Mēģināsim apstrīdēt dažus ar uzkopšanu saistītus mītus
 

Mīts Nr. 1. Mājai jābūt ideāli tīrai

Kura saimniece gan ar nopūtu nav noskatījusies reklāmās, kur smaidīgai, dzīvespriecīgai dāmai mājokļa uzkopšanas darbos nāk talkā muskuļots plikgalvis vai aktīvas rozā putas, bet rezultātā visas virsmas,dzidri iešķindoties, uzzaigo? Reklāma gluži vai piebaksta sirdsapziņai: «Ei, tev arī vajadzētu dejas solī smaidīgai notraust tur tos putekļus, jo tavs mājoklis nav ideāli tīrs.» Tomēr nav nepieciešams visu nemitīgi berzt un dezinficēt. Pētījumi liecina, ka sterilā vidē pasliktinās imūnsistēma, jo organisms nepierod pretoties kaitīgiem mikroorganismiem. Tas ir labs arguments tiem, kas ir noguruši un vēlas mazliet atpūsties no mājsaimniecības darbiem. Pilnīgi pietiks, ja mājoklī uzturēsiet tīrības līmeni, kurā paši jutīsieties komfortabli.

Mīts Nr. 2. Kāpēc izmest, ja var noderēt?

Ja uz rakstāmgalda krāj putekļus jauka galda lampa, kuru jūs nevarat salabot jau gadu, ja plauktos nelietotas noput draugu dāvinātās krājkasītes, dīvainas formas vāzes un sveces, nešaubieties un tieciet no tā visa vaļā, vai nu izmetot atkritumos, ziedojot labdarībai, vai vienkārši atdodot kādam, kuram šī lieta šķiet noderīga. Nepieblīvētas virsmas ir krietni vieglāk uzkopt.

Mīts Nr. 3. Putekļu slotiņa ir ideāls izgudrojums

Patiesībā glītās, košās putekļu slotiņas nesavāc, bet pārvieto putekļus. Tā tikai šķiet - viens vēziens un kārtībā! Bet putekļi, piemēram, no lustras nolaižas uz galda. Labāk izmantot mikrošķiedras drāniņas, jo pagaidām nekas labāks par tām vēl nav izgudrots. Godīgi sakot, mikrošķiedra pat nav materiāls, bet tehnoloģija. Pateicoties tās uzbūvei, mikrošķiedra var uzsūkt desmit reizes vairāk mitruma, nekā pati sver. Mazākās mikrošķiedras poras darbojas kā mikroskopiski putekļu sūcēji: tie burtiski savāc, piesaista un droši notur putekļus.

Mīts Nr. 4. Sodas un etiķa maisījums ir brīnišķīgs tīrīšanas līdzeklis

Soda un etiķis ir labi palīgi saimnieces arsenālā, bet pilnīgi lieki tos jaukt kopā, kā bieži iesaka. Atcerieties ķīmiju: sārmu un skābju maisījums savstarpēji neitralizē viens otru, nevis netīrumus. Šis šķīdums netīrumu likvidēšanā nebūs aktīvāks par parastu ūdeni.

Mīts Nr. 5. Coca-Cola ir lielisks tualetes poda tīrīšanas līdzeklis

Lai panāktu vismaz kaut kādu efektu, jums tualetes podā būtu jāielej apmēram 5 litri Coca-Cola. Cenas ziņā tas iznāks krietni dārgāk nekā tīrīšanas līdzekļa iepakojums.

Mīts Nr. 6. Labi smaržo, tātad tīrs

Daudzi tā domā, tomēr tas ir izplatīts nepareizs priekšstats. Tas, ka telpās smaržo pēc ziediem vai augļiem, nenozīmē, ka visas virsmas ir tīras. Smarža izplatās no dezodorējošām vielām, kas pievienotas tīrīšanas līdzekļiem, nevis no faktiskās tīrības. Patiesi tīrai virsmai nav nekāda aromāta. Tāpēc neļaujieties apmānam, arī patīkami smaržojošās telpās var lidināties putekļi un baktērijas.