Gadu pirms neatkarības referenduma starp skotiem nav vienprātības

alsot par Skotijas neatkarību ir "veselais saprāts", gadu pirms gaidāmā referenduma par atdalīšanos no Lielbritānijas paziņojis Skotu Nacionālās partijas (SNP) līderis un reģionālās valdības premjers Alekss Salmonds, taču sabiedrības noskaņojums nebūt nav viennozīmīgs.

Uzrunājot Skotijas parlamentu, Salmonds trešdien norādīja, ka neatkarība ir labākais ceļš uz tālāku labklājību, taču jaunākā sabiedriskās domas aptauja liecina, ka palikšanu Apvienotās karalistes sastāvā atbalsta 52% respondentu, kamēr par atdalīšanos grasās balsot vien 32%.

Kamēr Salmonds uzrunāja likumdevējus, aktīvisti, kas atbalsta Skotijas palikšanu Lielbritānijas sastāvā, pilsētā uzstādīja divus mobilos elektroniskos reklāmas ekrānus. Viens no tiem vēstīja: "Spēks, esot Apvienotās karalistes sastāvā", bet otrs solīja "veiksmīgu parlamentu, kas strādās Skotijas labā".

Tikmēr Salmonds uzsvēra, ka SNP piedāvājot skaidru izvēli.

"Valdības arguments, mūsu pats svarīgākais postulāts, ir, ka ļaudis, kas dzīvo un strādā Skotijā, ir tauta, kas, visticamāk, izdarīs Skotijai vispareizāko izvēli," norādīja premjers. "Tas nav arguments, kas pakļaujams statistiskai manipulācijai, tas nav arguments dienas virsrakstiem, tas nav arguments, kuru radījušas bailes. Tā ir veselā saprāta nostāja, kas balstīta pieredzē."

Britu tradicionālās partijas, kas aktīvi iestājas par palikšanu Lielbritānijas sastāvā, brīdinājušās Salmondu, ka atlikušos 12 mēnešus viņu gaida smaga kauja.

Skotu leiboristu līdere Džoanna Lamonta norādīja, ka aģitēšana par referendumu Salmonda valdību apsēdusi tādā mērā, ka tai vairs neatliekot laika svarīgiem ikdienas jautājumiem, piemēram, iedzīvotāju novecošanās problēmas risināšanai.

Tā "nav valdība, bet kampaņa," kas Skotiju nolikusi "uz pauzes", paziņoja Lamonta, izraisot izsaucienus un svilpienus no SNP deputātu puses.

Tikmēr neatkarības pretinieku kampaņas vadītājs - bijušais Lielbritānijas finanšu ministrs Alisters Dārlings - uzrunāja ļaudis pie viena no ekrāniem, kurā saukļus ik pa brīdim nomainīja gleznaini Skotijas piekrastes un Edinburgas skati.

"Ja palūkojas uz ļaudīm Skotijā un ļaudīm Anglijā, nedomāju, ka tie būtu tik atšķirīgi. Nedomāju, ka, kādā veidā šķērsojot robežu ar Angliju, ļaudis pēkšņi ticētu netaisnībai un nevienlīdzībai," sacīja Dārlings, kurš arī pārstāv leiboristus.

Viņš pauda pārliecību, ka skoti, nākamā gada 18.septembrī dodoties pie balsošanas urnām, paturēs prātā priekšrocības, kuras tiem sniedz piederība Apvienotajai Karalistei.

"Mēs sastāvam vienā no senākajām sociālajām, politiskajām un ekonomiskajām savienībām. Kāpēc to saraut? Ir iespējas, kuras sniedz dalība plašākā Apvienotā Karalistē, ir darbavietas, kas atkarības no tirdzniecības ar Apvienoto Karalisti, ir ietekme, kura mums ir tādās organizācijās kā Eiropas Savienība un Apvienotās Nācijas, un ir kultūras saites," uzsvēra neatkarības pretinieku kampaņas līderis.

Dārlings piebilda, ka neatkarīgā Skotija būs "ļoti atkarīga" no Ziemeļjūras naftas.

Fiskālo pētījumu institūts (IFS) ceturtdien publicējis ziņojumu, kura autori brīdina, ka, Skotijai kļūstot neatkarīgai, tās budžetu nāksies samazināt par 5,9 miljardiem mārciņu.

Tomēr vienlaikus viņi norāda, ka gadījumā, ja ieņēmumi no naftas būs lielāki, nekā šobrīd tiek prognozēts, Skotija var izrādīties labākās fiskālās pozīcijās nekā pārējā Lielbritānija.

Pasaulē

Igaunija 2026.gadā varētu koncentrēties uz aktīvā dienesta attīstību un būtiski samazināt jauniesaukto skaitu nolūkā uzlabot karaklausības kvalitāti, ierosinājis Igaunijas Aizsardzības spēku komandieris ģenerālmajors Andruss Merilo.

Svarīgākais