Kopš septembra sākuma Sīrijas kaimiņvalstīs reģistrēto sīriešu bēgļu skaits ir dubultojies un tagad pārsniedz 440 000, piektdien pavēstīja ANO bēgļu aģentūra.
"Apkārtējās valstīs visā reģionā sīriešu bēgļu skaits tagad ir 442 256 un, salīdzinot ar septembra sākumu, tas pieaudzis par vairāk nekā 213 000," Ženēvā žurnālistiem pavēstīja ANO Komisariāta bēgļu jautājumos (UNHCR) preses pārstāvis Eidriens Edvards.
"Un šajā skaitlī nav ietverti tie simti tūkstoši sīriešu, kas nav pieteikušies reģistrācijai," viņš sacīja.
ANO aģentūra Libānā reģistrējusi 127 420 sīriešu bēgļus, Jordānijā - 125 670, Turcijā - 123 747, Irākā - 55 685 un Ziemeļāfrikas valstīs - 9734 bēgļus, sacīja Edvards.
Kopš 1.septembra Irākā reģistrēto sīriešu bēgļu skaits trīskāršojies. Trīs ceturtdaļas Sīrijas bēgļu, kas nonākuši Irākā, apmetušies autonomajā Kurdistānas reģionā, un teju vai visi bēgļi tur dzīvo nometnēs.
Jordānijā "pēdējo astoņu dienu laikā ieradušies teju 4500 izmisušu un novārgušu sīriešu bēgļu, viņu vairums ir sievietes un bērni," sacīja Edvards, piebilstot, ka vairums šo bēgļu ir no Sīrijas Deras provinces.
"Mūsu komandas apliecināja, ka bēgļi, kas ieradušies pēdējā nedēļā, - īpaši jau sievietes - ir vieni no baiļu visvairāk pārņemtajiem, kādus vien līdz šim ir nācies sastapt," sacīja amatpersona.
Aģentūra, kas par savu mērķi uzstādījusi ārkārtas palīdzības sniegšanu 500 000 cilvēku visā Sīrijā, apliecināja, ka līdz šim sasniegti ir 300 000.
Atbilstoši ANO aprēķiniem, pašā Sīrijā ārkārtas palīdzība ir vajadzīga aptuveni 2,5 miljoniem cilvēku.
Sīrijas konflikts ilgst jau kopš 2011.gada marta, un saskaņā ar Londonā bāzētās sīriešu aktīvistu organizācijas "Syrian Observatory for Human Rights" (SOHR) datiem tajā dzīvību ir zaudējuši vairāk nekā 40 000 cilvēku - abu pušu karotāji un mierīgie iedzīvotāji. Atbilstoši oficiālās Damaskas datiem bojāgājušo skaits ir trīs reizes mazāks.
ANO ir pārstājusi veikt nemieros nogalināto uzskaiti, un neatkarīgu apstiprinājumu SOHR aplēsēm nav iespējams gūt.
Rietumi un arābu valstis ar ANO Drošības padomes starpniecību cenšas panākt Sīrijas prezidenta Bašara al Asada aiziešanu no amata, uzskatot, ka tādējādi tiks apturēta vardarbība, taču viņu centienus bloķē Krievija un Ķīna, kas apgalvo, ka iejaukšanās no ārpuses novedīs pie Sīrijas konflikta eskalācijas.
Sīrijas varas pārstāvji norāda, ka sastop lieliski bruņotu kaujinieku pretestību, kas saņem palīdzību no ārzemēm.
Savukārt Irāna apsūdz Turciju un Persijas līča valstis, ka tās, slepeni vienojoties ar ASV un Izraēlu, ar ieročiem apgādā Sīrijas nemierniekus, lai panāktu tuva Teherānas sabiedrotā - Sīrijas prezidenta Asada - gāšanu.
Satraukumu par to, ka ārvalstu džihādistu klātbūtne Sīrijā var novest pie konflikta radikalizācijas, pauduši arī ANO komisijas locekļi, kas izmeklē cilvēktiesību pārkāpumus konflikta plosītajā Sīrijā.