Rīt pēcpusdienā vai svētdien Latviju sasniegs Krievijas smogs

Smogs Krievijā © Scanpix

Rīt pēcpusdienā vai svētdien Krievijas ugunsgrēku piesārņotās gaisa masas sasniegs Latviju, brīdina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi.

Turpinoties plašiem mežu ugunsgrēkiem Krievijā, degšanas procesā radušās daļiņas un dūmi ar atmosfēras plūsmām var nonākt arī virs Latvijas teritorijas.

Jau vakar gan Latvijā, gan arī reģionos, virs kuriem atrodas ar dūmiem piesārņotās gaisa masas, vējš pakāpeniski sāka iegriezties no austrumu puses, līdz ar to piesārņotās gaisa masas pārvietojas uz rietumiem. Gaisa masu plūsma pašlaik ir lēna, līdz ar to arī piesārņojuma izplatība nav ātra.

"Kā rāda jaunākā satelītu informācija, piesārņotās gaisa masas vispirms tuvosies Baltkrievijas austrumu robežai un tikai pēc tam sasniegs Latvijas dienvidaustrumu un austrumu rajonus. Tas varētu notikt rīt dienas otrajā pusē vai arī tikai svētdien. Tad arī būs iespēja precīzāk analizēt, kā atmosfēras piesārņojums izplatīsies mūsu valsts robežās," skaidro speciālisti.

Diemžēl austrumu puses vēji Latvijā saglabāsies ilgāk, nekā sākotnēji bija prognozēts, no rietumiem tie varētu iegriezties tikai nākamās nedēļas otrajā pusē.

Kā ziņots, ir izskanējušas bažas, ka Baltijas reģionu varētu sasniegt radiācija no Krievijas mežu ugunsgrēkiem. Latvijā nevienā no 16 radiācijas novērošanas stacijām, kas galvenokārt izvietotas gar valsts robežu, nav konstatēts paaugstināts radiācijas līmenis.

Valsts vides dienesta (VVD) Radiācijas drošības centra (RDC) direktora pienākumu izpildītājs Jāzeps Malnačs vakar informēja, ka patlaban ir saņemta oficiāla informācija no Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras par to, ka Krievijā visi kodolpētniecības centri ir drošībā un visās vietās, kur var būt paaugstināta radiācija, ugunsgrēki ir nodzēsti vai tiek kontrolēti. Radioaktīvās vielas un kodolmateriāli ir novietoti drošās vietās un nerada draudus videi un cilvēkiem. Mežu degšana ziņojumā netiek minēta.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais