Latvija cer, ka Lielbritānija paliks Eiropas Savienības (ES) sastāvā, taču vērā tiek ņemts fakts, ka par šo jautājumu gaidāmajā referendumā būs jāizlemj pašiem britiem, aģentūrai LETA apliecināja Ārlietu ministrijas preses sekretārs vēstnieks Raimonds Jansons.
Jansons atzina, ka ministrija pozitīvi vērtē, ka Lielbritānijas valdība rakstiski noformulējusi savu redzējumu un vēlmes par ES nepieciešamajām reformām, piebilstot, ka kopā ar ministrijas ekspertiem tiks izvērtēti Lielbritānijas piedāvājumi. "Mēs ceram uz konstruktīvām sarunām, lai pēc iespējas ātrāk nonāktu pie visām pusēm pieņemama risinājuma," skaidroja ministrijas pārstāvis.
Viņš arī apliecināja, ka Ārlietu ministrija vēlas spēcīgu Lielbritāniju lielā un spēcīgā ES, tādēļ nepieciešams panākt risinājumus, kas saglabā ES vienotību un pamatvērtības, tostarp nediskriminācijas principu.
"Ceram, ka Lielbritānija paliks ES sastāvā, bet arī ņemam vērā to, ka lēmums referendumā būs jāizšķir pašiem britiem," viņš piebilda.
Kā jau vēstīts, Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kemerons otrdien mudinājis ES līderus izveidot "brīvu valstu elastīgu savienību", nosaucot četras jomas, kurās viņš sarunu ceļā vēlas panākt reformas.
Kemerons savas prasības izklāstījis vēstulē Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam, norādot, ka viņš vēlas aizsargāt vienoto Eiropas tirgu ar saistošiem principiem, kas garantētu godīgumu "ES eirozonas un neeirozonas valstīm".
Savukārt Vācijas kanclere Angela Merkele norādīja, ka Vācija vēlas atbildēt uz Lielbritānijas ES reformu ierosinājumiem konstruktīvā veidā, vienlaikus paužot pārliecību, ka ir iespējams atrast risinājumu.
"Es vakar runāju ar viņu pa telefonu," domājot Lielbritānijas premjerministru Deividu Kemeronu, sacīja Merkele. "Es zinu par prasībām, tāpēc tas, kas tagad tiek likts galdā, nav pārsteigums. Mēs vēlamies ieņemt uz risinājumu orientētu nostāju," paziņoja kanclere. Viņa norādīja, ka ir vairāki sarežģīti punkti, kas apspriežami, bet pauda pārliecību, ka tos var atrisināt, ja pastāv griba to darīt.
Tikmēr Lielbritānijas premjerministra Kemerona otrdien publiski pieprasītās ES reformas nav atstājušas vēlamo iespaidu uz britu eiroskeptiķiem un tie premjera iniciatīvu izsmējuši. Eiroskeptiķi pieprasīja, lai Kemerons panāk Lielbritānijai tiesības pakļaut kontrolei imigrāciju no citām ES dalībvalstīm, kā arī izcīna grozījumus ES līgumos, pirms izsludina viņa solīto referendumu par Apvienotās Karalistes turpmāko dalību blokā.
Eiroskeptiķu otrdienas reakcija liecina, ka Kemerona prasības, viņuprāt, ir pārāk pieticīgas.