Kultūras ministrija rosina mīkstināt sodus par mūzikas publisku atskaņošanu bez atļaujas

Kultūras ministrija rosina veikt grozījumus Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (APK), aicinot pārskatīt pašreizējās sankcijas par autortiesību un blakustiesību pārkāpumiem publiskā izpildījuma gadījumā, kas raisījušas plašas diskusijas un neapmierinātību sabiedrībā attiecībā uz piemēroto sodu apjomiem.

Kā aģentūru LETA informēja kultūras ministres Žanetas Jaunzemes-Grendes (VL-TB/LNNK) padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Ieva Līne, Kultūras ministrija vakar nosūtījusi vēstuli Tieslietu ministrijai, norādot, ka APK paredzētās sankcijas attiecībā uz pārkāpumiem publiskā izpildījuma jomā ir jāpārvērtē, lai nodrošinātu, ka administratīvā soda uzlikšana par pirmreizēju pārkāpumu, publiski atskaņojot mūziku bez attiecīgas atļaujas, darbotos preventīvi un būtu taisnīga.

Kultūras ministrija piedāvā par pirmreizēju pārkāpumu piemērot brīdinājumu, nevis uzreiz uzlikt naudas sodu.

Patlaban APK 155.8 pants noteic, ka par autortiesību vai blakustiesību pārkāpšanu fiziskām personām tiek piemērots naudas sods no 200 līdz 500 latiem, bet juridiskām personām - no 500 līdz 5000 latiem, konfiscējot autortiesību un blakustiesību pārkāpuma objektus un to nesējus. Šis regulējums attiecas arī uz tiem gadījumiem, kad administratīvais pārkāpums izpaužas kā autortiesību darbu publisks izpildījums, nesaņemot tam nepieciešamo atļauju un/vai nesamaksājot atlīdzību.

Ministrija vērš uzmanību arī uz to, ka, veicot jebkādas izmaiņas šajā APK pantā, ir jāvērtē grozījumu ietekme uz visu autortiesību sistēmu, ne tikai uz publiskā izpildījuma jomu.

Kā ziņots, sabiedrībā rezonansi izraisīja fakts, ka telpaugu apmaiņas punkta "Mājas svētība" pārstāvjiem tika uzlikts 500 latu administratīvais naudas sods par autortiesību un blakustiesību pārkāpšanu saistībā ar radio pārraižu klausīšanos.

Autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūra un Latvijas Autoru apvienība (AKKA/LAA) uzskata - lai atskaņotu mūziku gan darbavietā, gan citās publiskās vietās, uzņēmumiem nepieciešams saņemt mūzikas publiskā izpildījuma licenci. Prasība par publiskā mūzikas atskaņojuma licenci balstīta Autortiesību likuma publiskā izpildījuma definīcijā, kas paredz, ka ikvienam mūzikas atskaņojumam ārpus ierastā ģimenes loka ir jābūt izņemtai licencei.

Saeimas deputāti 31.maijā nodeva izskatīšanai komisijās grozījumus Autortiesību likumā, kuri paredz, ka radio programmu atskaņošana nav uzskatāma par publisku izpildījumu.