Pateicoties politiķu aktīvajai rosībai nākamā gada budžeta sakarā, fiskālā telpa ir izsmelta diviem gadiem uz priekšu,- šorīt Latvijas Radio sacīja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis.
Ar saviem lēmumiem faktiski esam iztērējuši arī 2015.gada budžetu, kas nozīmē, ka jaunas iniciatīvas un priekšlikumi budžeta sadalē nebūs iespējami, skaidroja premjers, piebilstot, ka pirmsvēlēšanu gaisotnē politiķi bijuši īpaši rosīgi ar dažādiem ierosinājumiem.
Šogad plānotās izmaiņas nodokļu un pabalstu jautājumos faktiski atsauksies uz 2015.gada budžetu, kad jaunas iniciatīvas nebūs iespējamas, norādīja Dombrovskis, ar fiskālo telpu skaidrojot ieņēmumu un izdevumu proporciju prognozes un līdzekļu atlikumu jaunām iniciatīvām.
Premjers pauda cerību, ka koalīcijas partneri nekavēs budžeta apstiprināšanu, ņemot vērā panāktās vienošanās. Noskaņojumu koalīcijā Dombrovskis vērtēja kā konstruktīvu, cerot, ka budžeta pieņemšanas procesā jaunas problēmsituācijas neradīsies un pašreizējā koalīcija varēs turpināt darbu.
Jau ziņots, ka vakar no trīs diskusiju jautājumiem koalīcija ir panākusi vienošanos par atbalsta pasākumiem demogrāfijā un ostu nodokli jeb ostu maksājumiem. Saistībā ar panākto vienošanos demogrāfijas jomā atbildīgajām ministrijām, tostarp Labklājības ministrijai, tiks uzdots iesniegt attiecīgus priekšlikumus 2014.gada valsts budžeta izskatīšanai otrajā lasījumā.
Panāktā vienošanās par ostu maksājumu paredz, ka valsts budžetā šis maksājums tiks iekasēts tādā pašā apmērā, kā jau tagad tiek iekasēts pašvaldību budžetos, skaidroja Dombrovskis. Ekonomikas ministrija kopā ar Satiksmes ministriju ir aicināta vērtēt šī maksājuma administrēšanu, lai neļautu manipulēšanu ar šo maksājumu. Viņš atsaucās uz Rīgas brīvostas piemēru, kuras maksājums ir daudzkārt mazāks nekā Ventspils ostai, kas pēc apgrozījuma ir salīdzināma ar galvaspilsētas ostu.
Vēl turpināsies sarunas par izmaiņām Imigrācijas likumā, kas skar jautājumu saistībā ar termiņuzturēšanās atļauju piešķiršanu pret nekustamā īpašuma iegādi. Premjers cer, ka vienošanās tiks panākta līdz laikam, kad valsts budžets Saeimā konceptuāli tiks skatīts pirmajā lasījumā.
Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK līderis Roberts Zīle piebilda, ka termiņuzturēšanās atļauju piešķiršanas jautājumā kompromiss vēl nav panākts. Zīle arī piebilda, ka cer uz kompromisa panākšanu. Likumā noteiktie termiņi ir jāievēro, tāpēc valdības sēdē nacionālā apvienība nekavēs budžeta izskatīšanas virzību.
Kā ziņots, ar valdošās koalīcijas partneriem panāktā vienošanās demogrāfijas jautājumā paredz lielāku atbalstu apdrošinātām personām nekā neapdrošinātām, vakar žurnālistiem sacīja labklājības ministre Ilze Viņķele (V). Ministre teica, ka panāktajā kompromisā saskata "Satversmes tiesas riskus", jo tas rada nevienlīdzīgu attieksmi pret personām vienādos apstākļos. Viņa nodēvēja vienošanos par "tīri politisku", jo tā, viņasprāt, nemazinās nevienlīdzību un neveicinās jauno vecāku integrāciju darba tirgū, stimulēšanu iegūt izglītību vai meklēt darbu, ko paredzēja vairāki Labklājības ministrijas (LM) priekšlikumi jauno vecāku atbalstam.
Jaunām politikas iniciatīvām nākamā gada budžetā paredzēti 170,919 miljoni latu. Šo summu veido gan papildus piešķirtie finanšu līdzekļi ministrijām un valsts neatkarīgajām institūcijām, gan arī valdības iepriekš pieņemtie lēmumi, piemēram, par minimālās algas palielināšanu līdz 225 latiem pašreizējo 200 latu vietā.
Nākamā gada budžetā visvairāk papildu līdzekļi - 28,5 miljoni latu - paredzēti Veselības ministrijai, lai paaugstinātu ārstniecības personu darba samaksu, nodrošinātu ambulatorajai ārstniecībai paredzēto zāļu iegādes izdevumu kompensāciju un centralizētu medikamentu iegādi, samazinātu ambulatoro veselības aprūpes pakalpojumu gaidīšanas rindas, paaugstinātu minimālo darba algu sistēmā strādājošajiem u.c.
Ekonomikas ministrijai nākamā gada budžetā paredzēts piešķirt 28 miljonus latu elektroenerģijas ražošanas atbalsta fonda izveidei, Reemigrācijas atbalsta pasākumu īstenošanai u.c.
Autoceļu sakārtošanas programmas 2014.-2020.gadam īstenošanai, dotācijai zaudējumu segšanai sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem un citiem Satiksmes ministrijas pasākumiem plānots piešķirt 26,4 miljonus latu.
Kultūras ministrijai plānots atvēlēt 12,3 miljonus latu kultūras telpas attīstībai, starptautiskajai sadarbībai, Latvijas Nacionālās bibliotēkas uzturēšanai, kapitālsabiedrību dotācijām, atlīdzības palielināšanai kultūras iestādēs strādājošajiem un citiem pasākumiem.
Savukārt Nacionālo bruņoto spēku Kājnieku brigādes mehanizācijai, NATO izcilības centram stratēģiskās komunikācijas jautājumos, gaisa telpas novērošanas sistēmas uzstādīšanai un citiem Aizsardzības ministrijas pasākumiem paredzēts atvēlēt 11 miljonus latu.
Valdības vienošanās par nodokļu izmaiņām paredz, ka nākamgad iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme tiks saglabāta pašreizējā apmērā - 24% -, taču tiks samazināta sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas likme darba ņēmēju pusē no 11% uz 10,5% un darba devēju pusē no 24,09% uz 23,59%. Nākamgad tiks paaugstināts IIN atvieglojums par apgādājamajām personām no 80 uz 116 latiem un neapliekamais minimumu no 45 līdz 53 latiem. Savukārt IIN likme tiks samazināta 2015.gadā līdz 23% un 2016.gadā līdz 22%.