No šodienas garantētais minimālo ienākumu (GMI) līmenis tiks paaugstināts no 37 latiem uz 40 latiem pieaugušajam un uz 45 latiem bērnam.
To nosaka noteikumi par garantēto minimālo ienākumu līmeni.
Kā skaidro Labklājības ministrijā (LM), lai minimāli nodrošinātu iedzīvotājus ar iztikas līdzekļiem krīzes situācijā, noteikts atšķirīgs GMI līmenis pilngadīgām personām un bērniem.
Savukārt maksimālais GMI līmenis, ko pašvaldības var noteikt pensionāriem un cilvēkiem ar invaliditāti, 2009.gadā ir 90 lati cilvēkam mēnesī.
LM uzsver, ka GMI līmeņa palielināšana ir viens no Sociālās drošības tīkla stratēģijas pasākumiem, kas izstrādāta sadarbībā ar Pasaules Bankas un Starptautiskā Valūtas fonda ekspertiem.
Persona tiek atzīta par trūcīgu, ja tās ienākumi nepārsniedz 50% no valstī noteiktās minimālās mēnešalgas. No 2009.gada 1.janvāra minimālā alga ir 180 lati mēnesī. GMI pabalsta apmēru aprēķina kā starpību starp Ministru kabineta vai pašvaldības noteikto GMI līmeni katram ģimenes loceklim un trūcīgas mājsaimniecības kopējiem ienākumiem.
Lai saņemtu GMI pabalstu, darbspējīgam pabalsta pieprasītājam ir jāslēdz vienošanās par sadarbību ar pašvaldības sociālo dienestu. Vienošanās mērķis ir veicināt darbspējīgo iedzīvotāju motivāciju meklēt iespēju iesaistīties darba tirgū un iespēju robežās atrast izdevību nopelnīt minimālos iztikas līdzekļus pašiem, tādējādi izkļūstot no GMI pabalsta saņēmēju loka.
Pēc LM prognozēm, 2009.gadā trūcīgo cilvēku skaits varētu sasniegt 144 300 cilvēku jeb 6,4% no iedzīvotāju skaita. GMI pabalsta saņēmēju skaits šogad ir 57 700 cilvēku jeb 2,5%. Savukārt 2010.gadā atbilstību trūcīgas personas statusam varētu noteikt aptuveni 200 000 cilvēku jeb 8,8%. Iespējamais GMI pabalsta saņēmēju skaits varētu sasniegt 100 000 cilvēku.
LM šobrīd tāpat strādā pie noteikumu projekta, kas paredzēs valsts budžeta līdzekļu piešķiršanas nosacījumus pašvaldībām GMI un dzīvokļa pabalsta izmaksu nodrošināšanai. Lai pašvaldības varētu nodrošināt pieaugošās iedzīvotāju vajadzības pēc GMI un dzīvokļa pabalsta, Sociālās drošības tīkla stratēģijā paredzēts valsts budžeta līdzfinansējums 50% apmērā no pašvaldības izmaksātajiem līdzekļiem GMI pabalstam un 20% apmērā no izmaksātajiem līdzekļiem dzīvokļa pabalstam.
Šogad GMI pabalstam nepieciešami 1,09 miljoni latu un dzīvokļa pabalstam 72 000 latu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Laika periodam no 2010. līdz 2011.gadam katru gadu GMI pabalstam nepieciešami 4,7 miljoni latu un dzīvokļa pabalstam 2,8 miljoni latu no valsts pamatbudžeta līdzekļiem.
Iespējamie nosacījumi pašvaldībām valsts budžeta līdzekļu saņemšanai no 2010.gada 1.janvāra varētu būt sociālajai palīdzībai pašvaldības budžetā paredzēto līdzekļu īpatsvars, GMI un dzīvokļa pabalstam izlietoto līdzekļu īpatsvars no sociālajai palīdzībai kopā izlietotajiem līdzekļiem.