Priekšlikumos likumprojektam par dabasgāzes tirgus atvēršanas principiem tiek rosināts atlikt termiņu uzņēmuma AS "Latvijas Gāze" sadalīšanai.
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) iesniedza priekšlikumu grozījumiem Enerģētikas likumā, rosinot mainīt termiņu vienotā pārvades un uzglabāšanas operatora pilnīgai nošķiršanai no 2017.gada 31.decembra uz 2019.gada 31.decembri.
LTRK uzsver, ka Lietuvas un Igaunijas pieredze liecina - pilnīgai īpašumtiesību nošķiršanai un uzņēmuma aktīvu atsavināšanai nepieciešami vairāk nekā trīs gadi. Turklāt Lietuvā un Igaunijā bija nepieciešama tikai pārvades, nevis vienotās uzglabāšanas un pārvades infrastruktūras atsavināšana, kā tas ir Latvijā. Tāpat ar pašreiz plānoto termiņu pastāv risks, ka par atsavinātajām akcijām nav iespējams iegūt tirgus vērtībai atbilstošu cenu, tāpēc esošie akcionāri varētu izmantot prasījumu tiesības pret Latvijas valsti saistībā ar noslēgto investīciju aizsardzības līgumu, piebilst LTRK.
LTRK arī uzskata, ka pašlaik likumprojektā paredzētais "nesamērīgi īsais termiņš" infrastruktūras atsavināšanai neļauj pat ieinteresētiem pircējiem izlemt par infrastruktūras iegādi.
Tāpat LTRK pauž viedokli, ka nav pietiekams likumprojektā paredzētais laiks uzņēmuma reorganizācijai, nošķirot pārvades un uzglabāšanas infrastruktūru.
Ņemot vērā, ka priekšlikumus likumprojektiem var iesniegt deputāti, parlamentārie sekretāri, valdības pārstāvji u.c., tad par šo LTRK ierosinājumu deputāti var arī nebalsot.
Līdzīgu priekšlikumu iesniedza arī deputāts Aivars Meija (NSL). Viņš gan rosina šo termiņu atlikt uz vienu gadu - līdz 2018.gada 31.decembrim.
Iepriekš arī "Latvijas Gāzes" pārstāvji norādīja, ka dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora īpašumtiesību nodalīšana ir laikietilpīgs process, tāpēc gāzes koncerns aicināja likumprojektā minēto termiņu 2017.gada 31.decembri aizstāt ar 2019.gada 31.decembri.
Kā ziņots, Saeima oktobrī pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja grozījumus Enerģētikas likumā, kas paredz dabasgāzes tirgus atvēršanas principus no 2017.gada 3.aprīļa, kā arī uzņēmuma "Latvijas Gāze" sadalīšanas nosacījumus.
Likumprojekts nosaka, ka līdz 2017.gada 3.aprīlim vertikāli integrētajam uzņēmumam AS "Latvijas Gāze" ir pienākums izveidot divus juridiski neatkarīgus uzņēmumus. Viens no uzņēmumiem pildīs pārvades sistēmas operatora un uzglabāšanas sistēmas operatora pienākumus, otrs īstenos dabasgāzes sadales sistēmas operatora un tirgotāja funkcijas.
Grozījumos Enerģētikas likumā paredzēti divi galvenie termiņi pilnai pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora īpašumtiesību nodalīšanai.
Pirmais termiņš ir 2017.gada 3.aprīlis, kad jāizveido juridiski neatkarīga sabiedrība, kas nodrošina dabasgāzes pārvades sistēmas operatora un uzglabāšanas sistēmas operatora pakalpojumus un kuras īpašumā ir pārvades sistēmas aktīvi, bet rīcībā ir Inčukalna pazemes gāzes krātuve.
Otrs termiņš ir 2017.gada 31.decembris, kad ir pilnībā jāpabeidz dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora īpašumtiesību nodalīšana, tas ir, jāpanāk situācija, ka pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators ir no "Latvijas Gāzes" neatkarīga kapitālsabiedrība, kuras īpašnieki ne tieši, ne netieši nav saistīti ar "Latvijas Gāzi" vai tās akcionāriem. Šāda prasība neattiecas uz finanšu institūcijām, kurām pieder akcijas vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatorā, kā arī energoapgādes komersantā, kurš nodarbojas ar dabasgāzes ražošanu vai tirdzniecību.
Šī likumprojekta mērķis, īstenojot dabasgāzes tirgus reformas otro jeb noslēdzošo posmu, ir nodrošināt dabasgāzes pārvades sistēmas operatora un uzglabāšanas sistēmas operatora nodalīšanu no darbībām, kas saistītas ar dabasgāzes sadali vai tirdzniecību, kā arī noteikt prasības un pienākumus tirgus dalībniekiem, darbojoties atvērtā dabasgāzes tirgū, kad lietotājiem pastāv iespēja brīvi izvēlēties dabasgāzes tirgotāju un iegādāties dabasgāzi par cenu, kas noteikta, tirgus dalībniekiem savstarpēji vienojoties. Tādējādi tiks attīstīta konkurence dabasgāzes iekšējā tirgū.