ES: Turcijai būtu jānodrošina migrantu atpakaļuzņemšana ne tikai no Grieķijas salām

© Scanpix

Turcijai būtu jānodrošina migrantu atpakaļuzņemšana ne tikai no Grieķijas salām, bet arī no pārējās sauszemes, par šādu nostāju šodien Briselē sprieduši Eiropas Savienības (ES) tieslietu un iekšlietu ministri.

Jau ziņots, ka Turcijas premjerministrs Ahmets Davutolu lūdzis ES palielināt palīdzību Turcijai par trim miljardiem eiro un līdz jūnijam nodrošināt Turcijas pilsoņiem bezvīzu režīmu ar ES. Apmaiņā pret to Turcija varētu uzņemt atpakaļ visus nelegālos migrantus, kas ieradušies Grieķijas salās.

Latvijas iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V) aģentūrai LETA pastāstīja, ka šodien Briselē ES Tieslietu un iekšlietu ministru padomes sanāksmē pausta nostāja, ka Turcijai atpakaļuzņemšana būtu jānodrošina arī tiem migrantiem, kas ieradušies ne tikai Grieķijas salās, bet arī uz pārējās sauszemes. Ja Turcijas piedāvājums attieksies tikai uz salām, tad migrantu plūsmas ātri tiks pārorientētas.

Ministri apsprieduši humanitārās palīdzības iespējas Grieķijai, kurā pašlaik ir aptuveni 35 000 vai vairāk migranti. Visas valstis apliecinājušas gatavību nodrošināt palīdzību. Pašlaik gan nav konkrēti zināms, kādu palīdzību sniegs Latvija. Pēc ministra teiktā, no Latvijas puses palīdzība var būt ne tikai finansiāla, bet arī materiāla, piemēram, nosūtot segas.

Iekšlietu ministri arī sprieduši par Eiropas robežas apsardzes atbalsta aģentūras izveidi uz ES robežaģentūras "Frontex" bāzes. Latvijai šai aģentūrai apņēmusies nodrošināt 30 robežsargus, kurus varētu operatīvi nosūtīt palīdzēt jebkurai ES dalībvalstij. Pašlaik akūtāk palīdzība būtu vajadzīga Grieķijai un Itālijai.

Kozlovska ieskatā, šo atbalsta rezervju veidošana vērtējama pozitīvi. Ministrs apliecināja, ka atbalsta rezerves varētu izmantot jebkurā gadījumā, kad ir vajadzīgs atbalsts robežu aizsardzībai, tai skaitā arī Latvijā. Iekšlietu ministrs atzina, ka pašlaik apsīkusi migrantu plūsma uz Somiju no Krievijas. Tomēr migrantu plūsma caur Krieviju ir aktuāls jautājums arī Latvijai, jo mūsu valstij ir vairāk nekā 400 kilometru gara sauszemes robeža ar Krieviju, atzina ministrs.

Vaicāts, kad Latvijā varētu ierasties jauni patvēruma meklētāji, ko mūsu valsts apsolījusi uzņemt, Kozlovskis atzina, ka tas varētu notikt šomēnes.

Jau ziņots, ka pirmie patvēruma meklētāji Latvijā no Grieķijas tika nogādāti februāra sākumā.

Svarīgākais