Īrijā baznīcas ietekme valsts pārvaldē ir milzīga – 93 procenti skolu ir katoļu baznīcas pārvaldībā, un bērni katru rītu sāk ar lūgšanām, un pat maziem bērniem jāiet uz grēksūdzēm. Šajā valstī abortus nelegalizēs, pat pēc visām protesta akcijām, uzskata Neatkarīgās aptaujātās Īrijā dzīvojošās latvietes.
«Man šķiet, ka pat saistībā ar mirušās indietes gadījumu un visiem protestiem galarezultāts būs tas pats – suņi rej, bet karavāna iet tālāk. Valdība nepieļaus abortus. Esmu runājusi ar īriem – viņi ir pret abortiem! Arī pēc indietes gadījuma!» Neatkarīgajai pauž Īrijas latviete no Terlesas Aiga Bērzlapa. Vietējo nostāja palikusi nemainīga – pat tad, ja ir problēmas ar grūtniecību, jādodas prom uz citu valsti!
Tāda situācija ir – ja sievietei gadījusies neplānota grūtniecība, tad jādodas prom no valsts, bieži vien pat ar ārsta nosūtījumu... Īrijā aptaujas liecina, ka populārākā valsts abortu veikšanai ir Lielbritānija. Tur gan pārsvarā pārtraukt neplānotu vai bīstamu grūtniecību dodas pašas īrietes.
«Esmu dzirdējusi daudzas intervijas ar sievietēm, kuras to darījušas ar ārsta norīkojumu. Viņas saka, ka nenovēl to nevienai sievietei. Jau tā grūti dzirdēt, ka jāpārtrauc grūtniecība,» novērojumos dalās A. Bērzlapa.
Taču, ņemot vērā, ka Īrijā ļoti liels īpatsvars ir iebraucēju, daudzas sievietes, īpaši eiropietes, dodas pārtraukt grūtniecību uz savu valsti.
Bet visbiežāk mūsu tautietes Īrijā tomēr izvēlas saglabāt grūtniecību, it īpaši, ja viņas ir ģimenes cilvēki, uzskata Dublinā dzīvojošā dizainere Santa Siliņa. Īrijā ir vairāk nekā 3000 Latvijas valstspiederīgo bērnu. 2012. gada 3. ceturksnī vien vēstniecības konsulārajā daļā Latvijas pilsonībā tika reģistrēti 95 bērni (saskaņā ar vēstniecības datiem kopš 2005. gada Latvijas pilsonībā, saņemot personas kodu, vēstniecībā ir reģistrēti jau 2961 Īrijā dzimis bērns), raksta portāls balticireland.ie.
Citāda ir situācija, ja sievietei nav stabila partnera, niecīgas izredzes izveidot ģimeni, tad bieži vien izvēle krīt uz grūtniecības pārtraukšanu, un visbiežāk to dodas darīt uz Latviju. Ja arī netiek pieņemts lēmums pārtraukt grūtniecību, tad nereti par padomdevējiem tik sarežģītā situācijā kļūst tieši Latvijas speciālisti. Intervijā laikrakstam Sveiks! Latvijas Ģimenes plānošanas un seksuālās veselības asociācijas Papardes zieds valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle apliecinājusi, ka saņem jautājumus un epastus par reproduktīvo veselību un ģimenes plānošanu arī no Īrijā dzīvojošām sievietēm.
«Daudzas sievietes dzemdē, jo Īrijā vēl aizvien ir stingra sociālā sistēma. Valsts piešķir dažādus pabalstus, daudzos gadījumos pat piešķir dzīvesvietu,» stāsta A. Bērzlapa. Pat vientuļās mātes saņem pietiekamu atbalstu, lai izšķirtos par bērna dzemdēšanu.
Cita lieta, ja grūtniecība iestājusies nepilngadīgai meitenei. Ārsti nav gatavi nosūtīt jaunieti uz abortu – šī medicīniskā iejaukšanās ir atļauta tikai tad, kad embrijs jau miris. Īrijas avīzes Sveiks! galvenā redaktore Sandra Bondarevska Neatkarīgajai atklāj, ka nepilngadīgajām meitenēm arī ir jādzemdē, taču viņas netiekot uzskatītas par pilnvērtīgām mātēm, tādēļ zīdaiņus nododot audžuģimenēs.
Prātīgas sievietes jau vienmēr parūpējoties, lai grūtniecība neiestātos – lietojot pretapaugļošanās līdzekļus. Pat katoliskajā Īrijā katrā sabiedriskajā tualetē varot nopirkt prezervatīvus, aptiekās brīvi iegādājami avārijas kontracepcijas līdzekļi. Bet mūsu sievietes dodoties uz Latviju, lai konsultētos ar pašu ārstiem un izvēlētos drošāko kontracepcijas metodi – bieži vien tā ir spirāle. Ja nav iespēju doties uz mājām, tad Īrijā tiek meklēti speciālisti no Austrumeiropas, piemēram, lai ieliktu to pašu spirāli.
***
Pirmā abortu klīnika
Oktobrī Zaļajā salā, bet Lielbritānijas administratīvajā sastāvdaļā – Ziemeļīrijas galvaspilsētā Belfāstā – durvis vēra pirmā abortu klīnika. Lai gan Lielbritānijā aborti ir atļauti, tomēr pašā Eiras salā šāda klīnika izveidota pirmo reizi, un tās atklāšana izraisīja daudz protesta akciju. Medicīnas centrs Marie Stoper Northern Ireland piedāvā medikamentozos abortus (bez ķirurģiskas iejaukšanās), ko var veikt sievietes līdz devītajai grūtniecības nedēļai, un procedūra maksā 435 britu mārciņas jeb apmēram 385 latus. Cenā ietilpst arī ārsta konsultācija un ekspertu vērtējums.
Ziemeļīrijā aborti ir atļauti tikai ļoti retos gadījumos, bet Īrijas Republikā aizliegti ar likumu, tieši tādēļ tūkstošiem īru sieviešu dodas uz Lielbritāniju, lai pārtrauktu grūtniecību. Pērn 4149 sievietes no Īrijas (jeb 11 sieviešu dienā) un 1007 no Ziemeļīrijas veica abortus Anglijā un Velsā, liecina The Irish Times publicētā informācija.