Parakstīts vienošanās protokols par stipendiju „Sievietēm zinātnē” piešķiršanu

25.janvārī tika parakstīts ikgadējais, jau septītais sadarbības protokols par 2011.gada L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu piešķiršanu.

Protokolu parakstīja izglītības un zinātnes ministrs, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) viceprezidents Rolands Broks, LZA prezidents akadēmiķis Juris Ekmanis unL`OREAL Baltic ģenerāldirektors Benuā Žilia (Benoit Julia).

„Stipendijas „Sievietēm zinātnē” ir nozīmīgs un pozitīvs atbalsts jaunajām pētniecēm. Turklāt šīs stipendijas ir starptautiska tradīcija, kas iesakņojusies un kļuvusi atpazīstama Latvijā,” uzsvēra R.Broks. Ministrs norādīja, ka sadarbība ar uzņēmējiem – ar L`OREAL Baltic, jo ir konkrēts labās prakses piemērs uzņēmēju un pētniecības sadarbībai, kas ir tik nepieciešama valsts un tautsaimniecības attīstībai.

R.Broks arī akcentēja, ka stipendijas, kas tiek piešķirtas dzīvības zinātņu un materiālzinātņu jomās, ir būtiskas arī no starptautiskā viedokļa. Jo veicina ķīmijas popularitāti un izceļ ķīmijas sasniegumus, parādot tās ieguldījumu dažādu jaunu ražošanas nozaru attīstībā un valstu izaugsmē.

Apvienoto Nāciju Organizācija 2011.gadu ir pasludinājusi par Starptautisko ķīmijas gadu.

"Turklāt 2011.gadā aprit 100 gadi, kopš Marija Kirī saņēma Nobela prēmiju ķīmijā, un arī šī iemesla dēļ sievietēm zinātnē šis gads būs īpaši nozīmīgs,” atzina ministrs.

„Jau 14 gadus visā pasaulē L’OREAL ir uzņēmies būt kopā ar UNESCO, lai veicinātu pētniecību un atbalstītu izcilas zinātnieces. Parakstot šo protokolu, ir divas spēcīgas emocijas. Pirmkārt, tas ir prieks, jo projekts Latvijā kļuvis par ikgadēju un ilggadēju tradīciju. Tādēļ vēlos pateikties gan LZA un UNESCO LNK, gan žūrijas komisijai un visiem, kas popularizē stipendijas „Sievietēm zinātnē”, kā arī – teikt paldies Goda Patronesei Vairai Vīķei – Freibergai. Otrkārt, tas ir lepnums, jo kopā ar partneriem esam spējuši turpināt stipendiju programmu arī krīzes laikā, sniedzot atbalstu un iespējas jaunajām zinātniecēm viņu profesionālajā darbībā, kā arī popularizēt pētniecību un tās nozīmi plašākā sabiedrībā,” sacīja B.Žilia. Viņš atzinīgi novērtēja faktu, ka pagājušajā akadēmiskajā gadā Latvijā palielinājies doktora grādu ieguvušo jauno zinātnieku skaits, piebilstot, ka tas apliecina procesa pareizo virzību. „Latvijai, tāpat kā visai pasaulei, ir nepieciešama zinātne, un zinātnei ir nepieciešamas sievietes,” noslēgumā sacīja B.Žilia.

Saskaņā ar protokolu L`OREAL Baltic, UNESCO LNK un LZA kopīgi piešķirs stipendiju trim dzīvības zinātņu vai materiālzinātņu jomā strādājošām Latvijas zinātniecēm. Šogad to saņems divas doktorantes līdz 33 gadu vecumam disertācijas izstrādei, kā arī viena zinātņu doktore vecumā līdz 40 gadiem – zinātnisko pētījumu veikšanai. Katras stipendijas apmērs ir 4000 latu, un tā paredzēta pētījumu veikšanai Latvijā.

Līdz šim atbalstīts plašs pētījumu klāsts: jaunu zāļvielu un terapiju meklējumi cīņai pret audzējiem, sirds un neirodeģeneratīvajām slimībām, sāpēm, stresu un depresiju, vakcīnu izstrāde pret hepatītu B un dzemdes papilomu, jaunu materiālu meklējumi elektronikas, celtniecības un citām tautsaimniecības jomām, kodolsintēzes iekārtās un ūdeņraža dzinējā izmantojamo materiālu izpēte, cilmes šūnu un citi pētījumi. Stipendija izveidota L'ORÉAL Grupas un UNESCO starptautiskās programmas „Sievietēm Zinātnē” (For Women In Science) ietvaros ar mērķi atbalstīt sievietes, kuras veic pētījumus dzīvības zinātņu un materiālzinātņu jomā.

Pieteikumus vērtēs LZA eksperti, bet par stipendijas piešķiršanu lems īpaši šim nolūkam izveidota žūrijas komisija LZA Senāta priekšsēdētāja akadēmiķa Jāņa Stradiņa vadībā.

Latvijas stipendijas „Sievietēm Zinātnē” Goda Patronese ir Latvijas eksprezidente akadēmiķe Vaira Vīķe-Freiberga.

Latvijā

Šodien "Latvenergo" ēkā Pulkveža Brieža ielā tika pasniegtas AS "Latvenergo" un Latvijas Zinātņu akadēmijas Gada balvas enerģētikā. Ar gada balvām enerģētikā tiek apbalvoti jaunie zinātnieki, kuri piedāvā inovatīvus risinājumus, tāpat apbalvoti pētījumi ar būtisku devumu enerģētikas attīstībā, kā arī tiek godināts mūža ieguldījums, piešķirot Alfrēda Vītola balvu.

Svarīgākais