Svinam kinoteātra "Splendid Palace" 95. jubileju!

 
©Jānis Bērziņš

Kinoteātrim Splendid Palace ir neatsverama loma Latvijas kultūrā - tas cauri gadu desmitiem veidojis Latvijas sabiedrības kino gaumi, uztveri un kino skatīšanās paradumus, vienmēr piedāvājot kvalitatīvu un augstvērtīgu saturu kā nacionālo, tā ārzemju filmu mīļotājiem. Gan pats kinoteātris, gan tā ēka iemiesojusi ikoniskākās laikmetu kultūras vērtības un bijusi vieta, kur pulcējās Latvijas inteliģence un kino industrijas nozīmīgākās personības. Šis gads kinoteātrim ir īpašs - decembrī tas atzīmē savu nu jau 95. dzimšanas dienu.

Kā kinoteātris atzīmēs šo zīmīgo jubileju? Par to stāsta pazīstamā latviešu kinokritiķe un leģendārā kinoteātra programmu kuratore Daira Āboliņa:

“95. sezonu ar īpašiem kino pasākumiem esam atzīmējuši jau visa gada garumā, bet pats interesantākais vēl priekšā - novembrī un decembrī lutināsim skatītājus gandrīz ar visām Eiropas filmām, kuras ir nominētas Eiropas kinoakadēmijas balvām (EFA) vai, kā tiek dēvēts kuluāros - Eiropas “Oskaram”. Uz lielā ekrāna varēsiet noskatīties “Dogmenu”, “Laimīgo Lācaru”, “Auksto karu”, un pretrunīgi vērtēto “Meiteni”.”

Īpaši tiks iepriecināti skatītāji, kuri novērtē augsta līmeņa vokālo mākslu - 7. decembrī kinoteātris piedāvās tiešraidi no pasaulslavenā Milānas teātra “La Scala” sezonas atklāšanas izrādes - diženā Džuzepes Verdi operas “Attila”, kurā galveno lomu izpildīs krievu talants, titula “Labākais pasaules bass” īpašnieks Ildars Abdrazakovs.

Jubilejas sezonas kulminācija neapšaubāmi būs unikāls kino un klaviermūzikas notikums - mēmā kino klasikas, Čārlija Čaplina filmas «Cirks» (Circus, 1928), seansi 18. un 19. decembrī, kuriem Latvijas izcilais pianists Vestards Šimkus radījis muzikālo pavadījumu. Oriģinālmūziku, papildinātu ar improvizācijas elementiem, seansa laikā izpildīs pats Šimkus. 19. decembra seanss jau pilnībā izpārdots, bet vēl iespējams iegādāties dažas biļetes uz 18. decembra seansu.

Atzīmējot jubileju, kinoteātris rūpīgi gatavojies arī nākošajai sezonai. Jau šobrīd var teikt, ka skatītājiem nākošgad tiks piedāvāti vairāki jauni kino notikumi“.Tā 2019. gadā kinoteātris Splendid Palace uzsāks vēl nebijušu projektu, kas koncentrēsies uz spriedzi un piedzīvojumus sološu klasisku žanru 10 seansu ciklu projektā “Avis kinolektorijs “Desmit izcili kino ceļojumi”. Lektorija cikls dos iespēju iepazīt pasaulē tik atzītā žanra road movie labākos klasiskā kino piemērus. Pirmais seanss jau 22. janvārī.”, stāsta Daira Āboliņa.

Tikko uzsākts projekts jaunajiem kino gardēžiem - Splendid Palace Jauniešu Kino Akadēmija, kurai radītas īpašas Biedru kartes, kas dod iespēju ne vien apmeklēt kinoteātri par samazinātu cenu 4,50 EUR, bet arī iesaistīties interesantos kino projektos. Kļūt par akadēmijas biedru var jebkurš jaunietis vecumā no 15 līdz 25 gadiem, kuru aizrauj kino, sekojot informācijai mājas lapā, Facebook/Instagram @jauniesukinoakademija

Tāpat nav piemirsts par senioriem - arī nākamajā gadā turpināsies iemīļotie senioru seansi, piedāvājot vecākās paaudzes skatītājiem par draudzīgām cenām noskatīties viņiem īpaši piemeklētu repertuāru.

Kinoteātris lepojas ar to, ka pēdējos gados tieši Splendid Palace ir kļuvis par nacionālā kino mājvietu, kā arī te notiek visi slavenākie kinofestivāli: “Baltijas pērle”, “Lielais Kristaps”, Rīgas Starptautiskais kino festivāls, 2ANNAS un citi.

Aicinām arī Jūs izbaudīt īpašo svētku gaisotni, kas valda kinoteātrī 95. dzimšanas dienas priekšvakarā.

Ludmila Anisimova

Tikai fakti. Toreiz un tagad

  • Līdz kinoteātra celtniecībai šajā vietā atradās neliela koka ēka - vasaras estrāde, kurā notika izklaidējoši pasākumi.
  • Kinoteātra dibinātājs Vasilijs Jemeļjanovs kinoteātra projektu parādīja arhitektam Fridriham Kārlim Skujiņam. Pirms celtniecības viņi abi devās uz ārzemēm, lai iepazītos ar tā laika labākajiem kinoteātru paraugiem.
  • Kinoteātris tika uzcelts ļoti īsā laikā - tikai 10 mēnešos - un atvērts 1923. gada 30. decembrī. Pirmo reizi Rīgā ēka tika uzcelta tieši kino vajadzībām
  • Rīgas kinoteātris bija pirmais Baltijā, kur tika demonstrētas skaņu filmas. Bet mēmā kino laikā šeit spēlēja ievērojamais orķestris Otto Karlī vadībā. Jau 20. gados Splendid Palace kļuva par svarīgāko filmu prezentācijas vietu Latvijā, un šī tradīcija turpinās līdz šodienai.
  • Pēdējos 10 gados kinoteātrī demonstrētas vairāk nekā 3 000 filmas.
  • Kaut arī kinoteātri visā pasaulē jau ir atteikušies no 35 mm lentes, Splendid Palace līdztekus jaunajām tehnoloģijām tomēr ir saglabāts projektors, kas sniedz iespēju skatīties filmas klasiskajā formātā.
  • Jau 11 gadus filmas kinoteātrī ikdienā tiek demonstrētas DCP formātā.
  • Kopš 2009. gada 15. decembra kinoteātris Splendid Palace ir viens no SIA „Rīgas nami” pasākumu centriem līdz ar Melngalvju namu un Rīgas Kongresu namu.