\\Māja
Pirmā gudrā ziema – kā ietaupīt naudu par apkuri un elektrību?
 
TET PIEDĀVĀ trīs Gudrās mājas risinājumu komplektus ekonomijai un komfortam: silto grīdu kontrolei, apkures vadībai un gaisa kvalitātes kontrolei, ko katrs klients var sakomplektēt atbilstoši savām vajadzībām un mājokļa izmēram un vadīt jeb kontrolēt no interneta lapas vai mobilo ierīču lietotnes ©Publicitātes foto

Sākoties aukstajiem gada mēnešiem, izmaksas par apkuri un rēķini par elektrību jūtami pieaug. Ikviens no mums vēlas savā mājoklī justies komfortabli, bet vienlaikus nesaķert galvu, ieraugot kārtējo rēķinu. Ne viens vien noteikti ir uzdevis jautājumu – vai un kā iespējams ietaupīt? Izrādās, ka tas ir iespējams. Atslēgvārds – pārdomāti tehnoloģiski risinājumi.

Par šiem noderīgajiem palīgiem vairāk stāsta Lattelecom elektrības pakalpojuma tet vadītājs Artūrs Pielēns-Pelēns.

Šā gada novitāte

Lattelecom savā pakalpojumu spektrā, kas domāti mājsaimniecībām, nodrošina tādus pakalpojumus kā, piemēram, elektrība, televīzija, internets, ko daudzi klienti jau iepazinuši un novērtējuši par labu esam. Sekojot līdzi pasaules tendencēm, cilvēku vajadzībām un vēlmēm, šogad pakalpojumu klāsts papildināts ar kādu novitāti - tet Gudrās mājas risinājumiem ērtākai un ekonomiskākai dzīvei.

Publicitātes foto

«Elektroenerģijas zīmola tet galvenais fokuss ir meklēt veidus, kā mājsaimniecības par elektrību var maksāt mazāk. Sākotnēji sākām ar elektroenerģijas tirgu, kur ieviesām konkurētspējīgus, izdevīgus un saprotamus tarifus, lai klienti paši varētu ietekmēt elektrības rēķinus, izmantojot biržas priekšrocības un cenas. Elektrību mēs piedāvājam pirkt izdevīgāk un pārdomātāk un šogad spērām vēl vienu soli tālāk un ieviesām tet Gudro māju, kur viens no risinājumiem ļauj ietaupīt par apkuri,» skaidro A. Pielēns-Pelēns.

Pašreiz tet piedāvā trīs Gudrās mājas risinājumu komplektus ekonomijai un komfortam: silto grīdu kontrolei, apkures vadībai un gaisa kvalitātes kontrolei, ko katrs klients var sakomplektēt atbilstoši savām vajadzībām un mājokļa izmēram un vadīt jeb kontrolēt no interneta lapas vai mobilo ierīču lietotnes.

Silto grīdu kontrole

«Silto grīdu kontrole ir piemērota visiem klientiem, kam mājās ir elektriskās siltās grīdas. Pirmajā brīdi var šķist, ka siltā grīda ir ļoti dārgs risinājums, taču šis risinājums apliecina, ka par silto grīdu var maksāt salīdzinoši maz vai līdzvērtīgi citiem apkures risinājumiem. Kā? Silto grīdu kontrole paredz, ka grīdas tiek sildītas, izvērtējot vairākus kritērijus: pirmkārt, mājās ir vai nav cilvēki, un ierīce (pateicoties kustību sensoriem) pati sapratīs, kad sildīt vairāk, kad mazāk. Arī pats klients, neizmantojot šos kustību sensorus, var sastādīt grafiku katrai dienai, kad viņš ir mājās, kad darbā, un kontroles ierīce attiecīgi tā arī strādās. Otrkārt, siltās grīdas risinājums izvērtē, kādas ir cenas biržā, proti, kad biržā cenas ir augstas, sildīs ar mazāku intensitāti, kad cenas saruks - sildīs ar lielāku intensitāti, tas nozīmē, ka patērētās kilovatstundas, iespējams, būtiski nemainīsies, bet tās būs lētākas. Treškārt, ierīce arī izvērtē, kāda ir gaisa temperatūra ārā, cik ilgā laikā atdziest un uzsilst konkrētās mājvietas grīdas segums, piemēram, flīzes. Un, izanalizējot visus šos parametrus, silto grīdu kontrole pati saprot, kā sildīt ekonomiskāk, vienlaikus klientam nodrošinot viņam komfortablo temperatūru,» stāsta A. Pielēns-Pelēns.

Aprēķināts, ka silto grīdu kontrole gadā ļauj ietaupīt 8 eiro uz vienu kvadrātmetru. «Ierīce atmaksājas aptuveni divu gadu laikā,» piebilst A. Pielēns-Pelēns.

Apkures vadība

Otrs Gudrās mājas piedāvājums - apkures vadība - būs noderīgs ikvienam, kam mājās ir centrālā apkure (gāze, granulas, elektrība) ar savu individuālo skaitītāju. Apkures vadība stādā pēc līdzīga principa kā silto grīdu kontrole: tā izvērtē (vai arī pats klients tai norāda), vai cilvēks ir mājās vai nav, kā arī temperatūru pielāgo katrai telpai. Piemēram, pa dienu nodrošina cilvēkam vajadzīgo temperatūru viesistabā, virtuvē, ja viņš tur uzturas, savukārt vakarā un naktī guļamistabā, bet telpas, kurās pa nakti neviens neuzturas, neapsilda ar tik lielu jaudu. Apkures vadība palīdz nepārmaksāt - tā samazina apkures izmaksas pat par 40% - un ļauj pielāgot apstākļus tā, lai mājoklis vienmēr atbilstu tā iedzīvotāju komforta līmenim un paradumiem.

Gaisa kvalitātes kontrole

Bet gaisa kvalitātes kontroles risinājums būs ieguvums, domājot par veselību ilgtermiņā. Gaisa kvalitātes kontrole ik pēc 2 minūtēm istabā mēra gaisa mitrumu, temperatūru, CO2 līmeni un ziņo par atkāpēm no normām, piemēram, gaiss ir pārāk sauss, mitrs, kā arī mobilajās ierīcēs klients saņem brīdinājumu un rekomendāciju tālākai rīcībai. «Risinājums nodrošina to, lai klients parūpētos, ka telpās allaž ir svaigs un kvalitatīvs gaiss, jo tam ir ietekme uz cilvēka pašsajūtu. Kā arī apkures sezonā ļauj izvairīties no siltuma zudumiem, pārlieku ilgi vēdinot telpas,» akcentē elektrības pakalpojuma tet vadītājs.

Visi šie trīs Gudrās mājas risinājumi ir nopērkami ar bezprocentu nomaksu līdz pat 36 mēnešiem - principā klienta ikmēneša maksājums veido līdzvērtīgu summu tai, ko izdevies ietaupīt par elektrību vai apkuri, uzstādot iekārtas. Bet pēc nomaksas termiņa beigām viss ietaupījums paliek klienta maciņā.

Vienkārši un ērti

Uzstādāmās ierīces ir nelielas, to uzstādīšanai vajadzīgas vien dažas minūtes. Savukārt to vadīšana un ziņojumu saņemšana notiek caur mobilo telefonu (nepieciešams lejuplādēt aplikāciju tet enerģija) un datoru (visas darbības notiek, ielogojoties portālā).

«Tā kā Latvijā izpratne par Gudrās mājas iespējām šobrīd tikai pamazām veidojas, esam atvērti konsultācijām. Pirmkārt, informāciju, kādas ierīces izvēlēties un kā tās pareizi lietot un pārvaldīt, var atrast tet mājaslapā gudraenergija.tet.lv. Otrkārt, ja tomēr rodas vēl kādas neskaidrības, mums var zvanīt uz tālruni 177 vai ierasties klātienē kādā no mūsu veikaliem - darbinieki visu parādīs, izskaidros. Viņi arī palīdzēs klientam sakomplektēt vajadzīgo risinājumu. Ir iespēja meistaru izsaukt arī uz mājām.»

Starp citu, mājaslapā gudraenergija.tet.lv pieejami komplektēšanas gidi - arī tie var palīdzēt tik skaidrībā, kas no piedāvājuma būs vajadzīgs tieši konkrētajam cilvēkam.

Svarīgi piebilst, ka ierīču uzstādīšana, palaišana neprasa specifiskas zināšanas - tā ir ērta un vienkārša, arī aplikācijas un portāla lietošana nepieprasa padziļinātas zināšanas informācijas tehnoloģiju jomā, nav jābūt datorzinātņu guru. Turklāt Gudrās mājas risinājumu iespējams izmēģināt, tas ir, interesējošās iekārtas var iegādāties, uzstādīt un lietot, un, ja tomēr cilvēks pārdomā vai vēlas atteikties no visām vai tikai kādas ierīces, to var izdarīt 30 dienu laikā no iegādes brīža, saņemot atpakaļ samaksāto naudu.

Piedāvājumā arī citas viedierīces

Lai arī minētie risinājumu komplekti ir Gudrās mājas galvenie balsti, uzņēmums piedāvā arī daudzas citas viedierīces, kas var būt noderīgas cilvēkam ikdienā. Piemēram, gudrā rozete. Ar to iespējams kontrolēt jebkuru elektroierīci attālināti. Katrai pie rozetes pieslēgtajai ierīcei var sastādīt grafiku - kad tā jāizslēdz vai jāieslēdz, tādā veidā iekārtu vadot automātiski. Piemēram, izslēgt bērnistabā gaismu, kad bērns jau ir iemidzis, bet kad laiks celties, gaismu attālināti ieslēgt. Tāpat, visticamāk, vismaz vienreiz mūžā katram no mums, izejot no mājās, pēkšņi uzplaiksnī doma - vai es izslēdzu gludekli? Lai saglabātu sirdsmieru, atliek tikai attālināti izslēgt rozeti. Šī pati rozete var kalpot arī drošībai, piemēram, ģimene ir devusies ceļojumā, bet, lai radītu iespaidu, ka kāds ir mājās, katru dienu uz pāris stundām attālināti - no telefona - var ieslēgt gaismu, televizoru.

Ieskats Amerikas fantastiskā

Šobrīd uzņēmums strādā pie specifiskāku drošības risinājumu izveides mājām. Tāpat padomā ir arī citi Gudrās mājas papildinājumi. «Cilvēkiem patīk jaunās tehnoloģijas. Tās atvieglo viņu dzīvi, un cilvēks vairāk laika var veltīt interesējošām lietām, daļu ikdienas rūpju uzticot tehnoloģiskiem risinājumiem. Gudrās mājas Latvijā ir tikai sākuma stadijā, taču līdz ar atbilstošu risinājumu pieejamību tās varētu kļūt arvien izplatītākas. Prognozēju, ka jau 2020. gadā 30% Latvijas mājsaimniecību varētu būt aprīkotas ar vismaz kādu gudrās mājas ierīci.» A. Pielēns-Pelēns piebilst, ka Amerikā un Rietumeiropas valstīs gudro māju tirgus attīstībai ir ļoti strauji tempi. «Tas ir laika jautājums: 5 līdz 10 gadi, kad Amerikā jau pieejamie risinājumi sasniegs arī mūs. Piemēram, ir jau tirgū gudrās guļamistabas - gulta pati saklājas, cilvēku pamodina spilvens, nevis modinātājs. Ledusskapis pats no veikala pasūta vajadzīgos produktus vai atsūta cilvēkam ziņu, kas jāpērk. Cepeškrāsns noskenē tajā ievietoto produktu un pati izvēlas laiku un temperatūru, kādā tas jāpagatavo,» fantastikas filmai līdzīgu sižetu uzbur A. Pielēns-Pelēns. Taču tā nav fantastiska, bet iespējas dzīvē. Šobrīd gan cenas šādiem brīnumiem ir augstas, tomēr pēc pāris gadiem tās vairs nebūs luksusa preces, bet pieejamas ikvienam lietotājam. Līdzīgu scenāriju jau esam piedzīvojuši ar citām ierīcēm.


http://news.lv/Neatkariga_Rita_Avize_Latvijai/2018/11/06/pirma-gudra-ziema-ka-ietaupit-naudu-par-apkuri-un-elektribu