Valsts policija un drošības dienesti šodien strādās pastiprināti un būs gatavi dažādām iespējamām provokācijām.
Kā aģentūrai LETA norādīja Iekšlietu ministrijas (IeM) prese pārstāve Sintija Virse, precīzs šodien darbā iesaistīto policistu skaits netiks atklāts, taču tas būs pietiekams, lai spētu nodrošināt sabiedrisko kārtību un drošību. Ja policisti būs strādājuši ilgāk par noteikto darba laiku, viņiem tiks samaksāts arī par darbā pavadītajām virsstundām.
Iekšlietu ministre Linda Mūrniece sacīja, ka nevēlas izpaust informāciju, vai šajā dienā Latvijā varētu ierasties kādas radikāli noskaņotas personas no citām valstīm. IeM preses pārstāve Virse aģentūrai LETA atgādināja, ka, ja persona ir iekļauta tā saucamajā "melnajā sarakstā", tad jebkurā gadījumā no trešajām valstīm Latvijā tā ielaista netiks, bet, ja persona mēģinās ieceļot no Šengenas zonas valstīm, Robežsardzes imigrācijas struktūrvienību darbinieki, veicot pārbaudes valsts iekšienē, var atklāt šo liegumu.
Mūrniece uzsvēra, ka policija un drošības dienesti pastiprinātā režīmā strādā jau vairākas nedēļas, un šodien tā "būs klāt visur". Pēc pašas ministres domām gan nekam ārkārtējam šodien nevajadzētu notikt.
Pieteikumi par pasākumu rīkošanu 13.janvārī ir saņemti galvenokārt no radikālajām organizācijām, kā arī atsevišķiem antisociāliem elementiem. Kā sacīja Mūrniece, šie cilvēki un organizāciju pārstāvji Vecrīgā gribēs pulcēties ne to iemeslu dēļ, kādu tauta pulcējās pagājušajā gadā.
Kā sacīja ministre, IeM rīcībā nav informācijas, ka šodien varētu tikt apdraudēta Saeimas ēka. Par tās drošību gādā Aizsardzības ministrija. "Cilvēki ir sapratuši, ka logu dauzīšana nav metode problēmu risināšanai," piebilda Mūrniece.
Pēc Mūrnieces teiktā, pēdējā laikā protesta pasākumi nav ar dziļu jēgu vai vēlmi kaut ko atrisināt. Arī šogad ir grūti saprast, kas ir tās lietas, ko vēlas panākt šajā datumā, sacīja ministre.
Visticamāk, šogad atsevišķas sīkpartijas mēģinās sākt priekšvēlēšanu aģitāciju. "Mēs precīzi zinām personas, kas pieteica pasākumus 13.janvārī, sekojam informācijai internetā. Mēs būsim visur," uzsvēra Mūrniece.
Kā ziņots, pirms gada šajā dienā aptuveni 10 000 cilvēku sapulcējās Doma laukumā uz protesta akciju, kuras laikā tika pieprasīta Saeimas atlaišana. Organizētā akcija noritēja salīdzinoši mierīgi.
Pēc protesta akcijas Vecrīgā sākās masu nekārtības un grautiņi, kuros vairāki simti jauniešu stundām ilgi demolēja pilsētas centru, - tika izsisti logi vairākām tirdzniecības vietām un valsts iestāžu ēkām, stipri cieta arī Saeimas nams, tika aplaupīts alkoholisko dzērienu veikals un nodarīti citi būtiski postījumi. Grautiņos cieta valsts, pašvaldības un privātais īpašums, tostarp vairākas policijas automašīnas. Dažu stundu laikā tika aizturēti 106 huligāni.
Pret 46 aizturētajām personām Rīgas tiesu apgabala prokuratūrā joprojām turpinās izmeklēšana par aktīvu dalību 13.janvāra nekārtībās, aģentūru LETA informēja prokuratūras ārējo sakaru koordinētājs Andrejs Vasks. Šīm 46 personām jau 2009.gada jūlijā celtas apsūdzības pēc Krimināllikuma 225.panta 2.daļas - par aktīvu piedalīšanos masu nekārtībās, ja tās saistītas ar grautiņiem, postījumiem, dedzināšanu, mantas iznīcināšanu vai ar vardarbību pret personu, vai ar pretošanos varas pārstāvjiem. Par to draud brīvības atņemšanas sods uz laiku no astoņiem līdz 15 gadiem.
Vēl pret 18 personām lieta tika izdalīta un nodota atpakaļ policijai izmeklēšanas turpināšanai. Tāpat šajā izdalītajā lietā policijai būs jāturpina meklēt līdz šim nenoskaidrotās personas, kuras arī piedalījās 13.janvāra nekārtībās.
Kā ziņots, policija kriminālvajāšanas sākšanai uz prokuratūru nosūtījusi 13.janvāra grautiņu kriminālprocesa pirmo daļu, kas saturējusi materiālus par 64 personām. Iesaistīto personu skaita, nodarīto zaudējumu un apjomīgo lietas materiālu ziņā šī bijusi viena no pēdējā laika apjomīgākajām izmeklēšanām, iepriekš norādīja policijā. Likumsargi prognozē, ka kopumā par darbībām 2009.gada 13.janvārī Vecrīgā pie kriminālatbildības varētu tikt saukti aptuveni 100 cilvēki.