Francijas politikā nobriedis kārtējais lielais skandāls

© Scanpix

Franciju satricinājis kārtējais politiskais skandāls, kas vēl vairāk diskreditējis tradicionālās politiskās partijas un, domājams, nāks par labu galēji labējās Nacionālās frontes (FN) līderei Marinai Lepēnai.

"No sabiedriskās domas viedokļa šī patiesi ir toksiska afēra, jo tā skar gan kreisos, gan labējos (..), un mēs zinām, kas no tā iegūst," atzīst sabiedriskās domas pētniecības institūta IFOP pārstāvis Frederiks Dabī.

Skandāls saistīts ar bijušo prezidentu Nikolā Sarkozī un lietu, kas ierosināta par viņa 2012.gada priekšvēlēšanu kampaņas finansēšanu, taču šoreiz viņš pats tajā nav tieši iesaistīts.

Medijos parādījušās ziņas, ka bijušais premjerministrs Fransuā Fijons, pusdienojot kādā greznā Parīzes restorānā ar vienu no pašreizējā prezidenta Fransuā Olanda tuvākajiem līdzgaitniekiem, jūnijā mudinājis viņu aktivizēt pret Sarkozī ierosināto izmeklēšanu, lai neļautu viņam atgriezties politikā.

"Sitiet viņu ātri vai pieredzēsiet viņa atgriešanos," Olanda kancelejas vadītājam Žanam Pjēram Žujē tolaik sacījis Fijons, kurš līdz ar Sarkozī un vēl vienu bijušo premjeru - Alēnu Župē - ir viens no trim konservatīvās Tautas kustības savienības (UMP) iespējamajiem kandidātiem uz prezidenta krēslu 2017.gada vēlēšanās.

Arī Žujē nonācis neveiklā situācijā, jo sākotnēji šo sarunu noliedza, taču vēlāk atzina, ka 24.jūnijā notikušajās pusdienās Fijons patiesi pievērsies sava sāncenša problēmām.

Fijons uz to reaģējis ar sašutumu un svētdienas vakarā televīzijas tiešraidē nosaucis Žujē par meli un piedraudējis viņu iesūdzēt tiesā. Ar tiesas darbiem bijušais premjers piedraudējis arī abiem "Le Monde" žurnālistiem, kas šo stāstu nodevuši atklātībai.

Fijons apgalvo, ka viņš kritis par upuri pret viņu vērstai "sazvērestībai", taču abi žurnālisti negrasās piekāpties, piesaucot interviju ar Žujē, kas tikusi ierakstīta vēl septembrī.

Labēji noskaņotais laikraksts "Le Figaro" jau paziņojis, ka šī afēra sāk "izvērsties valsts skandālā".

"Mēs jau zinām, kam par labu nāks šis noziegums. Kādam, kurš pēdējos mēnešus iedzīvojas uz visām PS (sociālistu) un UMP nelietībām. Un tā ir Marina Lepēna," raksta avīze. "Kāpēc mēs žēlojamies, ka FN balsu skaits pieaug, ja paši darām visu, lai to nodrošinātu? Ja vairāk francūžu balsos par FN, tad tāpēc, ka viņi no saviem politiķiem sagaida divas vienkāršas īpašības - tikumu un godīgumu. Ne vienu no tiem viņi nesaskata nedz PS, nedz UMP."

Arī reģionālais laikraksts "Le Républicain Lorrain" atzīst, ka "patiesā uzvarētāja ir Marina Lepēna", kurai, pateicoties tradicionālo partiju politiķiem, "katra diena ir Ziemsvētki".

Pati Lepēna arī nav kavējusies izmantot kārtējo skandālu, kas cita starpā liecina par ciešajām saitēm starp politiskās elites pārstāvjiem, neskatoties uz viņu šķietamajām partijiskajām atšķirībām.

Žuvē, kas ir ilggadējs Olanda līdzgaitnieks, tajā pašā laikā ir ieņēmis valsts ministra amatu Fijona vadītajā kabinetā.

"Viņi visi ir vienādi (..), viņi visi darbojas kopā," norādīja Lepēna. "Šie cilvēki politiku padarījuši par to, kas tā ir šodien."

Apstākļos, kad iekšējās domstarpības un skandāli plosa gan pie varas esošos sociālistus, gan opozīcijā esošos konservatīvos, FN popularitāte turpina augt, un aptaujas liecina, ka gadījumā, ja prezidenta vēlēšanas notiktu šodien, Lepēna bez grūtībām izcīnītu tiesības startēt otrajā kārtā.

Saskaņā ar pēdējo no aptaujām, kuras rezultāti tika publicēti 4.novembrī, pirmajā vēlēšanu kārtā Lepēna iegūtu 30% balsu.

Svarīgākais