Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji, veicot vairāk nekā 17 kratīšanas Rīgā un citos Latvijas novados, apturēja kādas organizētas personu grupas darbību, aģentūru LETA informēja VID.
Personas nodarbojās ar izvairīšanos no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. Kriminālprocesa ietvaros par aizdomās turētām ir atzītas sešas personas.
Veicot izmeklēšanas un operatīvās darbības, VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji apturēja organizētu personu grupu, kas 2016.gada laikā veica fiktīvu darījumu ķēdes, lai izvairītos no nodokļu nomaksas un legalizētu noziedzīgā ceļā iegūtus finanšu līdzekļus.
Šī gada septembrī VID Finanšu policijas pārvalde uzsāka kriminālprocesu saskaņā ar Krimināllikuma 218.panta trešo daļu un 195.panta trešo daļu. Šī gada novembrī finanšu policijas izmeklētāji pirmstiesas izmeklēšanas ietvaros noziedzīgās shēmas dalībnieku dzīvesvietās, transportlīdzekļos, birojos veica 17 kratīšanas Rīgā un Rīgas, Limbažu, Jēkabpils rajonos. Kratīšanu laikā organizētā grupējuma dalībnieks veica pretdarbību, mēģinot iznīcināt pierādījumus, taču pateicoties izmeklētāju profesionalitātei, pretdarbība tika novērsta un pierādījumi netika iznīcināti.
Pašlaik, veicot kriminālprocesa pirmstiesas izmeklēšanu, ir noskaidrots, ka fiktīvo darījumu ķēdē tika iesaistīti aptuveni 30 gan reāli strādājoši, gan fiktīvi uzņēmumi. Grupējuma kodolu veidoja trīs personas, kas veica reālu uzņēmējdarbību, ievedot Latvijā no tuvējām Eiropas savienības valstīm (Lietuvas un Igaunijas) preces, kuras realizēja Latvijā.
Kriminālprocesa ietvaros tika aizturētas piecas personas un četras no tām tika nogādātas īslaicīgas aizturēšanas birojā. Šobrīd minētajā kriminālprocesā sešas personas ir atzītas par aizdomās turētām un tām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Valsts budžetam nodarīto zaudējumu apmērs vēl tiek precizēts.
Shēmas klienti savos pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pārskatos iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem, tādējādi samazinot sava uzņēmuma valsts budžetā maksājamo nodokļu apmēru, iegūstot tiesības veikt PVN priekšnodokļa atmaksu.
Pirmstiesas izmeklēšanas ietvaros ir noskaidrots, ka no Eiropas savienības valstīm tika ievesta divu veidu prece - lopbarības graudi un to produkti, kurus piegādāja pārstrādes uzņēmumam un zemnieku saimniecībai, kā arī plastikāta granulas, kuras piegādāja plastmasas izstrādājumu ražotājiem.
Vērā ņemams ir fakts, ka graudu ievešana galvenokārt notika no 2016.gada februāra līdz jūnijam, bet jūlijā tā tika pārtraukta, jo šajā jomā tika ieviesta reversā PVN maksāšanas kārtība, uzsver VID.
Tuvojoties PVN deklarāciju iesniegšanas termiņiem, tika aprēķināts faktiskais apgrozījums un valsts budžetā maksājamais PVN apmērs, sagatavota tabula ar datiem par precēm (darījumu skaits, darījumu summas un datumi), ko nepieciešams iepirkt no fiktīvajiem piegādātājiem.
Abas puses šos darījumus nodeklarēja, lai VID iesniedzamajos pārskatos nebūtu nesakritības un VID nerastos aizdomas par fiktīvu uzņēmumu iekļaušanu PVN priekšnodokļa atskaitēs.
Izmeklēšanas interesēs plašāka informācija šobrīd netiks sniegta.