Nākamnedēļ Eiropadomes sanāksmē viens no jautājumiem būs par Lielbritānijas referenduma iemesliem un turpmākajām attiecībām ar Eiropas Savienību (ES) un valstu mērķis ir radīt iedzīvotājos pārliecību, ka Eiropas nākotne tiek uztverta nopietni, šodien pirms tikšanās ar Eiropadomes prezidentu Donaldu Tusku paziņoja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).
Pēc viņa domām, ES līderiem ir jāmazina iedzīvotāju bažas saistībā ar procesiem, Lielbritānijai izstājoties no ES, un premjers cer, ka Bratislavā izdosies panākt vienošanos par jomām, pie kurām turpmāk ir jāstrādā. "Šis ir brīdis, kad jākoncentrējas uz jautājumiem, kas vieno, nevis šķeļ. Jau tā Eiropā ir pārāk daudz dalījuma līniju," uzsvēra Kučinskis.
Tāpat esot skaidrs, ka nākotnē ir nepieciešams veidot ciešāku ES un Lielbritānijas attiecību modeli un jaunajā sadarbības modelī starp ES un Lielbritāniju būs jāatspoguļo balanss starp tiesībām un pienākumiem, kur piekļuve vienotajam tirgum nozīmē visu četru brīvību akceptēšanu.
Vienlaikus Eiropas un Latvijas pilsoņus satrauc nodarbinātības jautājumi un ekonomiskā situācija, un šajā jomā ES var darīt vairāk un tā arī ir spējīga uz to, pauda premjers. Kā piemēru viņš minēja iekšējā tirgus pilnveidošanu un barjeru nojaukšanu uzņēmējdarbībai.
Savukārt Tusks uzsvēra, ka jaunajā situācijā pēc Lielbritānijas referenduma ir jāsaglabā politiskā stabilitāte pār kopīgo Eiropas nākotni. "Mums ir jārunā par politiskās kopienas sajūtas atgriešanu," viņš noteica.
Arī Tusks atzina, ka ES iedzīvotāji ir noraizējušies par procesiem, kurus, kā dažkārt šķiet, nav iespējams ietekmēt - migrācijas plūsmu, terorismu un ārējos draudus. Tāpēc ES ir jādemonstrē apņēmība un spēja aizsargāt savus pilsoņus. Lai gan šajā jautājumā iespējas ir katrai dalībvalstij, arī ES var iesaistīties situācijas uzlabošanā, uzskata Eiropadomes prezidents. Viņš piebilda, ka ES ir jāsniedz saviem iedzīvotājiem drošības un stabilitātes sajūta.
Pirms došanās uz Latviju Tusks šodien ticies ar Lielbritānijas premjerministri Terēzu Meju, kurai norādījis, ka visu interesēs ir pēc iespējas ātrāk sākt sarunas par turpmāko sadarbību. Taču tas nav iespējams, kamēr Lielbritānija nav sākusi izstāšanās procesu. Savukārt sarunu sākšana ir ļoti būtiska, lai ES iedzīvotājos mazinātu nedrošības sajūtu par turpmāko.
Paužot izpratni par Latvijas iedzīvotāju raizēm saistībā ar Lielbritānijas izstāšanos no ES un darbu šajā valstī, Tusks uzsvēra, ka viens no svarīgākajiem jautājumiem ir ES pilsoņu tiesību nodrošināšana Lielbritānijā. "Ir skaidrs, ka turpmākās attiecības balstīsies uz tiesībām un pienākumiem, paredzot visas četras brīvības, tostarp arī pārvietošanās brīvību," uzsvēra Eiropadomes prezidents.