TM sagatavojusi papildinājumu grozījumiem Maksātnespējas likumā

© f64/

Maksātnespējas administratoru salīdzinošā novērtējuma ieviešana ir viens no rosinājumiem Tieslietu ministrijas (TM) un tieslietu ministra Dzintara Rasnača (VL-TB/LNNK) apjomīgajos priekšlikumos, ar kuriem paredzēts papildināt pašlaik skatīšanā Saeimā esošos grozījumus Maksātnespējas likumā.

TM norāda, ka iesniegtie priekšlikumi paredz nekavējošu risinājumu maksātnespējas uzraudzības stiprināšanai, regulējumu, kas nodrošinātu, ka maksātnespējas procesa administratora amatu turpmāk pildītu vienīgi godprātīgi un profesionāli maksātnespējas administratori.

Iesniegtie priekšlikumi paredz paplašināt Maksātnespējas administrācijas kompetenci, tajā skaitā piešķirot tiesības piekļūt maksātnespējas procesa administratoru vestajām lietām. Ievērojot jautājuma steidzamību, TM aicina Juridisko komisiju izskatīt likumprojektu 12.Saeimas rudens sesijas laikā.

15 lappušu garajā vēstulē, kurā apkopoti jaunie, tajā skaitā sākotnējo grozījumu projektu precizējošie priekšlikumi, TM cita starpā rosinājusi noteikt, ka maksātnespējas reģistra informācija jānodrošina ne tikai publicitātei, bet arī citu valsts funkciju nodrošināšanai. Tāpat rosināts ieviest administratoru salīdzinošo novērtējumu, ko veiks Maksātnespējas administrācija. Ministru kabinetam būs jānosaka novērtējuma veidošanas principi un kārtība, taču jau tagad likumprojekta priekšlikumā norādīts, ka tiks vērtēts arī administratora rīcības tiesiskums un darba kvantitatīvie rādītāji.

Tāpat likumā plānots mainīt formulējumu, kādos gadījumos persona nevar kļūt par maksātnespējas administratoru. Pašlaik noteikts, ka šo amatu nevar ieņemt cilvēki, kas atzīti par vainīgiem tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanā. Normu rosināts pārveidot, nosakot, ka par maksātnespējas administratoru nevar būt persona, kas sodīta par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas.

Rasnača priekšlikumi tāpat paredz, ka par administratoru nevarēs kļūt persona, kurai pasludināts fiziskās personas maksātnespējas process un no tā izbeigšanas dienas nav pagājuši pieci gadi. Pašlaik likumā attiecīgais liegums attiecināts uz cilvēkiem, kuriem pēdējo piecu gadu laikā pasludināts fiziskās personas maksātnespējas process. Tāpat tiek aicināts noteikt, ka šo amatu nevarēs ieņemt persona, kurai pamatojoties uz lēmumu administratīvā pārkāpuma lietā, ir piemērots administratīvais sods - tiesību atņemšana ieņemt noteiktus amatus komercsabiedrībā.

Grozījumi arī paredz saīsināt administratora apliecības derīguma ilgumu, lai nodrošinātu administratoru augstu kvalifikācijas līmeni. Tāpat tiks palielināts subjektu loks, kas varēs veikt administratora amata pretendentu apmācību. Plānots noteikt, ka eksaminācijas komisijai koleģiāli būs jāizvērtē informācija, kas saistīta ar kandidāta nevainojamas reputācijas apšaubīšanu.

Tieslietu ministrija arī piedāvā veikt izmaiņas attiecībā uz eksāmenu kārtošanas biežumu, kā arī noteikt Maksātnespējas administrācijas vadītāja tiesības noteiktos gadījumos uz laiku apturēt maksātnespējas administratora darbību. Tāpat iecerēts noteikt, ka administratoram jākārto sava lietvedība un jāveic ieņēmumu un izdevumu uzskaite. Priekšlikumi paredz arī vairāku citu izmaiņu veikšanu likumā.

TM norāda, ka gatavojot priekšlikumus, ir ņemti vērā Saeimas, Ārvalstu investoru padomes Latvijā un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras augsta līmeņa diskusijas priekšlikumi un secinājumi.

Priekšlikumi iesniegti, lai izpildītu īstermiņa pasākumus, savukārt vidēja termiņa pasākumi tiks izpildīti, īstenojot Maksātnespējas politikas attīstības pamatnostādnes 2016.-2020.gadam, kuru projekts ir izsludināts 6.jūnija valsts sekretāru sanāksmē, norāda Tieslietu ministrijā.

Kā ziņots, Saeima iepriekš līdz 1.augustam pagarināja priekšlikumu iesniegšanas termiņu Maksātnespējas likuma grozījumiem ar mērķi ļaut iesniegt aktuālākos rosinājumus likuma izmaiņām.

Likumprojektu mērķis ir maksātnespējas jomas sakārtošana.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais