Veselības nozares finansēšanas modeļa izvēle ir tikai viens no veicamajiem uzdevumiem nozarē, šodien Saeimas deputātiem norādījusi veselības ministre Anda Čakša.
Čakša šodien tikās ar Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāju Aiju Barču (ZZS), Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētāju Romualdu Ražuku (V), Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāju Jāni Vucānu (ZZS) un Publisko izdevumu un revīzijas komisijas priekšsēdētāju Andri Bērziņu (ZZS), lai iepazīstinātu viņus ar izstrādātajiem iespējamajiem veselības aprūpes finansēšanas modeļiem, aģentūru LETA informēja Veselības ministrijā (VM).
Veselības ministre uzsvēra, ka veselības nozares finansēšanas modeļa izvēle ir tikai viens no veicamajiem uzdevumiem, jo atbilstoši valdības izvēlei par labu kādam no piedāvātajiem modeļiem jāveic nozares reformu plāns, kas paredz pārskatīt veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju reģionālās pieejamības izkārtojumu, ārstniecības pakalpojumu kvalitātes uzlabošanu sistēmas efektīvu pārraudzību, kur būtisks elements ir e-veselības darbība.
"Runājot par veselības aprūpes finansējumu, mēs nevaram turpināt izlikties, ka kaut kur ir apslēpts liels daudzums neefektīvi pārvaldītu līdzekļu un veselība ir pietiekami finansēta. Analizējot sistēmu un meklējot iespējas ietaupīt, mēs jau esam atraduši vairākus miljonus eiro, bet nepieciešami mums ir vairāki simti. Veselības aprūpe iepriekšējos gados nav bijusi valdības prioritāte, ko skaidri apliecina veselības nozarei piešķirtais finansējums. Rezultātā Latvijā salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm cilvēki vairāk mirst no slimībām, kuras 21.gadsimtā ir ārstējamas vai būtiski attālināmas," norāda veselības ministre.
VM atbalstītais modelis paredz uz esošā finansējuma bāzes palielināt veselības aprūpei pieejamo naudas apjomu iekšējas nodokļu pārdales rezultātā, piemēram, daļēja sociālu iemaksu vai cita papildus finansējuma novirzīšana veselības aprūpei. Ministrijā norāda, ka veselības obligātā maksājuma noteikšana, piemēram, 1% apmērā no sociālo iemaksu objekta ļautu gadā piesaistīt veselības aprūpei papildu ap 70 miljoniem eiro.
Pēc starpnozaru saskaņošanas konceptuālais ziņojums par iespējamajiem veselības aprūpes finansēšanas modeļiem tiks iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā.