Porošenko: Ukraina gaida NATO dalības rīcības plānu
 
©Vladislavs Proškins/ F64 Photo Agency

Ukraina gaida no NATO vadības un dalībvalstīm NATO dalības rīcības plānu un konkrētu iestāšanās datumu, paziņojis Ukrainas prezidents Petro Porošenko.

"Konkrēts solis, ko mēs gaidām no NATO vadības un dalībvalstu puses, un to es sajutu un dzirdēju pēdējā Ziemeļatlantijas padomē ar vidu dalībvalstu vadības piedalīšanos, ir dalības rīcības plāna sniegšana Ukraina un konkrēta datuma noteikšana, kad Ukraina varēs kļūt par NATO 31.dalībvalsti," piektdien Polijas pilsētā Ļubļinā kopīgā preses konferencē ar Lietuvas un Polijas prezidentiem Daļu Grībauskaiti un Andžeju Dudu pavēstīja Porošenko.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka Ukrainai no savas puses jānodrošina atbilstība kritērijiem, kas nepieciešami uzņemšanai NATO.

"Runa ir ne tikai par drošības kritērijiem, runa ir par likuma varu, demokrātiju, brīvām un godīgām vēlēšanām, lai tiktu nostiprinātas demokrātiskās tradīcijas, kuras nodemonstrējusi Ukraina," norādīja Porošenko.

Porošenko otrdien parakstīja likumu par grozījumiem konstitūcijā, ar ko tiek nostiprināts valsts kurss uz Eiropas Savienību (ES) un NATO.

Likums tika parakstīts Augstākās radas sēdē, kas veltīta piektajai gadadienai kopš Krievijas bruņotās agresijas sākuma pret Ukrainu. Sēdē piedalījās arī Eiropadomes prezidents Donalds Tusks.

Sakot runu parlamentā, Porošenko pavēstīja, ka, ja viņu ievēlēs uz otru prezidenta amata termiņu, Ukraina ne vēlāk kā 2023.gadā iesniegs lūgumu to uzņemt ES un saņems NATO dalības rīcības plānu.

Augstākā rada likumu "Par izmaiņām Ukrainas konstitūcijā (attiecībā uz valsts stratēģisko kursu uz Ukrainas pilntiesīgu dalību ES un NATO)" pieņēma 7.februārī. Likums, kura apstiprināšanai bija jāsaņem vismaz 300 deputātu atbalsts, tiks pieņemts ar 334 balsīm.

Ar likumu izdarītas izmaiņas Ukrainas konstitūcijā un nostiprināts valsts stratēģiskā kursa neatgriezeniskums tās centienos kļūt par pilntiesīgu ES un NATO dalībvalsti.

Konstitūcijas preambulā nostiprināts formulējums par Ukrainas tautas eiropeisko identitāti un Ukrainas eiropeiskā un eiroatlantiskā kursa neatgriezeniskumu.

Ukrainas stratēģiskā kursa uz dalību ES un NATO garants ir Ukrainas prezidents, nosaka jaunais likums. Parlaments noteiks stratēģiskā kursa realizācijas pamatu, bet valdība to īstenos.

Reaģējot uz likuma pieņemšanu, NATO paziņoja, ka atzīst Ukrainas centienus pievienoties aliansei un pauž stingru solidaritāti ar to.

"Mēs atzīstam Ukrainas centienus pievienoties aliansei un NATO solidaritāte ar Ukrainu ir stingra. Mēs apveicam reformās sasniegto progresu un aicinām Ukrainu turpināt virzīties pa reformu ceļu. Tas ir ārkārtīgi svarīgi labklājībai un mieram Ukrainā un stabilitātei visā Ziemeļatlantijas telpā," teikts NATO paziņojumā.