Reģionālās televīzijas vēršas pēc atbalsta pie augstākajām valsts amatpersonām

Reģionālās televīzijas nosūtījušas vēstuli valsts augstākajām amatpersonām, paužot bažas par reģionālās un vietējās televīzijas pastāvēšanas apdraudējumu Latvijā.

Vēstulē norādīts, ka 2011.gada 1.janvārī tiks pārtraukta vietējo un reģionālo televīziju apraide virszemes ciparu formātā, tāpēc vietējo un reģionālo televīziju pārstāvji vēršas pie Latvijas amatpersonām un lemjošajām struktūrām, lai saņemtu skaidru atbildi - vai Latvijas Valsts ir ieinteresēta turpmākā vietējo un reģionālo TV pastāvēšanā un ko tā darīs, lai šo nozari saglabātu.

Pēc straujās pārejas uz ciparu apraidi Latvijā par nozari atbildīgās institūcijas, atsaucoties uz valdības noteikumiem, noteikušas, ka reģionālās televīzijas (vietējās TV vispār netiek pieminētas) var tikt pārraidītas ēterā tikai ar SIA "Lattelecom" starpniecību, kuram ir nodots lietošanā viss TV izmantojamo frekvenču spektrs. Lai nodrošinātu ētera apraidi, reģionālajām televīzijām jānoslēdz līgums, kas paredz maksu vairāk kā 650 000 latus gadā, norādīts vēstulē.

Tādu naudu nav iespējams nopelnīt, tādēļ jautājums par tālāku raidorganizāciju pastāvēšanu ir samilzis un jārisina nekavējoties, uzskata mazās televīzijas.

"Mēs nepiedāvājam savam skatītājam seriālus, sensācijas par dažādu slavenību dzīvi un politiķu intrigas. Esam strādājuši pieticīgos apstākļos un rādījuši ēterā, kā dzīvo cilvēki pilsētās un laukos, devuši iespēju vietējiem uzņēmējiem, kam nav pa kabatai reklamēties lielajos medijos, stāstīt par sevi un savu darbu, snieguši informāciju par notiekošo pašvaldībā un nodrošinājuši tiešu komunikāciju. Tikai vietējā TV ēterā Latvijas lauku iedzīvotājs var redzēt sevi un savus kaimiņus, justies piederīgs savai dzīvesvietai, tātad arī savai valstij," uzsvērts vēstulē.

Iespējams, vietējo un reģionālo televīziju slēgšana neizraisīs masu mītiņus un protestus, bet nākotnē sekas var būt grūti prognozējamas. Esam pārliecināti, ka šo informatīvo, sociālo un lokālās kultūras funkciju nepildīs neviens elektroniskais medijs, jo tā nesola lielus ienākumus, bet gan ir pārliecības un misijas apziņas lieta, kā arī jauno žurnālistu, operatoru, režisoru, video inženieru kadru kalve, atzīmē reģionālās televīzijas.

Kā uzsvērts vēstulē, lai 2011.gadā TV skatītājs varētu turpināt skatīties savas vietējās televīzijas raidījumus, reģionālās televīzijas aicina nekavējoties Saeimai atvērt Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu un atbilstoši ES tiesību praksei un ES direktīvās paustajām nostādnēm noteikt, ka vietējie un reģionālie plašsaziņas līdzekļi var veikt savu televīzijas programmu zemes apraidi ciparu formātā ar saviem tehniskajiem līdzekļiem, iepriekš saskaņojot to ar Elektronisko sakaru direkciju.

Tāpat deleģēt reģionālo un vietējo televīziju darbības nodrošināšanai sabiedriskā pasūtījuma raidlaiku un finansējumu, kas paredzēts komerciālajām televīzijām, palielinot no 15% uz 30%.

Amatpersonas tiek aicinātas uzdot Ministru kabinetam sagatavot izmaiņas noteikumos, paredzot pārejas periodu no analogās uz digitālo apraidi līdz 2013.gadam (šobrīd - 2011.gada 1.decembris). Pārejas periodā būtu jānodrošina Latvijā ražoto nacionālo un reģionālo programmu pārraide virszemes ciparu formātā bezmaksas sociālajā pakā bez paaugstinātas apraides maksas.

Vēstuli parakstījuši "Vidzemes TV", "Kurzemes Televīzija", "Ģimenes TV", "Rēzeknes TV", "Ogres TV", "Jelgavas Televīzija", "Aizputes TV", "Skrundas TV", "Talsu TV", "Vidusdaugavas televīzija" un "Zemgales novada televīzija" pārstāvji.

Tā nosūtīta Valsts prezidentam un premjeram, valdības ministriem un citām atbildīgajām institūcijām.

Latvijā

Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa (JV) uzdevusi Valsts digitālās attīstības aģentūrā (VDAA) nekavējoties sākt dienesta pārbaudi par esošo situāciju saistībā ar e-pastu apstiprināšanu portālā "Latvija.gov.lv", aģentūru LETA informēja ministres padomniece komunikācijas jautājumos Sabīne Spurķe.