\\Māja
TAVS MĀJOKLIS: Deklarēties viegli, izrakstīt – ilgi
 
©F64 Photo Agency

Mālpils iedzīvotāja savā īpašumā ļāva deklarēt dzīvesvietu cilvēkiem, kuri tur dzīvo un šo īpašumu īrē. Pēc neilga laika viņa konstatēja, ka īrnieki mājoklī deklarējuši savus radiniekus. Nav skaidrs, vai papildus deklarētās personas tur uzturas, bet mājokļa īpašniece nav mierā ar šādu patvaļu – uz mājvietu tiek nesti sūtījumi viņai nezināmiem cilvēkiem. Viņa, kārtīgs cilvēks būdama, tos gādā atpakaļ uz pastu, skaidrojas, kāpēc adresāts nav atrodams.

Devusies uz pašvaldību, lai noskaidrotu, kā no mājokļa var izrakstīt viņai nepazīstamās personas, jo sievieti uztrauc, vai tām tādējādi nav kādas ar viņas īpašumu saistītas privilēģijas, vai tās nevar veikt aizmuguriskas darbības, kas ietekmētu viņas īpašumu. Pagaidām sūtījumi ir bijuši nekaitīgi, bet ja vajadzēs skaidroties, piemēram, ar tiesu izpildītājiem vai parādu piedzinējiem, kuri ieradīsies personu fiktīvi deklarētajā dzīvesvietā?

Dzīvesvietas deklarēšana ir obligāts pienākums, bet tas nenozīmē, ka īpašumā deklarētā persona tāpēc tur drīkst palikt uz mūžu. Par dzīvesvietas nedeklarēšanu paredzēts sods. Tāpat kā par deklarēšanu fiktīvā dzīvesvietā. Bet tas nu ir fakts, ka deklarēt dzīvesvietu ir vieglāk un ātrāk, nekā mājokļa īpašniekam pēc tam fiktīvi deklarēto izrakstīt. Uz papīra viss ir jauki: deklarēt dzīvesvietu var tur, kur ir tiesisks pamats dzīvot. Turklāt bez mājokļa īpašnieka piekrišanas. Realitātē deklarēties var tikpat kā jebkur. Vienīgi Valsts prezidentu, bijušo un esošā, dzīvesvietā - ne. Tas būs aizdomīgi, ja kāds pieteiks dzīvesvietu Rīgā, Pils laukumā 3. Rīgas pilī.

Ja dzīvesvietu deklarē elektroniski www.latvija.lv, tad nav jāmaksā ne centa. Savukārt, lai izdeklarētu kādu personu, ir nepieciešama vizīte pašvaldībā klātienē, iesniegums, ko pārbaudīs un prasīs pretējās puses (proti, fiktīvi vai reāli deklarētās personas) viedokli. Tikai pēc tam informāciju par deklarēto dzīvesvietu anulēs. Tas var ilgt mēnesi, var arī ilgāku laiku. Tikmēr dzīvokļa īpašnieks turpinās maksāt lielāku rēķinu par atkritumu apsaimniekošanu, kas tiek aprēķināts atkarībā no īpašumā dzīvojošo personu skaita. Ar atpakaļejošu datumu pārrēķins netiks veikts.

Ja kāds īpaši nekaunīgs cilvēks vienā un tajā pašā īpašumā piedeklarējas vairākkārt, tad viņš var sagādāt īpašniekam daudz klapatu. Labā ziņa: par apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu dzīvesvietas deklarēšanas iestādēm, deklarējot dzīvesvietu, - uzliek naudas sodu no septiņdesmit līdz piecsimt eiro. Process par deklarētās dzīvesvietas ziņu pārbaudi arī ir bez maksas.