Ziemas prieki rallija trasē – ko nedrīkst palaist garām šoziem?

 

Shutterstock.com

Ziema - tas nav tikai iestigušu auto un nosalušu pirkstu gadalaiks. Ziema ir kas daudz vairāk par ledus kasīšanu no vējstikla un klusu apņemšanos iegādāties nākamo auto ar iepriekšēju sēdekļu apsildes funkciju. Nē, ziema - tie ir arī prieki, un autovadītājiem - arī ralliju un citu ziemas sacīkšu posmu laiks. Atliek vien uzlikt labas ziemas riepas (vai vēl labāk - ziemas riepas ar radzēm) un palūkot, kādi ziemas rallija posmi gaidāmi!

Ar ko īpaši ziemas ralliji?

Vienā vārdā - ar adrenalīnu. Ziemā ir daudz vairāk mainīgo faktoru, kas ietekmē braukšanas dinamiku, tā visu procesu padarot par īstu piedzīvojumu un asu izjūtu ķeršanas pasākumu. Tāpat ziemā ir pieejamas tādas iespējas, par kādām vasarā var pat nesapņot, piemēram - braukšanu pa ledu! Izcili gludu un izcili kaprīzu virsmu, kas ļauj piedzīvot visplašāko emociju gammu kontrolētā vidē un iespaidīgā ātrumā.

Ziemas rallija priekšrocības:

  • Ralliji uz ledus - plašākas trašu izbūvēšanas iespējas pļavās.
  • Slīdamība - ziema riepu saķere ar ceļu mainās, pat ja tiek lietotas ziemas riepas, tādējādi braucienu padarot daudz dinamiskāku.
  • Līkumi - līkumu izņemšana ar rokasbremzi un citas iespējas izpausties trasē, kas parastā ikdienas braukšanā tiktu uzskatītas par agresīvu autovadīšanu.
  • Brīvība - ralliji sniedz iespēju piedzīvot to, ko ikdienas braukšanā nekad neizdotos - braukt ātri, agresīvi un dinamiski. Turklāt - kopā ar citiem ātruma un sniega faniem. Kopā būšana un adrenalīns ir tieši tas, kas vislabāk sasildīs aukstā ziemas dienā.

Kādi ralliji tiek organizēti ziemā?

Ziemā, tāpat kā jebkurā citā gadalaikā, tiek rīkoti dažādi pasākumi - gan profesionāļiem paredzēti lokāli un starptautiski sacensību posmi, gan arī vienkārši tautas braucieni, kuros var piedalīties ikviens ar savu ikdienas spēkratu.

Ja ir vēlme izmēģināt savus spēkus un prasmes braucienos uz ledus, stingri ieteicams nogaidīt, līdz tiek atvērtas speciālās ledus trases, un izbaudīt braukšanu tur. Nekādā gadījumā nevajadzētu pārbaudīt savu veiksmi un mēģināt vizināties pa kādas lielākas ūdenstilpes ledu. Tas ir bīstami, neprognozējami, kā arī - var beigties pavisam bēdīgi. Speciālās ledus trases ir veidotas no ledus slāņa biezumā ap 0,5 m, līdz ar to tās ir drošas un veidotas tā, lai izslēgtu negadījumu iespēju. Tāpat speciālajās ledus trasēs nav straumju, kas varētu izskalot ledu atsevišķās vietās, tādējādi radot bīstamību.

Shutterstock.com

Ziemas rallija posmi 2019. gada ziemā

Ziemas ralliji parasti tiek organizēti, sākot no janvāra. Pēc ziemas saulgriežiem gaismas pamazām kļūst vairāk, kā arī laikapstākļi - ziemīgāki un vēsāki. Nedaudz sniega, temperatūra zem nulles, stabils ledus - īstais laiks rīkot sirdi sildošus rallija posmus!

Latvijas rallija čempionāts 2019. gadā

Latvijas rallija čempionāts ir ikgadējs pasākums, kas pulcē plašu loku pašmāju profesionāļu un amatieru, kā arī viesus no citām valstīm. Šo ralliju tradicionāli atklāj ziemas rallija posmi. Šobrīd plānoti divi ziemīgi posmi:

Rallijs Alūksne, kas notiks 2019. gada 18. un 19. janvārī. Šis rallijs tiek rīkots jau kopš 2011. gada. Parasti daba lutina ar rallijam piemērotu ziemīgu laiku, kā arī varētu gaidīt no pilsētas, kas atrodas tik tālu valsts ziemeļos. Biļetes uz šo rallija posmu būs pieejamas jau no 2018. gada 1. decembra!

Rallijs Sarma, kas notiks 2019. gada 9. februārī Gulbenē.

Pārējie Latvijas rallija posmi notiks siltajos gadalaikos.

Pasākumi Biķernieku trasē

Biķernieku trasē regulāri notiek dažādi pasākumi, ziemas periods nav izņēmums. Decembrī Biķernieku trasē notiks Rīgas ziemas kauss. Šī kausa ietvaros notiks vairāki ziemīgi braucienu posmi. Tuvākie un ziemīgākie:

Rīgas ziemas kauss, 2018. gada 1. decembrī.

Rīgas ziemas kauss, 2018. gada 22. decembrī.

Rīgas ziemas kauss, 2019. gada 5. janvārī.

Rīgas ziemas kauss, 2019. gada 2. februārī.

Rīgas ziemas kauss, 2019. gada 16. februārī.

Ziemas ledus trases

Ne visi rallija pasākumi tiek plānoti daudzus mēnešus uz priekšu. Daži tiek izsludināti vien pāris nedēļas pirms plānotā norises laika, it īpaši tie posmi, kas paredzēti tautas klasei jeb folkreisi. Šādos pasākumos nereti tiek aicināti piedalīties it visi interesenti ar saviem spēkratiem, lai izmēģinātu spēkus ziemas trasēs un gūtu krietnu devu adrenalīna. Tādēļ ir vērts sekot līdzi ziemas auto trasēm, to atvēršanas laikam un plānotajiem pasākumiem šādās trasēs.

Ziemas auto trase “Brīvkalni” - atrodas Rīgas-Liepājas šosejas 21. kilometrā. Tā ir atvērta tikai tad, ja ir sasalusi zeme. Trase piemērota gan braukšanas meistarības uzlabošanai, gan arī ziemas sacensību rīkošanai. Trasē atļauts braukt neatkarīgi no tā, kādas ziemas riepas uzliktas. Maksimālais pieļaujamais radžu garums - 2 mm. Par sporta radžu lietošanu atsevišķi jāvienojas ar personālu.

Ledus trase “Stūri” - atrodas Baldones novadā, apmēram 23 km no Rīgas. Trase ir īpaši radīta un paredzēta braukšanas meistarības noslīpēšanai uz ledus. Tāpat šajā trasē tiek rīkotas arī sacensības. Trase ir veidota uz līdzenas pļavas 10 ha platībā, kura 0,5 m dziļumā ir appludināta ar ūdeni, tā izveidojot plašu un aizraujošu ledus trasi. Trase ir atvērta tad, ja ir labvēlīgi laikapstākļi. Drīkst braukt ar visu veidu riepām, der visas ziemas riepas, kā arī visu veidu radžotās riepas. Tāpat pie trases darbojas kafejnīca.

JIP Mārupīte - ziemas trase Mārupes novada Ežiņos. Arī šī ir ledus trase, ledus biezums - ap 45 cm. Paredzēta gan braukšanas meistarības uzlabošanai, gan sacensību rīkošanai. Tāpat iespējams iemēģināt spēkus, braucot pa ledu ar kvadriciklu.

Sporta trase 333 - darbojas visu cauru gadu, piedāvā dažādus pasākumus arī ziemā.

“Ādiņas” - ziemas auto trase, 2 km no Rīgas robežas Bauskas virzienā. Trase tiek atvērta tikai tad, ja zeme ir sasalusi. Trase ir veidota uz zemes seguma. Paredzēta galvenokārt braukšanas meistarības uzlabošanai.

Biķernieku trase - atvērta visu gadu, tiek rīkoti visdažādākie pasākumi un sacensību posmi.

Ziemas autotrase Pelči - atrodas Kuldīgas-Skrundas ceļa 12. kilometrā. Trasē tiek rīkoti dažādi pasākumi. Tā ir veidota maksimāli dinamiska - no sniega, vaļņiem, zemes un ledus.

Sporta komplekss Mūsa - atrodas Bauskas rajona Gailīšu pagastā. Tiek rīkoti visdažādākie autosporta pasākumi visu gadu.

Garkalnes autotrase - ziemas autotrase, kurā tiek rīkoti dažādi autosporta pasākumi.

Gan ziemas rallija pasākumi, gan ziemas autotrašu atvēršana ir būtiski atkarīga no laikapstākļiem, tādēļ iepriekš ir grūti prognozēt, kāda izvērtīsies ziema un cik daudz lielisku pasākumu izdosies sarīkot. Tādēļ jātur roka uz pulsa un jāseko līdzi plānoto pasākumu kalendāram un laikapstākļiem.

Shutterstock.com

Kā pavadīt laiku, gaidot ziemas trašu atvēršanu un rallijus?

Dzīve nav tikai izklaides, tādēļ jāparūpējas arī par ikdienu. Kamēr ziemas trases vēl nav atvērtas, svarīgi parūpēties par savu automašīnu jau laikus - jāgādā, lai būtu uzliktas labas ziemas riepas. Jaunas ziemas riepas, protams, ir labākais variants, taču daudziem vēl būs derīgas iepriekšējo sezonu riepas. Pirms to uzlikšanas jāpārliecinās, ka protektora dziļums plānākajā vietā ir vismaz 4 mm, kā arī - jāaplūko, kad ir ražotas ziemas riepas, jo nu satiksmē vairs nedrīkst piedalīties, ja riepas ir vairāk nekā 10 gadus vecas.

Kad ir uzliktas jaunas ziemas riepas un sagatavots aprīkojums, tad atliek vien sekot līdzi pasākumu kalendāram un doties ziemas rallija piedzīvojumos! Ja riepas vēl nav atrastas, tad labākās ziemas riepas meklējiet riepu lielveikalā Riepas.lv!