28 labdarības maratoni ES valstīs

Akcijas 28–28–28 mērķis bija vērst sabiedrības uzmanību, ka slimnīcās esošajiem bērniem, sevišķi onkoloģijas pacientiem ārstēšanās process var būt īpaši psiholoģiski smags © F64

«Ja ir sapņi, tad no tiem nevajag baidīties. Tos vajag īstenot,» saka Dins Vecāns, kas 28 dienās 28 pilsētās pieveicis 28 maratonus. Vakar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS) maratonists tikās ar saviem atbalstītājiem, onkoloģijas mazākajiem pacientiem un Dakteriem Klauniem.

Onkoloģijas nodaļā esošie bērni kopā ar Klauniem zīmēja iedvesmojošus plakātus D. Vecānam un sūtīja tos uz katru pilsētu, kur sportists atradās. «Gandrīz katru dienu kopā ar bērniem sēdējām, zīmējām un runājāmies. Tas bija ļoti personiski, un zīmēšana ir arī sava veida meditācija,» saka Dakteris Bonita. Dakteru Klaunu grafiks būtiski šo 28 dienu laikā mainījās un lielāku uzmanību veltīja onkoloģijas mazākajiem pacientiem. «Pie mums pierada. Tagad saprotam, ka šā projekta ietvaros nodibinājām personisku kontaktu gan ar bērniem, gan viņu vecākiem,» saka Dakteru Klaunu pārstāve Dr. Bonita.

D. Vecāna simboliskais atbalsta skrējiens sākās Rīgā 13. maijā. Mērķis bija noskriet maratonu ikvienā Eiropas Savienības valstī 28 dienās. Kopā ar Ghetto Games komandu sportists devās piedzīvojumā, kas nebija viegls, bet ar labu nolūku un lielu atbalstu. «Astotā bija lūzuma diena. Bija grūti, un ķermenim vajadzēja pierast pie slodzes un režīma. Bet tam tiku pāri,» saka maratonists. Komanda devās ceļojumā ar automašīnu, un pa ceļam bija gan jauki, gan neplānoti atgadījumi. «Katrā pilsētā saņēmu atbalsta plakātu no bērniem, kas iepriecināja,» stāsta sportists.

Skrējienus veica uz skriešanas celiņa jeb tredmila, kuru novietoja vietā, kur attiecīgajā galvaspilsētā vērojama vislielākā cilvēku plūsma. «Mani skrējieni uz skrejceliņa simbolizē vēža slimnieka cīņu - it kā stāvēšana uz vietas, bet tajā pašā laikā sadzīvošana ar citiem nepamanāmu nogurumu un spēku izsīkumu. Blakus man ir izvietots arī tukšs skrejceliņš, kur skrējienam var pievienoties jebkurš garāmgājējs - tādējādi vēlos vairot cilvēkos apziņu, ka par savu veselību ir jārūpējas laikus un adekvāti,» pastāsta akcijas idejas autors un realizētājs D. Vecāns.

Akcijas 28-28-28 mērķis bija vērst sabiedrības uzmanību, ka slimnīcās esošajiem bērniem un sevišķi onkoloģijas pacientiem ārstēšanās process var būt īpaši psiholoģiski smags. Dakteri Klauni ir tie, kas bērnus ikdienā iepriecina un liek pasmaidīt. Akcijas rīkotāji aicina cilvēkus ziedot šim projektam un cer, ka ar D. Vecāna palīdzību arvien vairāk cilvēku to atbalstīs.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais