Šobrīd dārzos visā krāšņumā zied krokusu līdzinieces – rudens vēlziedes. Populārākās ir violetās, taču tikpat skaistas ir arī citas – gaiši zilganās, purpurrozā un baltās.
Liliju dzimtā ir apmēram 50 sugu agri pavasarī un rudenī ziedošu vēlziežu. Lielākā daļa no tām uzplaukst tieši pavasarī reizē ar krokusiem. Pazīstamas ir rudens ziedētājas, kas bezlapu periodā veido krokusiem līdzīgus ziedus: no šīs īpašības radies latviskais nosaukums – vēlziedes, taču tikpat labi tās varētu dēvēt arī par agrziedēm.
Vietās, kur nav raksturīgas bargas ziemas, piemēram, Anglijā, puķkopji dažas vēlziežu sugas, kas pie mums, Latvijā, uzplaukst tikai pēc sniega nokušanas, sauc par ziemas vēlziedēm.
Rudenī ziedošajām vēlziedēm ziedi ir dažādu nokrāsu purpurrozā vai violeti, atsevišķām šķirnēm – arī balti.
Vērts zināt
Vēlziedes ir daudzgadīgas, tās izaug 15–50 cm augstas. Katra suga veido dažāda lieluma bumbuļsīpolus un stublāju ar lapām. Lapas veidojas agrā pavasarī, bet vasarā atmirst. Rudenī no augsnes izspraucas tikai ziedi.
Vecās lapas pirms to nodzeltēšanas neaizvāc, jo tas ievērojami samazina ziedu skaitu nākamajā gadā, turklāt nenobrieduši bumbuļsīpoli veicina dažādu vīrusslimību izplatību.
Vēlziedes zied ar piltuvveida, zvanveida vai uz augšu vērstiem dažāda lieluma ziediem.
Ziedu krāsa var būt dažādos rožainos, violetos, baltos toņos, arī dzeltena, ar svītrām vai šahveida zīmējumu.
Vēlziedēm nepatīk bieža pārstādīšana. Visdekoratīvāk izskatās augi, kas bez pārstādīšanas vienā vietā aug trīs četrus gadus.
Parasti viens vēlziežu bumbuļsīpols citu pēc cita veido vairākus ziedus, katrs no tiem priecē apmēram nedēļu.
Vēlziedes ir indīgas! Augi lielākā vai mazākā koncentrācijā satur alkoīdus: kolhamīnu un kolcihīdu, ko medicīnā izmanto kā audzēju preparātu sastāvdaļas. Pēc tiešas saskares ar vēlziežu ziediem, lapām vai sīpoliem noteikti rūpīgi nomazgā rokas!
Vieta un augsne dārzā
Vēlziedes ir pieticīgas, tāpēc to audzēšana nav sarežģīta. Tās stāda saulainā vietā, no vējiem aizsargātā auglīgā, trūdvielām bagātā, pietiekami mitrā un mitrumu caurlaidīgā smilšmāla augsnē. Rudens ziemcietes pacieš lielāku ēnu un mitrumu. Rudens vēlziedes īpaši piemērotas stādījumiem, kur nepieciešams košs krāsu akcents rudenī. Tās var stādīt starp skujkokiem, pie papardēm, ūdenstilpju krastos vai kopā ar zemām ziemcietēm (ložņu cekuliņiem, atragenēm), kurām nav plašas sakņu sistēmas.
Vēlziedes labi izskatās, sastādītas lielākās vai mazākās grupās zālienā vai akmeņdārzā. Ziedus var griezt likšanai vāzēs vai pušķu veidošanai, tie ir viegli uzziedināmi. Dažas vēlziežu sugas un šķirnes ziemā ieteicams piesegt ar skujām vai apbērt ar sausu pakaišu kūdras substrātu, lai dzinumu pumpuri, kas atkušņos pamanās izlīst virszemē, neiegūtu neglīti brūnus plankumus.
Stādīšana
Rudenī ziedošās vēlziedes jaunā vietā pārstāda vasarā pēc lapu nokalšanas, taču no jauna tās dārzā var iestādīt arī rudenī. Atkarībā no sugas prasībām un bumbuļsīpola lieluma vēlziedes stāda 8–20 cm dziļi un piecu centimetru attālumā citu no citas. Ja augsne ir smagāka, pirms stādīšanas bedrītē ieber sauju grants – tā būs laba drenāža. Stādījumu mulčē ar neitralizētas kūdras slāni. Vēlziedes vienā vietā audzējot vairākus gadus, tās ik rudeni piebaro ar sezonai piemērotu komplekso minerālmēslojumu, piemēram, Kemiru. Pēc norakšanas sīpolus ilgi neuzglabā, bet cenšas ātri iestādīt, lai tie kastītē neuzziedētu. Lapas rudens vēlziedēm novāc tikai pēc pilnīgas to nokalšanas