Kopš 1990.gada par pieciem gadiem jaunāku bērnu mirstība samazinājusies uz pusi, nesasniedzot ANO mērķi 25 gadu laikā šo skaitli samazināt par divām trešdaļām, teikts trešdien izplatītā ziņojumā.
Tikai 62 no 195 valstīm sasniegušas mērķi, kuru viņas pirms 15 apņēmās izpildīt, rakstīts ANO izstrādātajā pētījumā par ANO Tūkstošgades attīstības mērķiem, lai dzīvotu veselīgi un sasniegtu labklājību.
1990.gadā bērnu mirstība bija 91 nāve uz 1000 jaundzimušajiem, taču 2015.gadā šis skaitlis samazinājies uz pusi līdz 43 mirušajiem uz 1000 dzimušajiem, rakstīts medicīnas žurnālā "The Lancet".
No visiem jaundzimušajiem, zīdaiņiem un mazajiem bērniem, kuri pārsvarā miruši no iepriekš novēršamiem cēloņiem, skaitliski tie ir 12,7 miljoni 1990.gadā un 5,9 miljoni šogad.
Tūkstošgades mērķi tika noteikti 2000.gadā un bija spēkā līdz 2015.gadam, bet mērķi samazināt bērnu mirstību tika noteikti jau 1990.gadā.
Šajā laika posmā miris ceturtdaļmiljards bērnu un Tūkstošgades attīstības mērķi ne tuvu netika sasniegti, teikts ANO paziņojumā.
"Mums jāatzīst, ka globāli ir sasniegts liels progress. Bet tik un tā pārāk daudzi bērni, kas nav sasnieguši piecu gadu vecumu, mirst no slimībām, kuras ir iespējams novērst. Šī situācija mūs mudina strādāt divreiz vairāk," sacīja Apvienoto Nāciju Starptautiskā Bērnu fonda (UNICEF) vadītāja vietniece Gīta Rao Gupta, kura piedalījās pētījuma izstrādē.
Pētījumu vadīja Daņdžens Ju no UNICEF, un šis ir pirmais pētījums, kurā iekļauta informācija par 2015.gadu.
Pētījumā apkopota arī informācija par nākamo 15 gadu mirstības prognozi - periodu, kura ilgtspējīgās attīstības mērķus šī mēneša beigās apstiprinās ANO Ģenerālā asambleja, lai turpinātu Tūkstošgades attīstības mērķu sasniegšanu, jo to termiņš beidzas šogad.
Jaunais mērķis ir līdz 2030.gadam samazināt bērnu mirstību līdz 25 vai mazāk bērnu uz 1000 dzimušajiem.
"Bērnu mirstība vēl joprojām ir augsta. Katrs mirušais bērns ir pazaudēta unikāla pasaule," teikts pētījumā.
Apmēram pusē zīdaiņu nāves gadījumu vainojams ir nepietiekams uzturs, un 45% gadījumu nāve iestājusies dzīves pirmajās 28 dienās.
Vieni no galvenajiem nāves iemesliem ir komplikācijas dzemdību laikā vai priekšlaicīgas dzemdības, pneimonija, diareja, sepse un malārija.
Vislielākā bērnu mirstība vēl joprojām novērojama visnabadzīgākajos pasaules reģionos - Āfrikas centrālajā un rietumu daļā.