Šodien Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) pasludināja Latvijai nelabvēlīgu spriedumu lietā "Marina pret Latviju", piespriežot atlīdzināt iesniedzējai morālo kaitējumu 1000 eiro (700 latu) apmērā,informē Ārlietu ministrijas (ĀM) preses centrs.
ECT vienbalsīgi atzina Eiropas cilvēktiesību un pamatbrīvību konvencijas 6.panta punkta par tiesībām uz pieeju tiesai pārkāpumu Latvijā attiecībā uz tiesu vairākkārtējiem atteikumiem atbrīvot iesniedzēju Nadeždu Marinu no valsts nodevas samaksas par prasības pieteikuma iesniegšanu civillietā.
ĀM skaidro, ka ECT noraidījusi vairākus valdības argumentus un iebildumus, piemēram, par to, ka Marinai nebija prasījuma tiesību saskaņā ar nacionālajiem tiesību aktiem, jo Latvijas Augstākās tiesas lēmumā secināts, ka saskaņā ar Civillikumu ikvienai personai, kurai ir nodarīti zaudējumi, ir tiesības vērsties tiesā, prasot zaudējumu atlīdzību.
Tiesa arī noraidīja valdības iebildumus, ka Marina nav iesniegusi sūdzību Konvencijas noteiktajā sešu mēnešu termiņā un ka viņa nav izsmēlusi pieejamos iekšējos tiesību aizsardzības līdzekļus pirms sava pieteikuma iesniegšanas ECT, jo uzskatīja, ka šis jautājums ir saistīts ar Marinas sūdzības vērtējumu pēc būtības.
Komentējot Marinas sūdzību par pieeju tiesai, ECT norādīja, ka pienākums samaksāt valsts nodevu par prasības pieteikuma iesniegšanu civillietā kā tāds nav uzskatāms par tiesību ierobežojumu. Lai noteiktu, ir vai nav noticis tiesību pārkāpums, ECT izvērtēja nodevas apmēru konkrētās lietas kontekstā, piemēram, vai Marina šādu maksājumu spējusi veikt.
ECT secinājusi, ka civilprocesa likumā paredzētais valsts nodevas aprēķina mehānisms ir balstīts uz kopējo prasījuma summu, tāpēc, neatkarīgi no prasījuma izredzēm, tas daļēji var kalpot par barjeru potenciāliem prasītājiem.
Tiesa uzskatīja, ka Latvijas tiesu rīcībā bija pietiekoša informācija, kas apstiprināja Marinas kā maznodrošinātās personas statusu, tāpēc tiesām bija jāvērš īpaša vērība attiecībā uz viņas finansiālajām iespējam samaksāt valsts nodevu par viņas iesniegto pieteikumu.
Rīgas apgabaltiesa lēmusi Marinas pieteikumu par valsts nodevas samaksas atlikšanu noraidīt, uzskatot, ka tā iesniedzējas gadījumā nav piemērojama.
Sekojoši ECT konstatēja, ka Latvijas tiesu prakse attiecībā uz iesniedzējas lūgumu atbrīvot viņu no valsts nodevas samaksas vai atlikt tās samaksu, nav bijusi pietiekami skaidra un viennozīmīga.
Trīs mēnešu laikā no sprieduma pasludināšanas dienas pusēm ir tiesības lūgt, lai lieta tiktu nodota izskatīšanai Tiesas Lielajā palātā 17 tiesnešu sastāvā. Šādā gadījumā lūgumu vispirms izskatīs piecu Tiesas Lielās palātas tiesnešu kolēģijā, kas lems par to, vai lieta skar būtiskus Konvencijas vai tās protokolu interpretācijas jautājumus, vai arī tā skar svarīgu jautājumu, kam ir vispārēja nozīme. Lietas izskatīšanu Lielajā palātā var arī noraidīt.
Šī ir jau otrā neilgā laika posmā Latvijas zaudētā lieta ECT.
Kā ziņots, vēl tikai šī gada 19.oktobrī Latvija zaudēja ECT notiesāta izvarotāja Igora Bazjaka iesniegtā sūdzībā par necilvēcīgiem ieslodzījuma apstākļiem Daugavpils cietumā. Latvijai likts izmaksāt Bazjakam 11 700 eiro (8223 latu) kompensāciju. Tomēr arī šo lietu Latvijas valdībai ir iespēja pārsūdzēt trīs mēnešu laikā.
1963.gadā dzimušais Bazjaks 1999.gada janvārī notiesāts par tobrīd 15 gadus vecas meitenes izvarošanu, piemērojot viņam desmit gadu cietumsodu, bet ECT palātas spriedumā vērtēti Bazjaka ieslodzījuma apstākļi.