Veselības ministre Anda Čakša atbalsta valsts obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu, tomēr iebilst sistēmu nodot privātajiem apdrošinātājiem.
Viņa aģentūrai LETA sacīja, ka veselības aprūpē ir jāatrod sistēma, kas ļaus piesaistīt papildu finansējumu nozarei. "Un tā ir valsts obligātā veselības apdrošināšana," uzsvēra ministre. Čakša gan skaidroja, ka mērķis nav pati apdrošināšana, bet izmaiņas sistēmā, lai pacientiem būtu pieejama vienlīdzīga un kvalitatīva veselības aprūpe.
Runājot par sagatavotajiem veselības apdrošināšanas modeļiem, Čakša stāstīja, ka pirmais variants paredz, ka daļa finansējuma veselības nozarei nāk no valsts budžeta, bet otra daļa - kā obligātās veselības apdrošināšanas iemaksas. Tieši šo modeli atbalsta arī pati ministre.
Savukārt viņa neatbalsta otru izstrādāto variantu, kas paredz, ka pacientiem nāktos pirkt apdrošināšanas polises no privātā sektora. Pēc ministres domām, pacienti šīs polises nevarēs atļauties.
Savukārt trešais variants paredz dalītu sistēmu, proti, valsts nodrošina minimālo veselības pakalpojumu grozu, bet pārējais tiktu segts no valsts veselības apdrošināšanas.
Taujāta, vai viņa atbalsta trešo variantu, Čakša sacīja, ka par šo variantu diskusijas vēl turpināsies. Tomēr vispirms esot jāsaprot, cik daudz finansējuma šādai sistēmai nepieciešams un vai vispār šāda nodalītā groza sistēma ir nepieciešama.
Kopumā gan diskusijas vēl notikšot par visiem trīs variantiem.
Vaicāta, kāpēc izskanēja informācija, ka viņa no obligātās veselības apdrošināšanas ir atteikusies, ministre atbildēja, ka domā, ka "intervijā tika izmantota daļa no ierakstītā materiāla".
Jau ziņots, ka pašlaik nedz valdība, nedz Čakša neplāno attiekties no ieceres par obligāto veselības apdrošināšanu, vakar žurnālistiem sacīja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).
Premjers pēc koalīcijas partiju sanāksmes pauda, ka drīzumā valdībā tikšot prezentēti trīs iespējamie obligātās veselības apdrošināšanas modeļi. Viens no tiem paredz daļējo privātā sektora iesaisti, bet cits modelis - "pilnībā pāriet uz privātajiem", kas mazā iedzīvotāju skaita dēļ būtu problemātiski, skaidroja valdības vadītājs.
Kā ziņots, Čakša nākusi klajā ar priekšlikumu veselības aprūpes jomai novirzīt daļu no sociālās apdrošināšanas iemaksām, sestdienas vakarā vēstīja LTV raidījums "Panorāma". Ministre cer veselības nozarei piesaistīt 1% no sociālās apdrošināšanas iemaksām, kas ir aptuveni 70 miljoni eiro.
Tāpat "Panorāma" vēstīja, ka ministre atteikusies no plāna valstī ieviest obligāto veselības apdrošināšanu.