Par nelegālo imigrantu pārvietošanu pāri robežai lielākoties piespriež pāris mēnešus cietumā

© f64.lv

Pagājušajā gadā Latvijā par cilvēku nelikumīgu pārvietošanu pāri robežai notiesātas 25 personas un lielākajai daļai šo noziedznieku piespriesti vien pāris mēneši cietumā, kas atbilst pirmstiesas apcietinājumā pavadītajam laikam, šodien Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdē paziņoja Valsts robežsardzes priekšnieks Normunds Garbars.

Pērn tika aizturēti vairāk nekā 87 cilvēki, kuri, iespējams, bija saistīti ar cilvēku nelikumīgu pārvietošanu pār valsts robežu. Pret 66 no šiem cilvēkiem sākti kriminālprocesi, un 25 personas jau ir notiesātas - pārsvarā ar reāliem cietumsodiem. Maksimālais cietumsods ir četri mēneši cietumā, un tajā faktiski ieskaitīts laiks, ko persona pavadījusi aiz restēm pirmstiesas izmeklēšanas laikā.

Garbars gan cer, ka parlamentā iesniegtie grozījumi Krimināllikumā dos savu artavu un turpmāk cilvēku kontrabandistiem tiks dots signāls, ka par personas nelikumīgu pārvietošanu draud daudz bargāks cietumsods.

Pamatā cilvēku kontrabandas rūpals ir organizēts - tajā iesaistījušies gan pavadītāji kaimiņvalsts pusē, gan sagaidītāji tepat Latvijā, gan tādi, kas nogādā imigrantus citās Eiropas valstīs. Šajā rūpalā iesaistījušies Latvijas, Krievijas, Igaunijas un Polijas pilsoņi, skaidroja Garbars.

Šobrīd Krimināllikums par personas nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai paredz brīvības atņemšanu līdz diviem gadiem, piespiedu darbu vai naudas sodu. Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarījusi organizēta grupa, vai arī par liela personu skaita pārvietošanu var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz septiņiem gadiem.

Saeimas deputāti pērn rudenī konceptuāli atbalstīja bargāku sodu noteikšanu saistībā ar migrantu nelikumīgu pārvietošanu. "Vienotības" un Iekšlietu ministrijas kopīgi izstrādātajos grozījumos paredzēts būtiski palielināt minimālo sodu par šādiem pārkāpumiem - līdz pat brīvības atņemšanai uz 15 gadiem.

Piedāvātajos grozījumos par personas nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai, ja šādu pārkāpumu izdarījusi valsts amatpersona, izmantojot savu dienesta stāvokli, vai personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai arī par vairāku personu nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai rosināts sodīt ar brīvības atņemšanu no diviem gadiem līdz septiņiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Savukārt ar brīvības atņemšanu no diviem gadiem līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās rosināts sodīt, ja šādu pārkāpumu izdarījusi organizēta grupa vai ja tas izraisījis smagas sekas, vai arī par liela personu skaita nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai.

Taču, ja šādas darbības izraisījušas divu vai vairāku cilvēku nāvi, rosināts paredzēt brīvības atņemšanu no trim gadiem līdz 15 gadiem un probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Tāpat "Vienotības" izstrādātie grozījumi paredz bargāk sodīt personas, kuras robežpārkāpējus nodrošina ar iespēju nelikumīgi uzturēties Latvijā. Par šādu pārkāpumu, ja to izdarījusi personu grupa vai valsts amatpersona, izmantojot savu dienesta stāvokli, piedāvāts paredzēt brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai piespiedu darbu, vai naudas sodu, atņemot tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem.

Savukārt, ja tas izdarīts mantkārīgā nolūkā vai ja šāda iespēja nodrošināta divām vai vairākām personām, rosināts sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu, atņemot tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem un konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Latvijā

Satiksmes ministrija (SM) ir slēpusi Ministru kabinetam patieso "Rail Baltica" projekta izmaksu pieaugumu, to pārrēķinot 2016.gada cenās, lai sadārdzinājums neizskatītos tik liels, teikts dzelzceļa projekta "Rail Baltica" parlamentārās izmeklēšanas komisijas gala ziņojumā, kura vienlaikus aicina izveidot Saeimas apakškomisiju, kas uzraudzīs projekta ieviešanu.

Svarīgākais