt arī gaisu attīroša iedarbība.

Nebrīnieties, ka vēl vairākas nedēļas pēc kārtīgas uzkopšanas celtniecības putekļi var šķist uzrodamies no nekurienes, tie virmos gaisā un slēpsies visās spraugās, lai neilgu brīdi pēc virsmu noslaucīšanas nosēstos uz tām atkal un «parādītu mēli» visiem jūsu pūliņiem. Tomēr nekrītiet izmisumā! Kārtīgi vēdiniet telpas, ikdienā pārslaukiet virsmas, regulāri darbiniet putekļu sūcēju, un ar laiku kaitinoši smalkā substance izzudīs no jūsu mājokļa, un apmēram pēc mēneša jūs varēsiet uzelpot brīvi un atviegloti.