POKEMONU MĀNIJA – bērnu spēlīte, kas ievelk pieaugušos

MEDĪBĀS. Arvien vairāk cilvēku spēlē Pokemon Go, kas ir uz lietotāja atrašanos balstīta tiešsaistes spēle, kur ar paplašinātās realitātes elementiem spēlētāji dodas meklēt pokemonus. Tie ir visapkārt! © Ilustratīva bilde

«Spēlējot Pokemon Go, kabatas monstriņu medniekiem jāatceras par drošības jautājumiem. Viens no svarīgākajiem – jāskatās arī apkārt, ne tikai tālrunī,» brīdina Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.

Pēdējo desmit gadu laikā cilvēki arvien vairāk staigā ar nodurtām galvām, ieurbušies viedtālruņos. Tagad galvas noliekušās vēl zemāk jaunas aplikācijas dēļ - Pokemon Go. Izmantojot telefonus, cilvēki virtuālajā vidē meklē pokemonus, kas atrodas visapkārt.

Aptuveni piecas dienas Pokemon Go spēlē 12 gadus vecais Mikus Vītols, kas ar spēli ir aizrāvies. «Tu uztaisi savu cilvēku un dodies meklēt pokemonus un pokemonu bumbas. Tas strādā caur Google maps, tāpēc patiešām var noteikt, kur atrodies,» aizrautīgi stāsta M. Vītols. Taču Mikus nav satraucies, ka kāds varētu viņu izsekot - ārzemju blogos izlasījis, ka «tas notiek tikai Amerikā». Pusaudzi uztrauc kas cits - nepatīkams pārsteigums bijis, ka Rīgā pokemonu ir atliku likām, bet, aizbraucot uz laukiem Valmieras rajonā, divu kilometru rādiusā nav sanācis atrast nevienu virtuālo radību.

Aplikāciju izmanto ne tikai bērni. Uz ielas var pamanīt arī cilvēkus gados, kas kā apmāti seko kādam iedomātam mērķim. «Var gūt dažādas traumas vai pat iekļūt negadījumā. Atverot spēli, parādās atgādinājums, ka jāpievērš uzmanība apkārtējai videi, un šis atgādinājums jāuztver nopietni. Īpaši uzmanīgam jābūt ceļu satiksmē, kā arī kāpņu tuvumā un citur. Pilsētā ir manīti gadījumi, kad spēlē iegrimuši jaunieši, piemēram, ieskrien stabā,» saka T. Sadovskis. Ir bijuši gadījumi, kad apkārtējiem radies iespaids, ka viņi tiek fotografēti. Pašvaldības policijas pārstāvis uzskata, ka tas var izraisīt konfliktsituācijas, tāpēc jāņem vērā apkārtējā situācija.

«Sāku spēlēt, jo visi par to runā, gribējās pamēģināt. Pēc darba arī gribējās pastaigāties, un šis bija labs iemesls iziet ārā. Tas ir iemesls savākties kopā ar draugiem, kaut kur aizbraukt,» aplikācijas lietošanu pamato studente Sendija Siliņa. Jauniete viena vēl nav ķērusi pokemonus, parasti to dara kopā ar citiem. Dažreiz bijis pat vairāk nekā desmit vienlaikus spēlējošu jauniešu.

Tehnoloģiju eksperts Kristaps Skutelis saka, ka tā ir jauna mode - veidot spēles, kuras prasa izkustēšanos no vietas, kur pastāv paplašinātā realitāte: «Tādas spēles kā Geocatching un Ingress arī balstās uz līdzīgu principu - doties ārā, atklāt savu pilsētu no vēl nebijuša skatupunkta. Noteikti nostrādā tas, ka pokemonus pasaulē zina visi. Aktīvā atpūta tiek apvienota ar spēlēšanos.» Daži spēles lietotāji uztraucas, ka, izmantojot aplikāciju, viņus vieglāk izsekot, bet K. Skutelis uzskata, ka izsekošana ar Pokemon Go nav iespējama: «Spēļu ražotāji gan jau par to domājuši. Pieņemu, ka tas nav tik vienkārši.»

Lai arī spēle var būt aizraujošs veids, kā pavadīt laiku kopā ar draugiem vai arī vienam doties iepazīt apkārtni, pašvaldības policija iesaka atcerēties par drošību. «Būtiski ir ņemt līdzi papildu akumulatoru, jo, ķerot pokemonus un staigājot pa pilsētu, ir viegli apmaldīties. Ja pēkšņi vienā brīdī konstatēsi, ka tālrunim izlādējusies baterija, un sapratīsi, ka esi nezināmā rajonā, būs grūti atrast ceļu mājup, ja būsi bez sakariem. Tāpat arī jāizvairās no iešanas aizdomīgās un nomaļās vietās, jo, piemēram, ārvalstīs bijuši vairāki gadījumi, kad ļaundari aplaupījuši neuzmanīgus spēlētājus,» saka T. Sadovskis. Pašvaldības policijas pārstāvis arī atgādina, ka jaunākie spēlētāji (jaunāki par 16 gadiem) bez vecāku pavadības uz ielas nedrīkst atrasties pēc desmitiem vakarā.



Latvijā

Satiksmes ministrija (SM) ir slēpusi Ministru kabinetam patieso "Rail Baltica" projekta izmaksu pieaugumu, to pārrēķinot 2016.gada cenās, lai sadārdzinājums neizskatītos tik liels, teikts dzelzceļa projekta "Rail Baltica" parlamentārās izmeklēšanas komisijas gala ziņojumā, kura vienlaikus aicina izveidot Saeimas apakškomisiju, kas uzraudzīs projekta ieviešanu.

Svarīgākais