Augstākās tiesas (AT) Administratīvo lietu departaments 28.novembrī skatīs bijušā Valsts policijas (VP) Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) priekšnieka Gata Gudermaņa prasību pret Iekšlietu ministriju (IeM) par viņa atstādināšanu no amata.
Administratīvo lietu departaments izskatīs pieteicēja kasācijas sūdzību par Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, aģentūrai LETA norādīja AT preses sekretāre Baiba Kataja.
Gudermanis ir pārsūdzējis IeM 2015.gada 17.maija lēmumu par viņa atstādināšanu no amata.
Gudermanim kā valsts amatpersonai tika piemērots drošības līdzeklis saistībā ar noteiktas nodarbošanās aizliegumu, un tā rezultātā pieteicējs tika atstādināts no konkrēta amata pienākumu izpildes. Tādēļ bijušais ENAP vadītājs vērsās tiesā, lūdzot atzīt lēmumu par atstādināšanu par prettiesisku.
Gan Administratīvā rajona tiesa, gan Administratīvā apgabaltiesa pieteikumu noraidīja. Tiesa secināja, ka amatpersonu, kurai kā drošības līdzeklis ir piemērots noteiktas nodarbošanās aizliegums ar ierobežojumu uz laiku pildīt konkrēta amata pienākumus vai mājas arests, atstādina no amata pienākumu izpildes. Līdz ar to tiesa atzina, ka pārsūdzētais iestādes lēmums ir tiesisks.
AT šajā gadījumā ir jāatbild uz jautājumu, vai zemākas instances tiesa ir pareizi interpretējusi Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likuma 14.panta otro daļu, kas bija par pamatu pieteicēja atstādināšanai.
LETA jau ziņoja, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) lūdzis prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret Gudermani par dokumentu viltošanu, bet pret kādu VP amatpersonu - par 25 383 eiro kukuļņemšanu.
KNAB paziņojumā presei, neminot konkrētu personu vārdus, norāda, ka pret bijušo ENAP priekšnieku KNAB izmeklētājs rosina sākt kriminālvajāšanu par 99 dokumentu viltošanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās. Savukārt pret VP amatpersonu lūgts sākt kriminālvajāšanu par piesavināšanos 11 gadījumos, par dokumentu viltošanu mantkārīgā nolūkā 11 gadījumos, par kukuļņemšanu 18 gadījumos, par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, ja ar to izraisītas smagas sekas, un par 99 dokumentu viltošanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās.
Savukārt pagājušā gada 1.maijā Gudermanis tika pārcelts Kriminālizmeklēšanas pārvaldes priekšnieka vietnieka amatā. Vēlāk viņš saistībā ar KNAB sāktu kriminālprocesu no amata tika atstādināts.