Labklājības ministrs Uldis Augulis vakar viesojās simulācijas istabā "Viena telpa", kur neredzīga gida pavadībā bija aicināts sajust, kā ir dzīvot absolūtā tumsā. Katram apmeklētājam "Viena telpa" gidi dod izpildīt atšķirīgus uzdevumus, tādējādi liekot saskarties ne tikai ar vides pieejamības problēmām, bet arī ierobežoto informācijas piekļuvi neredzīgiem cilvēkiem. Pēc neredzīga cilvēka sadzīves simulācijas izbaudīšanas, labklājības ministrs atzina, ka sajūtas bija neparastas.
"Apmeklēt simulācijas istabu "Viena telpa" bija ļoti interesanti, jo līdz šim par neredzīgo iedzīvotāju ikdienu - dzīvot pilnīgā tumsā - uzzināju tikai no sarunām ar viņiem. Tagad arī pats personīgi, iejūtoties neredzīga cilvēka situācijā, varēju sajust un iepazīt neredzīgo pasauli. Domāju, ka "Viena telpa" būtu jāapmeklē ikvienam mājas lapas veidotājam, lai saprastu informācijas pieejamības jautājumus un nepieciešamības. Diemžēl ikdienā arī valsts pārvades mājas lapu un citu informācijas nesēju izstrādātāji nedomā, vai un kā to varēs lasīt cilvēki ar īpašām vajadzībām," stāsta Uldis Augulis, LR Labklājības ministrs.
Lai palīdzētu labāk izprast detaļas, kas atvieglo informācijas uztveri cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, radīta īpaša biedrība "Informācijas pieejamības centrs". Uzreiz pēc neredzīgo ikdienas sajušanas ministrs konsultējās ar biedrības valdes priekšsēdētāju Jāni Pūķi, lai saprastu, kā var uzlabot Labklājības ministrijas informācijas plūsmu un tā būtu pieejamāka cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kā arī solīja informēt par šiem principiem arī citas institūcijas. Tāpat ministrs iepazinās ar dažādiem palīglīdzekļiem, kas atvieglo ikdienu cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
""Runājošas grāmatas, pulksteņi un svari. Kino un televīzijas pārraides ar subtitriem. Mājas lapas, ko bez ierobežojumiem var izmantot ar ekrānlasošās programmas un dažādu atbalstošu tehnoloģiju palīdzību - daudziem Latvijas iedzīvotājiem tā ir ikdienas nepieciešamība, taču ne vienmēr pieejama. Lai šī informācija būtu sasniedzama ikvienam, ir jāpieliek tikai nelielas pūles. Tādēļ vēlamies informēt sabiedrību un mudināt veidot vienotu informācijas telpu," uzsver Jānis Pūķis.
Jau ziņots, ka šī gada 31.martā Latvija ir ratificējusi ANO konvenciju, kas skaidro cilvēku ar īpašām vajadzībām tiesības un paredz informācijas pieejamību ikvienam iedzīvotājam. Taču vairāk nekā 120 tūkstošiem mūsu valsts iedzīvotāju - redzes, dzirdes invalīdi un cilvēki ar kustību vai intelektuālās attīstības traucējumiem, ir nepieciešams informācijas uztverei pielāgots formāts. Lai aktualizētu informācija pieejamības jautājumus ir izveidots īpašs projekts "Viena telpa", kura ietvaros ikvienam ir iespēja izbaudīt uzziņas vakuuma simulāciju.
Projekta mērķis ir parādīt sabiedrībā, kā cilvēki ar īpašām vajadzībām piekļūst informācijai un kā tehnoloģijas spēj atvieglot izziņas procesus. Projekta "Viena telpa" veidotāji vēlas aktualizēt informācijas pieejamības jautājumus, vairot sabiedrības izpratni un veicināt vienas kopīgas informācijas telpas veidošanu. Līdz šim "Viena telpa" ir apmeklējuši jau vairāk nekā 300 cilvēki.
Projekta "Viena telpa" veidotāji aicina apmklēt simulāciju telpas Smilšu ielā 3 (4.stāvā), iejusties neredzīga cilvēka ikdienā un apskatīt dažādos palīglīdzekļus, kas atvieglo informācijas pieejamību.