Veselības ministre Anda Čakša uzdevusi lielajām slimnīcām un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) saprast, kāpēc slimnīcu neatliekamās palīdzības nodaļās tiek nogādāti pacienti, kuri varētu ārstēties ambulatori.
Pēc tikšanās ar universitāšu slimnīcu un NMPD pārstāvjiem Čakša žurnālistiem sacīja, ka ļoti daudzu slimnīcu neatliekamās palīdzības nodaļās nonāk pacienti, kuri pēc tam tiek sūtīti tālāk ārstēties ambulatori, turklāt daļa no šiem cilvēkiem uz slimnīcu tiek atvesti ar ātro palīdzību. Ministre vēlas izprast, kāpēc tik ļoti daudzi pacienti nonāk pa tiešo slimnīcās, jo tas ir visdārgāk no ārstniecības viedokļa.
Līdz ar to plānots saprast, kādēļ pacienti, kas tiek atvesti ar ātro palīdzību jeb slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļā ierodas paši, atkal nonāk ambulatorajā sektorā jeb tiek sūtīti mājās, skaidroja Čakša.
Universitāšu slimnīcām ir uzdots noskaidrot, kur pacients "izkrīt" no ārstu loka. Ministre skaidroja, ka, piemēram, "smags" pacients, kurš tikko izrakstīts no slimnīcas, bet ģimenes ārsts viņu vēl nav "uztvēris", saskaroties ar veselības problēmām, jau pēc divām dienām atkal sauc ātro palīdzību un nonāk slimnīcā. Tomēr, iespējams, šo pacientu nemaz nav jānogādā atpakaļ slimnīcā, bet viņam nepieciešama cita veida palīdzība. Šeit svarīga ir arī e-veselības sistēma, kurā informācija par pacientu glabātos vienkopus, piebilda ministre.
Čakša arī sacīja, ka nereti pacientiem vieglāk ir izsaukt ātro palīdzību vai pašam doties uz slimnīcu, jo tur var saņemt "pilnu komplektu" - analīzes, rentgenu un citas lietas. Līdz ar to jādara tā, lai pacientiem sev nepieciešamās lietas ir ērti saņemt citur, jo slimnīcā tas ir visdārgāk.
Slimnīcām un NMPD būs jāsaskaita tie pacienti, kuri tiek sūtīti mājās, kādas ir galvenās diagnozes. Tāpat NMPD jāfiksē, kādi pacienti tiek pārvesti un cik daudzi būtu tādi, kurus varētu nevest, ja tam būtu skaidrs pamatojums.
Attiecīgajām iestādēm šāda informācija jāapkopo nedēļas laikā, un Čakša cer, ka nākamā tikšanās varētu notikt pēc divām nedēļām. Tāpat uz nākamo tikšanos plānots aicināt arī ģimenes ārstus.
Taujāta arī par iespēju ietaupīt finansējumu, uzlabojot sistēmu, Čakša norādīja, ka šobrīd konkrētus aprēķinus nevar sniegt.